Հասարակություն 14:56 21/07/2018 Հայաստան
ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանի տեղեկացմամբ՝ հակառակորդը երկու օր առաջ կրակել է Իջևան-Նոյեմբերյան ճանապարհային հատվածի ուղղությամբ։  Բարեբախտաբար, տուժածներ չկան, այս պահին իրավիճակը նորմալ է։
Տեղեկանալու՝ ինչպիսին է իրավիճակը Բաղանիսի ուղղությամբ, Panorama.am-ի թղթակիցը զրուցեց նշված համայնքի ղեկավար Նարեկ Սահակյանի հետ։
Նա նշեց, որ վերջին մի քանի օրերին իրենց գյուղի ուղղությամբ կրակոցեր գրեթե չեն հնչել, վիճակը համեմատաբար հանգիստ է։
Նարեկ Սահակյանը նաև տեղեկացրեց, որ այս պահին սահմանմերձ Բաղանիսում աշխատանքը եռում է. գյուղացին սկսել է ցորենի բերքահավաքը։
Ըստ համայնքապետի՝ բերքահավաքի արդյունքները գոհացուցիչ են՝ 1 հեկտարից մոտավորապես 27-30 ցենտներ ցորեն է ստացվում։
Հետաքրրվեցինք՝ արդյոք անցած տարվա համեմատ՝ բերքի ծավալներն ավելացե՞լ են։
«Մի փոքր տարբերություն կա դեպի լավը, բայց այս տարի հաճախակի անձրևները փոքր ինչ բերքի որակի վրա ազդել են։ Բերքը նորմալ է,  վատը չի, բայց վերջին մեկ շաբաթվա անձրևը ցորեն հատիկի վրա թեթևակի ազդեցություն թողել է»,- ասաց մեր զրուցակիցը՝ հավելելով, որ մեզ հետ զրուցելու պահին ինքն էլ, բոլոր գյուղացիների հետ միասին, մասնակցում է բերքահավաքին։
Իսկ ցանքատարածությունները տարեցտարի ավելանո՞ւմ, թե կրճատվում են, հարցրեցինք Նարեկ Սահակյանին։ «Գյուղացիները տարեցտարի 2-3 հեկտար ավելացնում են։ Ամեն մեկն իր սեփականաշնորհած տարածքում ցանում է։ Մենք ռեզերվային հողեր չունենք, ռեզերվային հողերն ամբողջությամբ հակառակորդի դիրքերի տակ ն, չեն օգտագործվում »,- ամփոփեց մեր զրուցակիցը։

Общество 16:10 21/07/2018 Армения
Пресс-секретарь министра обороны Армении Арцрун Ованнисян сообщил, два дня назад, 19 июля, ВС Азербайджана открыли огонь по участку дороги Иджеван-Ноемберян. К счастью, пострадавших нет, по состоянию на данный момент ситуация нормальная.
С целью узнать об обстановке в направлении Баганиса, корреспондент Panorama.am побеседовал с руководителем данной общины – Нареком Саакяном.
Он отметил, что в последние несколько дней выстрелов в направлении села почти не было, ситуация относительно спокойная.
Н. Саакян сообщил также, что по состоянию на данный момент в приграничном Баганисе полным ходом кипит работа: фермеры уже начали работу по сбору урожая пшеницы.
По словам Н. Саакяна, результаты сбора урожая довольно удовлетворительные: с 1 Га собрано приблизительно 27-30 центнеров пшеницы.
Корреспондент Panorama.am поинтересовался, увеличился ли объем урожая, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, на что Н. Саакян ответил: «Есть небольшая позитивная динамика, но частые дожди в этом году в некоторой степени повлияли на качество урожая. Урожай нормальный, неплохой, но дождь на прошлой неделе слегка повлиял на качество зерен пшеницы».
Он также добавил, что во время разговора с корреспондентом Panorama.am, он лично, и фермеры участвуют в работах по сбору урожая. На вопрос, увеличиваются или уменьшаются посевные площади с каждым годом, Н. Саакян ответил: «Ежегодно фермеры увеличивают посевные площади на 2-3 Га. Каждый сеет на приватизированных землях. У нас нет резервных земель, резервные земли полностью находятся под боевыми позициями противника, они не используются».