Իրավունք 12:22 09/08/2018 Հայաստան
Վերաքննիչ դատարանում մեկնարկել է Քոչարյանին կալանավորելու որոշման դեմ ներկայացված բողոքի քննությունը
Վերաքննիչ դատարանում մեկնարկել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշման  բողոքի քննությունը:  Բողոքը քննում է դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանը: Նիստը դռնփակ է:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ պաշտոնաթող նախագահը  կալանավորել է հուլիսի 28-ին՝ երկու ամիս ժամկետով: ՀՔԾ հայտարարության համաձայն, նրան մեղադրանք է առաջադրվել «Մարտի 1» -ի գործի շրջանակներում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-ին հոդվածի 1-ին մասով՝ այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգը տապալելու մեջ:
Փաստաբանները հայտարարել են, որ Քոչարյանը մեղադրանքը չի ընդունում, Քոչարյանը հայտարարել էր, որ իր նկատմամաբ քաղաքական հետապնդում է հայտարարվում:
Երեկ ՀՀ  գլխավոր դատախազությունից հայտնեցին, որ ՀՀ ԱԺ 45 պատգամավորի կողմից ստորագրած՝ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը փոխելու վերաբերյալ երաշխավորագիրը Գլխավոր դատախազությունը մերժել է:

Право 12:48 09/08/2018 Армения
В Апелляционном уголовном суде Армении в эти минуты проходит заседание, на котором рассматривается апелляционная жалоба на решение суда общей юрисдикции первой инстанции об избрании в отношении второго президента РА Роберта Кочаряна меры пресечения в виде заключения под стражу.
Заседание проходит под председательством судьи Александра Азаряна. Судебное заседание проходит в закрытом режиме.
Суд общей юрисдикции первой инстанции города Еревана (резиденция в Шенгавите) 27 июля удовлетворил ходатайство об избрании в отношении второго президента РА Роберта Кочаряна меры пресечения в виде заключения под стражу. Он арестован на 2 месяца. Второму президенту Армении Роберту Кочаряну 26 июля было предъявлено обвинение по делу о событиях, имевших место 1-2 марта 2008 года в Ереване. Обвинение предъявлено по ч.1 ст. 300.1 УК РА – за свержение конституционного строя по предварительному сговору с другими лицами.
Накануне, 8 августа, стало известно, что Генеральная прокуратура Армении отклонила ходатайство 45 депутатов Национального Собрания об изменении меры пресечения арестованному на 2 месяца второму президенту РА Роберту Кочаряну.