Առողջություն 14:37 12/07/2018 Հայաստան
Սրտանոթային հիվանդների դիմելիությունը սրտաբաններին՝ պայմանավորված աննախադեպ շոգ եղանակով, վերջին շրջանում զգալի ավելացել է: Շտապօգնության կանչերի թիվը նույնպես ավելացել է, և հիվանդների թվում` հատկապես շատ են  սրտանոթային հիվանդություններ ունեցողները:
«Շտապբուժօգնություն» ՓԲԸ-ի տնօրեն Թագուհի Ստեփանյանը Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց, որ վերջին շրջանում օրական սպասարկում են  միջինը 730 կանչ, մինչդեռ մինչ այս շոգերն, օրական ունեցել են 650-680 կանչ:
Բացի այդ, ըստ նրա, 25 տոկոսով ավելացել են նաև հոսպիտալացման դեպքերը, մինչդեռ նախկինում հիվանդանոց տեղափոխված անձանց թիվը միջինը կազմել է 18-20 տոկոս:
«Օր է եղել, երբ հոսպիտալացման դեպքերը հասել են 30 տոկոսի, ինչն աննխադեպ է:  Օրինակ՝ հուլիսի 4-ին գրանցվել է 772 կանչ, արդյունքում` 209 մարդ  հոսպիտալացվել է: Ըստ միջին վիճակագրության՝  օրական 130-140 մարդ է հոսպիտալացվում»,- ասաց  «Շտապբուժօգնություն» ՓԲԸ-ի տնօրենը:
Կանչերի թվում առաջին տեղում են սրտանոթային, ապա սուր շնչառական հիվանդություններն ու տարբեր տեսակի վիրուսները: Վերջին շրջանում ավելացել են աղիքային վարակի կասկածով հիվանդների հոսպիտալացման դեպքերը:
Թագուհի Ստեփանյանն ասաց, որ կանչերի թվի ավելացումով պայմանավորված, ծառայությունն  աշխատում է գերբեռնված ռեժիմով: Նրա խոսքով՝ իրենք կանչը մերժելու իրավունք չունեն, բայց շատ հաճախ են լինում դեպքեր, երբ կանչն անարդյունավետ է: Նա նշեց, որ գլխացավի, թույլ ջերմության և այլնի դեպքում անհրաժեշտ է դիմել ընտանեկան բժիշկներին կամ տարածքային պոլիկլինիկա, սակայն մարդիկ միանգամից  շտապօգնություն են կանչում:
«Հասկանում եմ՝  շոգ է, հնարավոր է, որ նաև այդ պատճառով մարդիկ չեն գնում իրենց ընտանեկան բժշկի մոտ, բայց ուզում եմ մարդկանց խնդրել, որ անհրաժեշտության դեպքում շտապօգնություն կանչեն: Գերծանրաբեռնված ենք աշխատում, և անհրաժեշտ է, որ շտապօգնության մեքենաները կարողանան ժամանակին հասնել իսկապես կարիք ունեցողների մոտ»,- ասաց Թագուհի Ստեփանյանը:
Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում սրտաբան Մարինա Օրդյանը նշեց, որ սովորաբար սիրտ-անոթային հիվանդություններն ամռանը սրվում են, սակայն այս տարի աննախադեպ շոգի պատճառով ավելացել են սրտամկանի ինֆարկտով և զարկերակային ճնշման խնդիրներով սրտաբաններին դիմող հիվանդների թիվը։
Նրա խոսքով՝  եթե նախորդ տարիներին սրտանոթային խնդիրներ ունեցող հիվանդների մոտ սրացումներ դիտվում էր հուլիսի կեսերից օգոստոս ընկած ժամանակահատվածում, ապա այս տարի՝  հունիսի 10-ից սկսած նրանց մոտ արդեն բարդություններ են նկատվում:
«Ավելացել է ինսուլտների և սրտամկանի ինֆարկտով հիվանդների թիվը:  Դա պայմանավորված է  նրանով, որ շոգ եղանակին ավելանում է քրտնարտադրությունը, և եթե օրգանիզմը չի ստանում անհրաժեշտ քանակությամբ հեղուկ, ջրազրկվում է և արյան խտացման հետևանքով սրտանոթային հիվանդություններով տառապողների մոտ առաջանում են թրոմբներ: Դրա հետևանքով սրտի և ուղեղի անոթները խցանվում են, ինչն էլ իր հերթին առաջացնում է սրտամկանի ինֆարկտ և ինսուլտ»,- ասաց Մարինա Օրդյանը:
Սրտաբանի խոսքով՝ սրտանոթային հիվանդություն ունեցողները պետք է բավարար քանակությամբ հեղուկ օգտագործեն: Բավարար քանակությունը առողջ մարդկանց համար 2-2,5 լիտրն է, իսկ սրտանոթային հիվանդություններ ունեցողների համար 1,5-2 լիտր, սակայն, ըստ նրա, հիվանդները պարտադիր պետք է խորհրդակցեն իրենց բժշկի հետ՝ հասկանալու համար, թե ինչ քանակի ջուր կարող են օգտագործել:
«Պետք է խմել միայն ջուր կամ հանքային ջուր: Չի կարելի օգտագործել  գազավորված ըմպելիքներ, հյութեր»,- ընդգծեց նա:
Սրտանոթային հիվանդներին նաև խստիվ հակացուցված է ցերեկային ժամերին՝ ժամը 11։00-17։00-ի սահմաններում գտնվել արևի ուղիղ ճառագայթների տակ, իսկ եթե նման անհրաժեշտություն կա, ապա պարտադիր պետք է կրել գլխարկ, գլխաշոր կամ հովանոց:
Մարինա Օրդյանը նշեց նաև, որ շոգ եղանակին պետք է վերանայվեն դեղերի չափաբաժինները, որպեսզի զարկերակային գերճնշում ունեցողների ճնշումը կտրուկ չընկնի. «Եթե շարունակեն խմել նույն չափաբաժնով, ճնշումն ավելի շատ կընկնի, իսկ ցածր ճնշումը շոգ եղանակին  նույնպես վտանգավոր է, այն կարող է հանգեցնել իշեմիկ ինսուլտի»:
Ինչ վերաբերում է ֆիզիկական ակտիվությանը, սրտաբանն ասաց, որ սրտանոթային խնդիրներ ունեցողները շոգ եղանակին պետք է սահմանափակեն ֆիզիկական ծանրաբեռնվածությունը:
Նա նաև նշեց, որ շոգ եղանակին երկար ժամանակ նույն դիրքում  չի կարելի նստել,  քանի որ անշարժ նստելու հետևանքով  կարող է արյան կանգ  առաջանալ  ոտքերում: Օրվա ընթացքում համակարգչի առջև շատ ժամանակ անցկացնողներին սրտաբանը խորհուրդ տվեց՝  ժամը մեկ սենյակում քայլել, նստած ժամանակ ոտնաթաթերի վարժություններ անել՝  ստորին վերջույթների արյան հոսքը կարգավորելու համար:

Здоровье 18:05 12/07/2018 Армения
Уровень обращений пациентов с сердечно-сосудистыми заболеваниями к кардиологам из-за установившейся в Армении в последнее время беспрецедентно жаркой погоды резко повысился. Число вызовов Скорой помощи также увеличилось, и в числе пациентов особенно много людей с сердечно-сосудистыми заболеваниями.
Директор ЗАО «Скорая медицинская помощь» Тагуи Степанян в беседе с корреспондентом Panorama.am отметила, что в последнее время они ежедневно обслуживают в среднем 730 вызовов, в то время как до установления жаркой погоды число вызовов достигало 650-680 в день.
Кроме того, по её словам, на 25% увеличились также случаи госпитализации, в то время как в прошлом число пациентов, доставляемых в больницы, составляло в среднем 18-20%.
«Бывали дни, когда случаи госпитализации достигали 30%, что беспрецедентно. К примеру, 4 июля было зарегистрировано 772 вызова, в результате 209 человек были госпитализированы. Согласно последним статистическим данным, ежедневно госпитализируются порядка 130-140 человек», – отметила Т. Степанян.
Подавляющая часть вызовов связана с сердечно-сосудистыми заболеваниями, затем следуют острые респираторные заболевания и различные типы вирусов. В последний период увеличились случаи госпитализации пациентов с подозрением на кишечные инфекции.
Т. Степанян отметила, из-за увеличения количества вызовов служба Скорой помощи работает в перегруженном режиме. По её словам, у них нет права отказаться от вызова, однако часто бывают случаи, когда вызов – неэффективен. Она отметила, что при головной боли, невысокой температуре и пр.следует обращаться к семейному врачу или в местную поликлинику, однако люди, зачастую, вызывают Скорую помощь.
«Понимаю, жарко, возможно, что также по этой причине люди не отправляются за помощью к своим семейным врачам, однако хочу попросить людей, чтобы они вызывали Скорую помощь исключительно в случае необходимости.
Мы сейчас работаем в сверхперегруженном режиме, и нужно, чтобы машины скорой помощи могли вовремя добраться к людям, которые действительно в этом нуждаются», – отметила Т. Степанян.
В свою очередь кардиолог Марина Ордян в беседе с корреспондентом Panorama.am отметила, что, как правило, сердечно-сосудистые заболевания обостряются летом, однако из-за беспрецедентно жаркого лета в этом году увеличилось число пациентов, обращающихся к специалистам с инфарктом миокарда и проблемами с артериальным давлением.
По словам М. Ордян, если в предыдущие годы у пациентов с сердечно-сосудистыми заболеваниями обострения наблюдались в период с середины июля по август, то в этом году эти осложнения у них наблюдаются уже с 10 июня.
«Увеличилось число пациентов с инсультом и инфарктом миокарда. Это обусловлено тем, что в жаркую погоду увеличивается потовыделение, и, если организм не получает нужного количества жидкости, он обезвоживается, и вследствие сгущения крови  у людей с сердечно-сосудистыми заболеваниями образуются тромбы. Вследствие этого сосуды сердца и мозга закупориваются, что, в свою очередь, вызывает инфаркт миокарда и инсульт», – отметила М. Ордян.
По словам кардиолога, пациенты с сердечно-сосудистыми заболеваниями должны использовать достаточное количество жидкости. Для здоровых людей достаточное количество жидкости составляет порядка 2-2,5 литров в день, а для людей с сердечно-сосудистыми заболеваниями – 1,5-2 литра в день. По её словам, больные должны в обязательном порядке посоветоваться с лечащим врачом, чтобы уточнить допустимое количество воды в день.
«Необходимо использоватть только обычную или минеральную воду. Нельзя использовать газированные напитки, соки», – подчеркнула она.
Людям с сердечно-сосудистыми заболеваниями строго противопоказано также находиться под прямыми солнечными лучами в дневные часы – с 11:00 до 17:00, а, если существует такая необходимость, то нужно не забыть головной убор или зонтик.
М. Ордян отметила также, что в жаркую погоду необходимо пересмотреть дозы лекарственных препаратов, чтобы у имеющих проблемы с артериальным давлением людей резко не упало давление. «Если они продолжат принимать лекарства по той же дозе, давление упадет ещё больше, а низкое давление при жаркой погоде также опасно, оно может привести к ишемическому инсульту», – отметила она.
Что касается физической активности, кардиолог отметила, что люди с сердечно-сосудистыми заболеваниями в жаркую погоду должны ограничить физическую нагрузку.
Кардиолог отметила также, что в жаркую погоду нельзя долгое время сидеть в одном и том же положении, поскольку из-за долгого неподвижного сидения могут возникнуть проблемы с кровообращением ног.
Кардиолог посоветовала тем, кто долгое время проводит за компьютером в сидячем положении, каждый час вставать с места, в сидячем положении же делать упражнения для ног – для улучшения кровообращения нижних конечностей.