Քաղաքական 11:24 16/07/2018 Հայաստան
Աշխատանքներ են տարվում մեր քաղաքացուն հնարավորինս անվտանգ և արագ Հայաստան վերադարձնելու համար. Բալայան
«Մեր քաղաքացին, որը դեռ չպարզված հանգամանքում հայտնվել է ադրբեջանական կողմում, ունի հոգեկան խնիդրներ։ Հենց այդ  խնդիրների պատճառով նա  ծառայություն չի անցել Հայաստանի Զինված ուժերում»,- լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը։
Նա նշեց, որ դա փաստաղթղթավորված իրողություն է, որը փոխանցվել է Կարմիր խաչին։ Տ. Բալայանի խոսքով, ՀՀ պաշտպանության նախարարությունն անմիջականորեն կապ է պահպանում Կարմիր խաչի հետ,  Կարմիր  խաչի միջոցով այս պահին փորձում են անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկել։
«Այլ ուղղություններով ևս  աշխատանքներ են տարվում  մեր քաղաքացուն հնարավորինս անվտանգ և արագ Հայաստան վերադարձնելու համար։ Այս պահի դրությամբ  որևէ առաջընթացի մասին այս հարցում չեմ կարող հայտնել»,- ասաց ԱԳՆ մամուլի խոսնակը։
Խոսելով բելառուսցի վիդեոբլոգեր Վլադիսլավ Մովսեսովի մասին, ով  տեսանյութ էր հրապարակել, հայտարարել, որ Ադրբեջան կատարած այցից հետո սպառնալիքներ են հնչում, իր կյանքին վտանգ է սպառնում, Տ. Բալայանն ասաց, որ կապի է մեջ են նրա հետ։
«Այս պահին քայլեր են ձեռնարկվում գնահատելու այդ վտանգավորության աստիճանը, և, իհարկե, հնարավոր աջակցություն ցուցաբերելու», - ասաց ՀՀ ԱԳՆ խոսնակը։
Միաժամանակ հաշվի առնելով, որ նա Բելառուսի քաղաքացի է, Տ. Բալայանի կարծիքով, Բելառուսի իշխանություններն իրենց քաղաքացուն պաշտպանելու և նրա անվտանգության ապահովման համար պետք է որոշակի գործողություններ ձեռնարկեն։
Հիշեցնենք, որ ադրբեջանական կողմը նախօրեին տեղեկատվություն է տարածել, թե Ղազախի շրջանում հայկական կողմից դիվերսիոն ներթափանցման փորձ են կասեցրել ու գերեվարել «հայ հետախույզ», 1984 թ. ծնված Կարեն Ղազարյանին: ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը հայտնել էր, որ ՀՀ ՊՆ-ը պաշտոնապես հայտատրում է, որ Տավուշի Բերդավան գյուղի բնակիչ 1984թ ծնված Կարեն Ղազարյանը չի ծառայում և երբեք չի ծառայել ՀՀ ԶՈւ- երում։

Armenia in contact with Red Cross to ensure safe return of villager from Azeri captivity
The Armenian Defense Ministry has established a direct contact with the International Committee of the Red Cross (ICRC) to secure a safe return of the Armenian villager held captive in Azerbaijan, Foreign Ministry Spokesman Tigran Balayan told a briefing on Monday.
The official confirmed that Armenian citizen Karen Ghazaryan, who ended up in the Azerbaijani territory in still unknown circumstances, is suffering from mental problems, due to which he has not served in the Armenian army.
He stressed all the necessary measure are being taken through the Red Cross.
“Works are also being carried out in other directions to ensure the return of our citizen to Armenia as quickly and safely as possible. I cannot report any progress in the issue at the moment,” Balayan said.
Earlier on Monday, the Armenian Police refuted the Azerbaijani disinformation suggesting their troops thwarted an alleged sabotage infiltration attempt by the Armenian side at the Gazakh region and held captive an Armenian “saboteur” identified as Karen Ghazaryan.
Ashot Aharonyanm, the head of the Information and Public Relations Department of the Armenian Police, revealed that Ghazaryan (b. 1984) is a resident of bordering Berdavan village of Armenia’s Tavush Province, who has not served in the Armenian army due to health problems and has been registered in a medical facility since 2013.
The police said the circumstances of how the villager ended up in the Azerbaijani territory are being investigated.
The Armenian Defense Ministry officially announced that Ghazaryan is not serving in and has never been drafted to the Armenian army, according to a Facebook post by Spokesman Artsrun Hovhannisyan.