Իրավունք 16:02 10/08/2018 Հայաստան
Կալանավորված ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբաններից Հայկ Ալումյանը լրագրողների հետ զրույցում դժվարացավ ասել, թե ինչ ընթացք կստանա նիստը:
Հիշեցնենք, որ այսօր Վերաքննիչ դատարանում շարունակվում է Քոչարյանի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու դատարանի որոշման դեմ ներկայացրած բողոքի քննությունը:
«Այս պահին մյուս կողմն է ելույթ ունենում, ու կախված դրա բովանդակությունից, նիստը կստանա որոշակի ընթացք, որը ես չեմ կարող կանխատեսել»,-ասաց Ալումյանը:
Նա նշեց՝ հնարավոր է դատավարությունն այսօր ավարտվի, սակայն կասկածում է, որ դատական ակտն այսօր կհրապարակվի: Անդրադառնալով գլխավոր դատախազության կողմից ՀՀ ԱԺ պատգամավորների միջնորդությունը չբավարարելուն, Ալումյանը նկատեց, երբ դատախազաներն ունեն կանխակալ վերաբերմունք, դա բնական է:
«Վատ է, եթե հանկարծ դատարանը ունենա կանխակալ վերաբերմունք»,-ասաց փաստաբանը, նշելով, որ վճռաբեկ դատարանից նման վերաբերմունք այս գործով չի տեսել:

Право 16:14 10/08/2018 Армения
Один из адвокатов арестованного второго президента Армении Роберта Кочаряна Айк Алумян заявил журналистам, что затрудняется сказать, какой ход получит проходящее сегодня заседание Апелляционного уголовного суда.
Апелляционный уголовный суд Армении сегодня продолжил рассмотрение апелляционной жалобы на решение суда общей юрисдикции первой инстанции об избрании в отношении второго президента РА Роберта Кочаряна меры пресечения в виде заключения под стражу.
«На данный момент выступает сторона обвинения, в зависимости от содержания заседание получит определенный ход, который я не могу предсказать», – отметил Алумян.
При этом он выразил сомнения, что судебный акт будет опубликован сегодня. Коснувшись отклонения Генпрокуратурой Армении ходатайства 45 депутатов НС РА об изменении меры пресечения Кочаряну, адвокат сказал: когда у прокуроров предвзятое отношение – это естественно.
«Плохо, если предвзятое отношение будет у суда», – сказал Алумян.
На вопрос, видит ли он предвзятое отношение со стороны Апелляционного суда, адвокат ответил отрицательно.