Ուժեղ կարկուտը վնասել է Ախալքալաքի 14 գյուղերի դաշտեր
Ջավախքի Ախալքալաքի շրջանում հուլիսի 20-ի երեկոյան տեղած ուժեղ կարկուտը վնասել է 14 գյուղերի գյուղատնտեսական ցանքեր: Jnews-ի հաղորդմամբ, նախնական տվյալներով, ամենից շատ տուժել են Մուրջախեթ, Աբուլ և Խոսպիո գյուղերի բնակիչները:
Կարկուտն ամբողջովին ոչնչացրել է դաշտերը, շատ դեպքերում դրանք անհնար է վերականգնել: Ծաղկող դաշտերից միայն մնացել են ցողունները, որոնք շուտով ամբողջությամբ կչորանան:
Տարբեր պատճառներով շատ ֆերմերները չեն ապահովագրել իրենց դաշտերը:
Տեղական իշխանության ղեկավարներն այցելել են կարկտահարված դաշտեր: Ախալքալաքի քաղաքապետ Յուրիկ Ունանյանի խոսքերով, նրանք ստեղծել են հանձնաժողովներ և դրանք ուղարկել երկու ուղղություններով:
«Ես արդեն տեղեկացրել եմ նահանգապետարան, գյուղատնտեսության նախարարություն, տեսնենք, թե ինչ կասեն: Բայց մտածել, թե նրանք պարտավոր են օգնել, այդպես չէ: Նրանք արդեն իսկ տրամադրել են գումարներն ապահովագրական ընկերություններին: Իսկ այն, ինչ մեզնից կախված է, մենք կանենք»,- ասել է Յուրիկ Ունանյանը:

Общество 11:33 24/07/2018 Регион
Выпавший вечером 20 июля сильный град повредил сельскохозяйственные угодья 14 сел в Ахалкалакском муниципалитете (Самцхе-Джавахети). Как передает jnews.ge, по предварительным данным, наибольший ущерб стихия причинила селам Мурджахет, Абул, Хоспио.
Сильный град, который продлился 20-30 минут, полностью уничтожил посевы на полях, в большинстве случаев их невозможно восстановить. От цветущих полей остались только стебли.
Как отмечается, большинство фермеров, по разным причинам, не застраховали свои поля.
Местные руководители побывали на пострадавших от града полях. По словам мэра Ахалкалакского муниципалитета Юрика Унаняна, сформированы комиссии, которые займутся подсчетом причиненного непогодой ущерба.
«Я уже сообщил в губернию, министерство сельского хозяйства, посмотрим, что скажут. Но думать, что обязаны помочь, это не так. Они уже суммы выдавали страховым компаниям. А что от нас зависит, мы сделаем», – сказал Юрик Унанян.