Հասարակություն 14:56 21/07/2018 Հայաստան
ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանի տեղեկացմամբ՝ հակառակորդը երկու օր առաջ կրակել է Իջևան-Նոյեմբերյան ճանապարհային հատվածի ուղղությամբ։  Բարեբախտաբար, տուժածներ չկան, այս պահին իրավիճակը նորմալ է։
Տեղեկանալու՝ ինչպիսին է իրավիճակը Բաղանիսի ուղղությամբ, Panorama.am-ի թղթակիցը զրուցեց նշված համայնքի ղեկավար Նարեկ Սահակյանի հետ։
Նա նշեց, որ վերջին մի քանի օրերին իրենց գյուղի ուղղությամբ կրակոցեր գրեթե չեն հնչել, վիճակը համեմատաբար հանգիստ է։
Նարեկ Սահակյանը նաև տեղեկացրեց, որ այս պահին սահմանմերձ Բաղանիսում աշխատանքը եռում է. գյուղացին սկսել է ցորենի բերքահավաքը։
Ըստ համայնքապետի՝ բերքահավաքի արդյունքները գոհացուցիչ են՝ 1 հեկտարից մոտավորապես 27-30 ցենտներ ցորեն է ստացվում։
Հետաքրրվեցինք՝ արդյոք անցած տարվա համեմատ՝ բերքի ծավալներն ավելացե՞լ են։
«Մի փոքր տարբերություն կա դեպի լավը, բայց այս տարի հաճախակի անձրևները փոքր ինչ բերքի որակի վրա ազդել են։ Բերքը նորմալ է,  վատը չի, բայց վերջին մեկ շաբաթվա անձրևը ցորեն հատիկի վրա թեթևակի ազդեցություն թողել է»,- ասաց մեր զրուցակիցը՝ հավելելով, որ մեզ հետ զրուցելու պահին ինքն էլ, բոլոր գյուղացիների հետ միասին, մասնակցում է բերքահավաքին։
Իսկ ցանքատարածությունները տարեցտարի ավելանո՞ւմ, թե կրճատվում են, հարցրեցինք Նարեկ Սահակյանին։ «Գյուղացիները տարեցտարի 2-3 հեկտար ավելացնում են։ Ամեն մեկն իր սեփականաշնորհած տարածքում ցանում է։ Մենք ռեզերվային հողեր չունենք, ռեզերվային հողերն ամբողջությամբ հակառակորդի դիրքերի տակ ն, չեն օգտագործվում »,- ամփոփեց մեր զրուցակիցը։

Society 17:27 21/07/2018 Armenia
Azerbaijani military opened gunfire toward the roadway connecting the towns of Ijevan and Noyemberyan in Armenia’s northeastern region of Tavush two days ago, Defense Ministry spokesman Artsrun Hovhannisyan said.
He added that the fire ‘has fortunately left no casualties and the situation is calm at the moment.’
Panorama.am has talked to Narek Sahakyan, the head of Baghanis village, to get informed about the situation in the community of bordering Tavush region.
He noted that the village hardly came under Azerbaijani fire over past few days, adding the situation in Baghanis is relatively calm at the moment.
The village head informed that the wheat harvest have already started in the village, with the Baghanis residents satisfied with its outcomes.
Sahakyan, who was also taking part in the harvest during the communication, noted the harvest volumes have recorded an increase from past year, meantime adding the frequent rains have slightly affected the quality of wheat this year.
He also added that sowing areas are growing in the village year by year. “Villagers increase 2-3 hectares [of sowing areas] annually. Everyone sows in their private lands,” Sahakyan said. “We have no reserve lands. They are totally under adversary’s positions and are not used.”