Մշակույթ 15:17 23/07/2018 Աշխարհում
Գրեթե 60 տարվա ընդմիջումից հետո Մոսկվայի Մեծ թատրոնի բեմում կցուցադրվի Արամ Խաչատրյանի «Գայանե» բալետը: Ներկայացումը կցուցադրվի հուլիսի 24-ին Ա․ Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի արտիստների մասնակցությամբ։
Մեծ թատրոնի գլխավոր տնօրեն Վլադիմիր Ուրինը ՏԱՍՍ-ին ասել է, որ իրենք միշտ ուրախ են իրենց բեմում ընդունել ընկերների և գործընկերների։
«Հայաստանը երաժշտական  երկիր է։ Բացի այդ, «Գայանե» բալետի հիմքում, որը ներկայացնելու է Երևանից ժամանած խումբը, ընկած է ազգային լեգենդ, իսկ երաժշտության հեղինակը հայտնի հայ կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանն է»,- ընդգծել է Ուրինը։
Հյուրախաղերի կազմակերպիչները տեղեկացրել են, որ 2018 թվականը լի է հայկական պետականության և մշակույթի հետ կապված կարևոր իրադարձություններով։
«Այս տարի նշվում է մեծագույն կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի 115-ամյակը։ Հայաստանը նաև նշում է Առաջին Հանրապետության 100-ամյակը, Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակը»,- ասել է գործակալության զրուցակիցը։
Նրա խոսքով, «այդ բոլոր կարևոր ամսաթվերը հիանալի առիթ դարձան Ռուսաստանում հայկական մշակույթն իր ամբողջ շքեղությամբ  ներկայացնող մի շարք միջոցառումներ կազմակերպելու համար»։ Այսպես, 60 տարվա ընդմիջումից հետո Մեծ թատրոնի պատմական բեմում ցուցադրվելու է Խաչատրյանի «Գայանե» բալետը։ Վերջին անգամ այն Մեծ թատրոնի բեմում ներկայացվել է 57 տարի առաջ՝ 1961 ավականի փետրվարին։
Ներկայացմանը մասնակցելու է Ա․ Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի սիմֆոնիկ նվագախումբը  թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար և տնօրեն, ՌԴ վաստակավոր արտիստ Կոնստանտին Օրբելյանի ղեկավարությամբ։ Գլխավոր դերերում հանդես են գալու թատրոնի բալատային խմբի առաջատար մենակատարներ Ռուբեն Մուրադյանը, Սյուզաննա Փիրումյանը, Մերի Հովհաննիսյանը, Սոնա Վարդանյանը, Վահագն Մարգայանը, Ռազմիկ Մարուքյանը։

Культура 19:39 23/07/2018 В мире
Балет Арама Хачатуряна «Гаянэ» после почти 60-летнего перерыва вернется на сцену Большого театра. 24 июля спектакль представит Национальный академический театр оперы и балета имени А. Спендиаряна. А днем раньше, 23 июля, состоится пресс-конференция, посвященная показу балета. Об этом сообщает «Телеканал Культура» со ссылкой на пресс-службу посольства Республики Армения в России.
Организаторы заявили, что 2018-й полон знаменательных событий, связанных с армянской государственностью и культурой: «В этом году исполняется 115 лет со дня рождения величайшего композитора Арама Ильича Хачатуряна. Армения также отмечает 100-летие Первой Республики, а столица Ереван – 2800-летие со дня основания». К юбилейным датам и приурочен показ легендарного балета.
«Гаянэ» – один из лучших спектаклей Театра имени А. Спендиаряна, созданный в 1974 году народным артистом Республики Армения Виленом Галстяном (он же автор либретто). В последний раз балет ставился в Большом 57 лет назад – в феврале 1961 года.
В спектакле на Исторической сцене ГАБТ примут участие Симфонический оркестр Театра оперы и балета им. А. Спендиаряна под управлением Константина Орбеляна и Атанеса Аракеляна, балетная труппа театра, солисты Рубен Мурадян, Сюзанна Пирумян, Мери Оганесян, Сона Варданян, Ваагн Маргарян, Размик Марукян и многие другие.