Մշակույթ 10:25 14/08/2018 Հայաստան
Հարություն Խաչատրյանը նախագահում է «Պատուհան դեպի Եվրոպա» կինոփառատոնի «Կոպրոդուկցիա» ծրագրի ժյուրին
Հայաստանի կինեմատոգրաֆիստների միության նախագահ Հարություն Խաչատրյանը Վիբորգում նախագահում է «Պատուհան դեպի Եվրոպա» ռուսական կինոյի 26-րդ կինոփառատոնի «Կոպրոդուկցիա» ծրագրի ժյուրին:
Միության ֆեյսբուքյան էջից տեղեկանում ենք, որ ժյուրիի կազմում են նաև պրոդյուսեր Յուլիա Միշկինենեն, մշակութաբան, պրոդյուսեր Օլգա Աֆանասևան, կինոդերասան, կինոռեժիսոր, պրոդյուսեր Վյաչեսլավ Սորոկինը:
Կինոփառատոնը մեկնարկել է օգոստոսի 10-ին՝ Գարի Բարդինի «Բոլերո 17» և Ալեքսանդր Վելեդինսկու «Քեյփթաունյան նավահանգստում» ֆիլմերով:
Կինոփառատոնի փակումը տեղի կունենա օգոստոսի 16-ին, որտեղ էլ ի հայտ կգան փառատոնի հաղթողները:
Վեստի.ռու-ից տեղեկանում ենք, որ «Պատուհան դեպի Եվրոպա» ռուսական կինոյի փառատոնի մրցութային ծրագրերում ներկայացված է խաղարկային, վավերագրական, անիմացիոն  130 ֆիլմ։

Культура 10:54 14/08/2018 В мире
Глава Союза кинематографистов Армении Арутюн Хачатрян председательствует в жюри 26-го российского фестиваля «Окно в мир».
Как сообщается на странице Союза кинематографистов Армении в Facebook, в составе жюри также председатель жюри анимационного кино режиссер, сценарист, продюсер Гарри Бардин, председатель жюри конкурса неигрового кино режиссер, сценарист Евгений Григорьев, кинокритики, продюсеры, киноведы, генеральный директор кинокомпании «Ленфильм» Эдуард Пичугин и др.
Фестиваль открылся 10 августа внеконкурсной анимационной лентой Гарри Бардина «Болеро17» и фильмом Александра Велединского «В кейптаунском порту» из программы конкурса «Игровое кино.
Закрытие кинофестиваля состоится 16 августа, в ходе чего и будут названы имена победителей кинофестиваля.
Как напоминает «Вести.Ру», 10 августа в Выборге стартовал фестиваль российского кино «Окно в Европу». В конкурсных программах смотра представлены игровые, документальные и анимационные фильмы, всего около 130 картин.