Քաղաքական 16:27 10/07/2018 Հայաստան
ՀՀ -ԵՄ համաձայնագրի կիրարկումն ապահովելու նպատակով ստեղծված հանձնաժողովում կներգրավվի նաև Արմեն Աշոտյանը. Եղոյան
ԱԺ  արտաքին հարաբերությունների հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը ֆեյսբուքյան իր էջում երեկ անհանգստություն էր հայտնել, որ ՀՀ -ԵՄ համաձայնագրի կիրարկումն ապահովելու նպատակով ՀՀ վարչապետի որոշմամբ ստեղծված միջգերատեսչական հանձնաժողովում խորհրդարանից ներգրավված որևէ անձ չկա։
Աշոտյանը միաժամանակ հույս էր հայտնել, որ ստեղծված վիճակը ոչ թե քաղաքական որոշման, այլ նախագիծը մշակող մարդկանց անփորձության և անուշադրության հետևանք է՝ հավելելով, որ եթե այդպես է, ապա դա շտկելի հարց է, եթե ոչ՝ ապա որդեգրված գործելաոճը միայն խաթարելու է արտաքին դաշտում միասնական գործելու կարևորությունը և ջլատելու է ներպետական ներուժը արտաքին քաղաքականության ասպարեզում։
Պարզելու՝ կատարվածը նոր կառավարության հստակ գործելաո՞ճն է, թե անուշադրության հետևանք, Panorama.am-ի թղթակիցը զրուցեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մամուլի խոսնակ Արման Եղոյանի հետ։
Վերջինս մեզ տեղեկացրեց, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանձնարարությամբ հանձնաժողովում ԱԺ-ից ևս ներկայացուցիչ ընդգրկվի։
Հետաքրքրվեցինք՝ հստակեցվա՞ծ է, թե ով է լինելու այդ ներկայացուցիչը։
«Ինձ թվում է՝ լինելու է ԱԺ  արտաքին հարաբերությունների հարցերի մշտական հանձնաժողովից։ Կարծում եմ՝ կլինի հենց Արմեն Աշոտյանը։ Սկզբունք այն է, որ ԱԺ-ից ևս ներկայացուցիչ լինի, ներկայացուցիչների քանակն էական չէ»,- ասաց մեր զրուցակիցը։

Политика 17:51 10/07/2018 Армения
Пресс-секретарь премьера Армении: В состав комиссии по Соглашению о партнерстве с ЕС будет включен и Армен Ашотян
Председатель Постоянной комиссии Национального Собрания Армении по внешним связям Армен Ашотян на своей странице в соцсети Facebook накануне, 9 июля, выразил обеспокоенность в связи с тем, что в работу созданной по решению премьер-министра РА Никола Пашиняна межведомственной комиссии с целью обеспечения применения Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнёрстве Армении и Евросоюза не вовлечены представители парламента РА.
А. Ашотян в то же время выразил надежду, что сложившаяся ситуация является следствием не политического решения, а неопытности и невнимательности людей, разрабатывающих проект, добавив, что, если это так, то это можно исправить, если же нет – то подобный стиль работы только подорвет важность единства действий на внешней арене и снизит внутригосударственный потенциал в сфере  внешней политики.
Корреспондент Panorama.am обратился к пресс-секретарю премьера Н. Пашиняна – Арману Егояну – с целью выяснить, является ли это стилем работы нового правительства или следствием невнимательности.
Пресс-секретарь сообщил, что по поручению премьера РА в состав комиссии будет включен также представитель Национального Собрания Армении.
На вопрос, известно ли, кто конкретно будет представителем от парламента, Егоян ответил: «Мне кажется, будет представитель из Постоянной комиссии НС РА по внешним связям. Мне кажется, будет именно Армен Ашотян. Принцип заключается в том, чтобы и из парламента также были представители, а число представителей несущественно».