Տնտեսություն 11:20 05/07/2018 Տարածաշրջան
Իրանը հայտարարել է, որ նավթով բեռնված արտասահմանյան նավերի համար պատրաստ է փակել  Օրմուզի նեղուցը և արգելափակել մատակարարումները Պարսից ծոց, եթե ԱՄՆ-ը հասնի իրանական նավթի վաճառքի արգելքին։ Այս մասին, «Գազետա.ռու»-ի տեղեկացմամբ, հայտարարել է Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի «Սարալլա» բազայի հրամանատարի տեղակալ Իսմայիլ Կաուսարին։
«Եթե նրանք պատրաստվում են արգելափակել իրանական նավթի արտահանումը, մենք թույլ չենք տա նավթն այլ երկրներ տանել Օրմուզի նեղուցով»,- ասել է Կոուսարին։
Նա նաև նշել է, որ Պարզից ծոցով դեպի Օրմուզի նեղուց անցնում է համաշխարհային նավթի պաշարների 20 տոկոսը, և աշխրահն ունի այդ ռեսուրսի կարիքը։

Экономика 13:31 05/07/2018 В мире
Иран заявил о готовности закрыть Ормузский пролив для иностранных судов с нефтью и заблокировать ее поставки в Персидском заливе, если США будут добиваться запрета на продажу иранской нефти. Об этом заявил замкомандующего базы «Саралла» Корпуса стражей исламской революции Исмаил Коусари в интервью порталу YSC.
«Если они собираются заблокировать экспорт иранской нефти, мы не позволим вывозить нефть в другие страны мира через Ормузский пролив», – сказал Коусари.
Как передает «Газета.Ру», он также отметил, что через Ормузский пролив из Персидского залива проходит 20% мировой нефти, и мир нуждается в этом ресурсе.