Հասարակություն 10:57 13/08/2018 Հայաստան
Արտաշատում բողոքի ակցիա անցկացնողների խնդիրները լսելու եկավ Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Դավիթ Անանյանը։
«Եկել եմ տեղեկանամ խնդիրներից»,- դիմելով հավաքվածներին՝ ասաց Անանյանը։
«Խանութներում ապրանք չկա, 300 հազարի ապրանք է, բայց հարկայինից գալիս 500-600 հազարի ակտ են գրում»,- նշեց հավաքվածներից մեկը։
Մասնակիցներից մեկն էլ նշեց, որ միտումնավոր տուգանքներից մարզը ճնշված է։
«Մեր գալու նպատակն այն է, որ պարզենք՝ մեր կոլեգաները իրենց լիազորությունների շրջանակը գերազանցել են, թե չէ։ Ես հիմա առաջարկում եմ, ով կոնկրետ ինչ որ դեպք, փաստաթուղթ ունի, բարձրանանք, միասին քննենք։ Ես չեմ կարող պատասխանատվության ենթարկել, եթե չկա որևէ փաստ։ Մենք պարտավոր ենք այսօր փաստերով խոսել, ժողովուրդ ջան, ուսումնասիրել, ծառայողական քննություն իրականացնել ու որոշում կայացնել»,- ասաց Անանյանը։
Նա նշեց, որ եթե մարդիկ այստեղ հավաքվել են արդեն պետք է ծառայողական քննություն իրականացվի, բայց եթե մարդիկ ձեռքի տակ փաստեր ունեն, դրանք պետք է ուսումնասիրեն։
Այնուհետև Դավիթ Անանյանը  հավաքվածներին հորդորեց գնալ, խանութները բացել և աշխատել, նրանց նկատմամբ իրականացվող վարչարարությունը կմեղմացվի, մինչև խնդրին վերջնական լուծում տալը։
Քաղաքացիները ծափահարություններով ճանապարհեցին ՊԵԿ նախագահին, ով բարձրացավ ՊԵԿ-ի Արտաշատի մասնաճյուղ՝  քաղաքացիների խնդիրները քննարկելու համար։

Общество 11:15 13/08/2018 Армения
«Необходимо провести служебное расследование»: председатель КГД Армении Давид Ананян прибыл на место проведения акции проеста в Арташате
Председатель Комитета государственных доходов (КГД) Армении Давид Ананян прибыл на место проведения акции протеста в армянском Арташате, чтобы выслушать требования протестующих.
«Прибыл для ознакомления с проблемами», – сказал Д. Ананян, обратившись к протестующим.
«В магазинах нет товаров, там всего товаров на сумму примерно в 300 тысяч драмов, но из налоговой инспекции приходят и выписывают акт на сумму порядка 500-600 тысяч драмов», – отметил один из митингующих.
«Цель нашей акции протеста в том, чтобы выяснить – превысили ли наши коллеги свои полномочия или нет. Сейчас я предлагаю, чтобы кто-либо привел в пример конкретный случай, представил документ, и мы обсудим это. Я не могу привлечь к ответственности без фактов. Мы обязаны говорить сегодня, основываясь на фактах. Дорогой народ, нужно всё проверить, провести служебное расследование и принять решение», – добавил председатель КГД РА.
Он отметил, что, если люди собрались здесь, то уже необходимо провести служебное расследование, если у проводящих акцию протеста имеются факты, их необходимо изучить.