Իրավունք 13:22 27/07/2018 Հայաստան
2008 թվականի մարտի 1-ից 2-ն ընկած ժամանակահատվածում Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործով նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցության հիման վրա 2018 թվականի հուլիսի 26-ին ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-ին հոդվածի 1-ին մասով այն բանի համար, որ նա այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ տապալել է Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգը:
Հատուկ քննչական ծառայությունից հայտնում են, որ քննիչի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան` Յուրի Խաչատուրովի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար:

Право 13:28 27/07/2018 Армения
На основе достаточной совокупности добытых в ходе предварительного следствия по расследуемому в Специальной следственной службе Армении уголовному делу о событиях, имевших место в период с 1 по 2 марта 2008 года в Ереване, доказательств 26 июля 2018 года  обвинение предъявлено Юрию Хачатурову, занимающему в настоящее время пост генсека ОДКБ.
Об этом сообщает пресс-центр Специальной следственной службы.Хачатурову обвинение предъявлено по ч.1 ст. 300.1 УК РА – за свержение конституционного строя по предварительному сговору с другими лицами.
В суд общей юрисдикции первой инстанции Еревана следователем представлено ходатайство об избрании в отношении Хачатурова меры пресечения в виде заключения под стражу.