Նաիրա Զոհրաբյան. Դիմել եմ վարչապետին` համաներում իրականացնելու առաջարկով
ԱԺ պատգամավոտ Նաիրա Զոհրաբյանը դիմել է վարչապետին համաներում անցկանելու առաջարկով։ Նրա խոսքով, Հայաստանում համաներում վերջին անգամ հայտարարվել է 2013 թվականին: Քրեակատարողական հիմնարկների գերծանրաբեռնվածությունը, որոշ դատապարտյալների` այլևս հանրային վտանգավորություն չներկայացնելը, բազմաթիվ դեպքերում առողջական խնդրի և կալանքի անհամատեղելիությունը ուղղակի առաջացնում են համաներման անհրաժեշտություն: Դիմել եմ վարչապետին` համաներում իրականացնելու առաջարկով:
Կառավարության ղեկավարին ուղղված նամակում ասված է․ «Հարգելի պարոն վաչապետ, Հաշվի առնելով ներկայումս Հայաստանի քրեակատարողական հիմնարկների գերծանրաբեռնվածության խնդիրը, ինչպես նաև պատիժ կրող անձանց ու նրանց հարազատների՝ նոր իրողություններով պայմանավորված սպասումները, կարծում եմ երկրում հասունացել է համաներում հայտարարելու պահը: Հարկ եմ համարում նշել, որ Հայաստանում վերջին անգամ համաներում հայտարարվել է 2013 թվականին՝ Հայաստանի Հանրապետության անկախության 22-րդ տարեդարձի կապակցությամբ: Այսօր համաներում հայտարարելու անհրաժեշտության մասին վկայում են երկրի իրավաբանների ու փաստաբանների մեծամասնությունը: Անշուշտ, պետության կողմից նման կարևոր քայլ կատարելուց առաջ պետք է համադրվեն այն բոլոր նրբություններն ու հարցադրումները, որոնց համակողմանի վերլուծությունը կարող է միայն հուշել արդարադատության շահերի ու մարդկանց իրավունքների ողջամիտ հավասարակշռմամբ համաներում հայտարարելու իրավաչափության մասին: Այնուամենայնիվ, կարծում եմ, որ այս մարդասիրական քայլը նախ՝ հնարավորություն կստեղծի փոքր-ինչ թեթևացնել քրեակատարողական հիմնարկների գերծանրաբեռնվածության խնդիրը, մանավանդ, որ նախորդ իշխանությունների օրոք բազմաթիվ են հանրության համար նվազ վտանգավորություն ունեցող հանցագործությունների համար բավական խիստ պատժաչափերով դատապարտված անձանց թիվը, և ամենակարևորը՝ հանցագործություն կատարած անձանց կտա ուղղվելու և վերասոցիալականացմանը նպաստելու ևս մեկ հնարավորություն»։

Право 13:15 27/07/2018 Армения
Председатель Постоянной комиссии Национального Собрания Армении по вопросам европейской интеграции Наира Зограбян обратилась к премьер-министру РА Николу Пашиняну с предложением объявить амнистию в республике.
«Учитывая существующую проблему перегруженности уголовно-исполнительных учреждений (УИУ) в Армении, а также ожидания отбывающих наказание лиц и их родственников в связи с новыми реалиями, считаю, что в стране назрел момент для объявления амнистии.
Считаю необходимым отметить, что в Армении в последний раз амнистия была объявлена в 2013 году – к 22-й годовщине независимости Республики Армения. Сегодня на необходимость объявления амнистии указывают большинство юристов и адвокатов страны», – говорится в адресованном премьеру Армении письме Зограбян.
«Безусловно, перед столь важным шагом государство должно сопоставить все тонкости и обстоятельства, только всесторонний анализ которых может подсказать о правомерности объявления амнистии», – отметила депутат.
Тем не менее, по ее словам, этот гуманный шаг, в первую очередь, создаст возможность для решения в какой-то степени перегруженности пенитенциарных учреждений и, самое главное,  предоставит совершившим преступления лицам еще одну возможность исправиться, посодействует их ресоциализации.