Քաղաքական 11:00 15/08/2018 Աշխարհում
Տարիներ շարունակ թուրքական կառավարությունը բազմաթիվ ամերիկյան ընկերություններ է վարձել Վաշինգտոնում՝ լոբբիստական գործունեություն ծավալելու և իր անունից հանրային կապեր հաստատելու համար:
Նման ընկերություններ վարձելը շատ թանկ է և հիմնականում գումարի վատնում է, քանի որ նրանք ստեղծում են ավելի շատ փաստաթղթեր, քան իրական արդյունք: Սակայն, նրանք կարող են երբեմն նախապատրաստել հոդվածներ թուրք պաշտոնյաների անունից ու օգնել դրանք հրապարակել ամերիկյան թերթերում և կազմակերպել նրանց այցելություններն ու հանդիպումները Միացյալ Նահանգներում:
Թուրքական  կառավարությունը ստիպված է խոշոր գումարներ ծախսել նման ընկերություններ վարձելու համար, քանի որ նա չի կարող ապավինել Ամերիկայի թուրքական համայնքին՝ իր անունից լոբբիստական գործունեություն ծավալելու կամ PR իրականացնելու, անկախ նրանից, թե ինչքան գումարներ են հատկացվում Անկարայից: Նույնը իրավիճակում են Ադրբեջանի կառավարությունն ու Ամերիկայի ադրբեջանական համայնքը: Ոչ թուրքական, ոչ ադրբեջանական համայնքները ակտիվ չեն ամերիկյան քաղաքականության մեջ և նրանք այդքան վաղուց գոյություն չունեն Միացյալ Նահանգներում, ինչպես հայկական համայնքը: Ահա թե ինչու Թուրքիան և Ադրբեջանն ապավինում են վճարովի լոբբիստներին՝ Միացյալ Նահանգներում իրենց շահերն առաջ մղելու համար:
Հաշվի առնելով ԱՄՆ-ի և Թուրքիայի միջև հարաբերություններում տեղի ունեցած վերջին շրջադարձը, հավանաբար թուրքական կառավարության կողմից վարձված PR ընկերություններից մեկին խնդրել էին սյունակ նախապատրաստել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի անունից և օգտագործել իր կապերը՝ «Նյու Յորք թայմս» թերթում այդ հոդվածը հրապարակելու համար:
Բնականաբար, սյունակը պետք է ավելի շուտ արտացոլեր Էրդողանի տեսակետները, քան PR ընկերության ներկայացուցիչների: Հետաքրքիր կլիներ համեմատել ամերիկյան PR ընկերության առաջարկած առաջին տարբերակը վերջնականի հետ, որը վերանայվել էր Էրդողանի աշխատակազմի կողմից:
Դատելով Էրդողանի հոդվածի բովանդակությունից, կարելի է եզրակացնել, որ PR ընկերության առաջարկած տեքստը՝ գրված նրբանկատորեն և վարպետորեն, չի ընդունվել Անկարայի կողմից: Փոխարենը, այն ինչ հրապարակվել է «Նյու Յորք թայմս» թերթում՝  Էրդողանի բռնակալական և ամբարտավան կեցվածքին բնորոշ ճոռոմ հոդված է... Մերժելով PR ընկերության ավելի դիվանագիտական տեքստը, Էրդողանն իր հոդվածը դարձրել է անիմաստ՝ ամերիկյան հասարակության և կառավարության վրա որևէ դրական ազդեցություն թողնելու իմաստով:
Էրդողանի 2018 թ. օգոստոսի 10-ի քննադատական հոդվածը վերնագրված էր՝ «Ինչպես է Թուրքիան տեսնում ԱՄՆ-ի հետ ճգնաժամը», և ուներ հետևյալ ենթավերնագիրը՝ «Միացյալ Նահանգների դեմ Թուրքիայի միակողմանի գործողությունները կվնասեն ամերիկյան շահերին և կստիպեն Թուրքիային փնտրել այլ բարեկամներ ու դաշնակիցներ»։
Ընթերցողը չի տպավորվում հոդվածի նման վերնագրից՝ իր հակասական տոնի և սպառնացող լեզվի պատճառով, որը չի նպաստում ցանկացած վեճի լուծմանը: Ահա մի քանի օրինակներ Էրդողանի վիճելի տեսակետներից, որոնք տեղ են գտել նրա հակասական խմբագրական սյունակում:
- «… Միացյալ Նահանգները բազմիցս և հետևողականորեն չի հասկացել և չի հարգել թուրք ժողովրդի մտահոգությունները»:
Իսկ ի՞նչ կասեք թուրք ղեկավարի կողմից ամերիկյան ժողովրդի մտահոգությունները հասկանալու և հարգելու մասին… «Պոչը չի շարժում շանը…»։ Էրդողանը չի հասկանում, որ Թուրքիան ավելի շատ Միացյալ Նահանգների կարիքն ունի, քան Միացյալ Նահանգները՝ Թուրքիայի։ Երկար ժամանակ, Վաշինգտոնում թույլ ղեկավարության պատճառով, թուրքական կառավարությունը սանձարձակորեն վարվել է որպես ՆԱՏՕ-ի անդամ և ԱՄՆ դաշնակից։ Ինչքան շատ են ԱՄՆ ղեկավարները հարմարվում  թուրքական վատ վարքագծին, նրանք այնքան ավելի թշնամական են դառնում։ Եթե տասնամյակներ առաջ Միացյալ Նահանգները Թուրքիային իր տեղը դներ, նա կսովորեր իրեն պահել որպես ԱՄՆ կրտսեր գործընկեր, ոչ թե որպես խուլիգան…
- Էրդողանը նախազգուշացնում է. «Եթե Միացյալ Նահանգները չսկսի հարգել Թուրքիայի  ինքնիշխանությունը և չապացուցի, որ հասկանում է, թե ինչ վտանգների առաջ է կանգնած մեր ազգը, մեր համագործակցությունը կարող է վտանգվել... Թուրքիան այլընտրանքներ ունի։ Միակողմանիության և անհարգալից վերաբերմունքի այս միտումը չփոխելու դեպքում, մենք ստիպված կլինենք փնտրել նոր բարեկամներ և դաշնակիցներ»։
Սա դատարկ սպառնալիք է։ Թուրքիան ազատ է դիմելու Ռուսաստանին կամ Չինաստանին և կորցնելու Միացյալ Նահանգների ու Արևմտյան Եվրոպայի աջակցությունը: Ժամանակն է, որ ՆԱՏՕ-ն դիտարկի Թուրքիային դաշինքից դուրս շպրտելու հնարավորությունը: Գնա՜ս բարով…
- Էրդողանը նաև մեղադրել է Միացյալ Նահանգներին Սիրիայում քուրդ մարտիկներին զինելու և այդ զենքերը «Սիրիայում, Իրաքում և Թուրքիայում»  Թուրքիայի դեմ օգտագործելու մեջ։
Նախևառաջ, սուտ է, որ ամերիկյան զենքերը քրդերի կողմից օգտագործվել են Թուրքիայում: Երկրորդ, թուրքական ուժերն իրավունք  չունեն ներխուժել Սիրիա և Իրաք՝ խախտելով նրանց տարածքային ինքնիշխանությունը:
Էրդողանը շարունակում է հակազդել նախագահ Թրամփի պահանջին՝ ազատելու ապօրինաբար պահվող ամերիկացի պատվելի Էնդրյու Բրանսոնին՝ խնդրելով Միացյալ Նահանգներին հարգել Թուրքիայի «դատական գործընթացը»: Ի՞նչ դատական գործընթաց Էրդողանի բռնապետության ներքո… Հազարավոր թուրքեր բանտարկվել են առանց պատշաճ դատավարության կամ նշույլ իսկ մեղավորության։ Եթե Էրդողանը խելք ունենար, նա վաղուց հրամայած կլիներ ազատ արձակել պատվելի Բրանսոնին, այդպիսով խուսափելով Միացյալ Նահանգների հետ ավելորդ  առճակատումից։ Բայց քանի որ Էրդողանը և նրա կրտսեր եղբայրը՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, անհավասարակշիռ անձնավորություններ են, նրանք հակագովազդ են անում Թուրքիայի և Ադրբեջանի դեմ, որը որևէ PR ընկերություն չի կարող կարգավորել, անկախ նրանից, թե որքան գումար է վճարված։
Հետաքրքիր է, որ «Նյու Յորք թայմսը» նույն օրը, երբ տեղադրել էր Էրդողանի հոդվածը, հրապարակել էր նաև խմբագրական՝ դատապարտելով թուրք ղեկավարների «անամոթ վարքագիծը» պատվելի Բրանսոնին «շինծու մեղադրանքներով» պահելու համար, և հարց բարձրացնելով՝ «արդյոք Թուրքիան դե՞ռ Ամերիկայի դաշնակիցն է»։
Հետևաբար «Նյու Յորք Թայմս» թերթի խմբագրականը կործանեց որևէ օգուտ, որն Էրդողանն ակնկալում էր ստանալ իր քարոզչական հոդվածից, այդպիսով վատնելով խոշոր գումարներ, որոնք Թուրքիան ծախսել էր հանրային կապերի վրա։

Politics 11:08 15/08/2018 World
For many years, the Turkish government has hired numerous American companies in Washington, D.C., to lobby and carry out public relations on its behalf.
Hiring such companies is very expensive and most of the time, it is a waste of money, as they produce more paperwork than actual results. But once in a while, they can draft and help publish opinion articles (op-eds) in American newspapers on behalf of Turkish officials and arrange their visits and meetings in the United States.
The Turkish government is obligated to spend large amounts of money to hire such companies because it cannot rely on the Turkish-American community to lobby or do PR on its behalf, no matter how much funding is provided from Ankara. The same situation applies to the Azerbaijani government and the Azeri-American community. Neither the Turkish nor Azeri communities are very active in American politics and have not existed in the United States as long as the Armenian community. This is why Turkey and Azerbaijan rely on paid lobbyists to advance their interests in the United States.
Given the recent turmoil in the relationship between the United States and Turkey, one of the PR firms hired by the Turkish government was probably asked to draft an opinion column on behalf of Turkish President Recep Tayyip Erdogan and use its contacts to have that article published in The New York Times.
Naturally, the column had to reflect the views of Erdogan rather than those of the PR firm. It would have been interesting to compare the first draft of what the American PR firm first suggested to the final version as revised by Erdogan’s staff.
Judging from the content of Erdogan’s article, one can tell that the PR firm’s proposed text, written delicately and professionally, was not accepted by Ankara. Instead, what The New York Times ended up publishing is a typical bombastic article reflecting Erdogan’s dictatorial and pompous stand! Having rejected the PR firm’s more diplomatic text, Erdogan has made his article useless in having any positive effect on the American public and government.
Erdogan’s August 10, 2018 critical article was titled: “How Turkey Sees the Crisis With the U.S.,” and subtitled: “Unilateral actions against Turkey by the United States will undermine American interests and force Turkey to look for other friends and allies.”
The reader would be turned off right away from the article’s title by its confrontational tone and threatening language inappropriate for resolving any kind of a dispute. Here are a few examples of Erdogan’s questionable opinions expressed in his controversial op-ed column:
– “…The United States has repeatedly and consistently failed to understand and respect the Turkish people’s concerns.”
How about the Turkish leader’s need to understand and respect the concerns of the American people? The tail does not wag the dog! Erdogan does not comprehend that Turkey needs the United States more than the U.S. needs Turkey. For far too long, because of weak leadership in Washington, the Turkish government has gotten away with its inappropriate behavior as a NATO member and U.S. ally. The more American leaders accommodated Turkish misbehavior, the more antagonistic they have become. If decades ago, the United States had put Turkey in its place, it would have learned to behave as a junior U.S. partner, and not as a bully!
– Erdogan warned: “Unless the United States starts respecting Turkey’s sovereignty and proves that it understands the dangers that our nation faces, our partnership could be in jeopardy…. Turkey has alternatives. Failure to reverse this trend of unilateralism and disrespect will require us to start looking for new friends and allies.”
This is an empty threat. Turkey is free to turn to Russia or China and lose the support of the United States and Western Europe. It is high time for NATO to consider kicking Turkey out of the alliance. Good riddance!
– Erdogan also accused the United States of arming Kurdish fighters in Syria and using these weapons against Turkey “in Syria, Iraq and Turkey” itself.
First of all, it is a lie that U.S. weapons were used by Kurds in Turkey. Secondly, Turkish forces have no business invading Syria and Iraq, thus violating their territorial sovereignty.
Erdogan went on to counter Pres. Trump’s request to free the unfairly held American pastor, Andrew Brunson, by asking the United States to respect Turkey’s “judicial process.” What judicial process under Erdogan’s dictatorship? Thousands of Turks have been in jail without any due process or an iota of guilt. If Erdogan had any brains, he would have ordered the release of Pastor Brunson a long time ago, thus avoiding an unnecessary conflict with the United States. Because Erdogan and his junior brother, Pres. Ilham Aliyev of Azerbaijan, are so unhinged, they have generated negative publicity against Turkey and Azerbaijan that no PR company can fix, no matter how much money it is paid.
Interestingly, The New York Times published an editorial on the same day as Erdogan’s article, condemning the Turkish leader’s “unscrupulous behavior” for holding Pastor Brunson on “trumped-up charges,” and asking: “is Turkey still an American ally?”
Ironically, The New York Times editorial destroyed any benefit Erdogan was expecting from the publication of his propaganda article, thus wasting the large amount of money Turkey spent on public relations.