Մշակույթ 16:33 02/08/2018 Հայաստան
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ՊՄՊ Կոտայքի մարզային ծառայության պատասխանատուները «Խաչքարերին  նոր  կյանք» ծրագրի  շրջանակում խոնարհված  խաչքարերի  կանգնեցման և ամրակայման  աշխատանքներ են իրականացրել Հրազդան  քաղաքի  Ջրառատ  թաղամասի  եկեղեցու  և գերեզմանոցի տարածքում: Կանգնեցվել ու ամրակայվել  է չորս  բազալտե  խաչքար:
ՊՈԱԿ-ից տեղեկանում ենք, որ միջոցառման աշխատանքներին ակտիվորեն մասնակցել են ՊՄՊ  ծառայության պետի տեղակալները և մարզային ծառայության հուշարձանների պահապանները:
«Խաչքարերին նոր կյանք» ծրագրի շրջանակում անցած երկու ամիսների ընթացքում ՊՄՊ  ծառայության նախաձեռնությամբ ուղղվել է միջնադարյան 11 խաչքար:
Օգոստոսի 1-ին տասնօրյակում ամրակայման աշխատանքներ կիրականացվեն նաև Արզականի  Նեղուցի վանական համալիրի տարածքում` կկանգնեցվի ու կամրակայվի խոնարհված ևս 5  խաչքար:

Культура 19:45 02/08/2018 Армения
Ответственные лица региональных служб Охраны исторической среди (ОИС)  ГНКО «Служба охраны памятников» продолжают работы по восстановлению покосившихся памятников.
Так, благодаря усилиям ответственных лиц региональной службы ОИС Котайкской области РА в рамках программы «Новая жизнь хачкарам» (дословно «крест-камень». – Прим.ред.) провели работу по выравниванию и укреплению хачкаров на территории церкви и кладбища в районе Джрарат города Раздан.
Было выровнено и укреплено 4 базальтовых хачкара.  Как сообщают из ГНКО, в работах активное участие приняли заместители Службы по охране исторической среды и сотрудники.
В рамках программы «Новая жизнь хачкарам» в течение прошлых двух месяцев по инициативе Службы по охране исторической среды было укреплено 11 средневековых памятников.
В первой декаде августа работы по укреплению хачкаров будут проведены также на территории монастырского комплекса Нехуц в селе Арзакан: будет укреплено ещё 5 хачкаров.