Հասարակություն 13:29 20/07/2018 Հայաստան
«Մենք ամեն ինչ արել ենք՝ պետական համակարգի կայունությունը չխաթարվի, կառավարման համակարգում էլ բալանսավորման պետք է գնանք այնպես, որ կայունությունը չխաթարվի»,- այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյոք մտադրություն ունի հրաժարվել սուպերվարչապետական  լիազորություններից և բալանսավորել ՀՀ նախագահի և վարչապետի լիազորությունները։
Նրա խոսքով՝ երբ ժամանակին ինքն ասում էր, որ այս համակարգով ավելի հեշտ է իշխանափոխություն անելը, քան նախորդ համակարգով, շատերն իրեն մեղադրում էին։
«Այդ մասին հայտարարել եմ նաև որպես վարչապետի թեկնածու։  Պետք է բոլորս գիտակցենք , որ դա մի օրում տեղի չի ունենալու, քանի որ եթե մեկ օրում տեղի ունենա կամ տեղի ունենա այնպես, որ չապահովվի պետական համակարգի կայունությունը, մենք կունենանք շատ լուրջ խնդիրներ»,- նշեց վարչապետը։
Ինչ վերաբերում է ՀՀ նախագահի և վարչապետի լիազորությունների բալանսավորմանը, Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ Սահմանադրությամբ ՀՀ նախագահն ունի արարողակարգային գործառույթներ և բալանսավորումը պետք է տեղի ունենա ոչ  չէ նախագահի և վարչապետի միջև, այլ՝ կառավարության և Ազգային ժողովի միջև, քանի որ սա է խորհրդարանական համակարգի տրամաբանությունը։
«Եթե որևէ մեկը մտածում է, որ որևէ պետություն կարող է ունենալ երկու ղեկավար, ապա դա այդ պետության վերջն է։ Հայաստանում պետությունը չի կարող ունենալ երկու ղեկավար։ Հայաստանում այսօր հաստատված է խորհրդարանական համակարգ, և պետության պատասխանատվությունը և կառավարումը դրված է վարչապետի  վրա», - նշեց վարչապետը։
Նա նաև ասաց, որ ճիշտ կլինի, եթե նախագահի ինստիտուտի համար ևս մեկ կամ երկու արարողակարգային լիազորություններ ավելացնեն։
«Կարծում եմ, որ մինչև ընտրությունները դրամատիկ քայլերի չենք գնա և, կարծում եմ, որ այսօր կառավարությունն ունի մանդատ՝ իրականացնելու հեղափոխության  բոլոր նպատակները։ Այսօր պետք է հստակ արձանագրել, որ իշխանության որևէ այլ թև չունի լեգիտիմության այնպիսի աստիճան, ինչպիսին ունի կառավարությունը։ Սա իրողություն է, որը պետք է հաշվի առնել և մենք պարտավորված ենք զգում ժողովրդի տված մանդատը իրագործել, այդ թվում՝ սուպերվարչապետական համակարգը քայլ-քայլ վարչապետական համակարգի վերածելու համար։ Եւ մենք դա անպայման կանենք»,- ընդգծեց նա։

Политика 13:52 20/07/2018 Армения
«Мы сделали все, чтобы не допустить нарушения стабильности государственной системы, и в системе управления мы должны достичь баланса так, чтобы стабильность не была нарушена», – заявил сегодня на пресс-конференции премьер-министр Армении Никол Пашинян, отвечая на вопрос, намерен ли он отказаться от полномочий «суперпремьера» и сбалансировать полномочия президента и премьер-министра страны.
По его словам, когда он в свое время говорил, что при этой системе гораздо легче произвести смену власти, чем при прежней системе, многие его обвиняли за это.
«Я также заявлял об этом в качестве кандидата на пост премьер-министра. Мы все должны понимать, что это произойдет не за один день, в противном случае – если это случится за один день либо в ущерб стабильности госсистемы, у нас будут очень серьезные проблемы», – сказал премьер.
Что касается сбалансирования полномочий президента и премьер-министра, Никол Пашинян сказал, что президент Республики Армения, в соответствии с Конституцией РА, осуществляет церемониальные функции, а сбалансирование должно происходить не между полномочиями президента и премьер-министра, а между правительством и Национальным Собранием, поскольку такова логика парламентской системы.
«Если кто-то думает, что у государства могут быть два руководителя, то это будет означать конец этой страны. В Армении не может быть двух глав государства. Сегодня у Армении установлена парламентская система государственного управления, а ответственность и управление государством возложены на премьер-министра», – сказал премьер-министр.
Пашинян при этом отметил: было бы правильно, если бы для института президента были добавлены одна или две протокольные полномочия.
«Я думаю, что до выборов мы не пойдем на драматичные шаги, и считаю, что сегодня у правительства есть мандат на претворение  в жизнь всех целей революции. Сегодня необходимо четко констатировать, что ни у одного крыла нет той степени легитимности, которая есть у правительства.
Такова реальность, которая должна быть принята во внимание, и мы чувствуем себя обязанными исполнять мандат народа, в том числе для постепенного превращения суперпремьерской системы в премьерскую. И мы обязательно это сделаем», – подчеркнул он.