Հասարակություն 15:44 20/08/2018 Հայաստան
Օրերս քաղաքացիները Panorama.am-ի խմբագրությանը հայտնել էին, որ ոստիկանները շրջում են տուն առ տուն՝  ցուցակներով՝ փորձելով  ճշտել ընտրացուցակներում քաղաքացիների մասին տեղեկությունների ճշգրտությունը:
Panorama.am-ը տեղեկություն ստանալու նպատակով հարցում էր ուղարկել ՀՀ ոստիկանություն, մասնավորապես, որքանո՞վ կա դրա անհրաժեշտությունը, և արդյոք դա նշանակում է՝  նախկին ցուցակներում անճշտությունները շատ են, բացի այդ, օգոստոսին բնակիչների մեծ մասն արձակուրդում է ու բացակայում է երկրից՝ արդյոք այցը տներով արդյունավետ է:
Ոստիկանության հասարակայնության հետ կապի և լրատվության վարչության պատասխանը ներկայացնում ենք ստորև.
«Ընտրողների ռեգիստրը ձևավորվում է բնակչության պետական ռեգիստրում առկա տվյալների հիման վրա։ Բնակչության պետական ռեգիստրը, ինչպես ցանկացած համակարգ, կարող է ունենալ նաև խնդիրներ, որոնք առաջանում են աշխատանքի ընթացքում (աշխատանքային ծանրաբեռնվածության պատճառով հասցեն սխալ նշել և այլն)։
Բացի այդ, լինում են դեպքեր, երբ անձը մահանում է այլ պետությունում և սահմանված կարգով նրա մահը չի գրանցվում ՀՀ իրավասու մարմնում։  Մահացած անձի տվյալի առկայությունը ընտրողների ցուցակում հանրության շրջանակում առաջացնում է անվստահության մթնոլորտ։ Թեև սահմանված կարգով պետական գրանցում չստացած մահվան դեպքում անձի տվյալի առկայությունը ընտրողների ցուցակներում չի համարվում անճշտություն, այնուամենայնիվ ՀՀ ոստիկանությունն այդ ուղղությամբ նույնպես իրականացնում է հսկայածավալ աշխատանք։
Պրակտիկայում հնարավոր է նաև դեպքեր, երբ անձի մահը օրենքով սահմանված կարգով գրանցվել է իրավասու մարմնում, սակայն տեխնիկական խնդրի պատճառով անձնագիրը կամ նույնականացման քարտը անվավեր չի ճանաչվել և վերջինիս տվյալները մնացել են բնակչության պետական ռեգիստրում, որը և փոխանցվում է ընտրողների ռեգիստր։
Վերը նշված և այլ կարգի անճշտությունները ընտրողների ցուցակներում բացառելու նպատակով, բացի սահմանված կարգով դրանք հրապարակելուց, ոստիկանությունը կատարում է այցելություններ նաև քաղաքացիների բնակության վայրեր։
ՀՀ ոստիկանությունը, որպես ընտրողների ռեգիստրը վարող լիազոր մարմին, նախորդ ընտրությունների ժամանակ նույնպես կազմակերպել է բնակարաններ այցելելու գործընթացը։ Ընդ որում, նման եղանակով անճշտություններ հայտաբերելու պրոցեսը արդյունավետ է։ ՀՀ ոստիկանությունը պարբերաբար հանդես է եկել հայտարարություններով ընտրողների ցուցակներում առկա անճշտություններ հայտնաբերելու և ուղղելու մասով։
Այցելություններն իրականացվում են տարբեր եղանակներով։ Հասցե առ հասցե, ինչքանով ընտրական գործընթացով սահմանված ժամանակահատվածը թույլ է տալիս կազմակերպելու լրիվ ծավալով։ Ինչպես նաև տարբեր աղբյուրներից ստացված տեղեկատվությունը ճշգրտելու նպատակով («Թեժ գծով» ստացված զանգեր, գրավոր դիմումներ, բողոքներ, ԶԼՄ-ներում հրապաարակված տեղեկություններ և այլն)։
Ընտրական գործընթացի շրջանակներում ցուցակների ճշգրտման, անճշտություններ հայտնաբերելու և ուղղելու գործընթացում ցանկալի կլինի ակտիվություն դրսևորի նաև հասարակությունը, այլ մարմիններ և կազմակերպություններ, թեև օրենքով ընտրողների ռեգիստրը վարող լիազոր մարմինը ՀՀ ոստիկանությունն է։ Կարելի է փաստել, որ քաղաքացիները հիմնականում դրական են տրամադրվում նման գործընթացներին։ Առավել ևս, այդ ժամանակ նրանց կողմից երբեմն հայտնաբերվում են տեղեկություններ, որոնց նկատմամբ նախկինում նրանք եղել են անտարբեր։ Օրինակ, տարիներ առաջ գնել են բնակարանը, սակայն նախկին բնակիչները չեն հաշվառվել նոր բնակության վայրի հասցեով։ Թեև ՀՀ ոստիկանությունը պարբերաբար հանդես է գալիս հայտարարություններով, բնակարան այցելելու ժամանակ նույնպես տեղեկացվում է բնակելի տարածության սեփականատիրոջը իր իրավունքների մասին, համաձայն որի, կարող է դիմել և հաշվառումից հանել սեփականության կամ օգտագործման իրավունք չունեցող անձանց։
Ինչ վերաբերում է արձակուրդային սեզոն լինելուն, ցանկալի կլիներ ցուցակների ճշգրտման աշխատանքները չհամընկնեին այս ժամանակահատվածին։ Տեղեկացնում ենք նաև, որ սահմանված կարգով նախնական ցուցակները հրապարակելուց հետո քաղաքացիները հնարավորություն կունենան նաև դրանց ծանոթանալու էլեկտրոնային եղանակով, համացանցից։ Ցուցաների ճշգրտման երկրորդ փուլի ընթացքում անհրաժեշտության դեպքում այցելություններ կկատարվեն արդեն կոնկրետ հաղորդման դեպքում»:

Право 18:30 20/08/2018 Армения
Днями ранее граждане сообщили редакции Panorama.am, что сотрудники Полиции Армении со списками обходят жилые дома, пытаясь уточнить достоверность сведений о гражданах в списках избирателей.
Корреспондент Panorama.am с целью получения информации с запросом обратился в Полицию РА, в частности, с вопросом о необходимости проведения подобных мероприятий и на самом ли деле это свидетельствует о наличии неточностей в прежних списках избирателей, а также является ли это эффективным, поскольку большая часть населения в августе отправляется в отпуск и не находится в стране.
Ответ на запрос корреспондента Panorama.am из Полиции РА приводим ниже.
«Регистр избирателей формируется на основании данных государственного регистра населения. Государственный регистр населения, как и любая другая система, может иметь некоторые проблемы, которые возникают в процессе работы (по причине рабочей загруженности может быть неверно указан адрес и пр).
Кроме этого, бывают случаи, когда человек умирает в другом государстве и факт его смерти в установленном порядке не регистрируется в правомочном органе РА. Таким образом, наличие данных умершего лица в списке избирателей формирует атмосферу недоверия среди общественности. Несмотря на то, что наличие сведений о лице в списке избирателей в случае отсутствия в установленном порядке государственной регистрации факта смерти, не считается неточностью, тем не менее, Полиция Армении проводит масштабную работу в данном направлении.
В практике возможны также случаи, когда смерть лица по установленному закону порядку была зарегистрирована в правомочном органе, однако по техническим причинам паспорт или ID-карта не были признаны недействительными и данные последнего оставилсь в государственном регистре населения, и дальше были переданы в регистр избирателей.
С целью исключения указанных выше неточностей и ошибок другого типа, кроме их публикации в установленном порядке, сотрудники Полиции РА наносят визиты по месту жительства граждан.
Полиция Армении, в качестве уполномоченного органа, ведущего регистр избирателей, во время предыдущих выборов также организовала процесс посещения квартир граждан. Причем, процесс выявления неточностей подобным путем является эффективным. Полиция РА периодически выступала с заявлениями касательно выявления и устранения существующих неточностей».
В заявление, в частности, отмечается, что посещения осуществляются различными способами.
«При уточнении списков, выявлении и корректировке неточностей в рамках избирательного процесса приветствовалось бы также проявление активности со стороны общественности, других органов и организаций, несмотря на то, что именно Полиция РА является уполномоченным органом, ведущим регистр избирателей. Можно подтвердить, что граждане в основном позитивно настроены к подобным процессам», – отмечается в сообщении.
«Что касается сезона отпусков, было бы желательно, чтобы работы по уточнению сведений не совпали с данным периодом. Сообщаем также, что после публикации предварительных списков по установленному порядку у граждан будет возможность также ознакомления с ними через Интернет. В ходе второго этапа уточнения списков избиртелей, в случае необходимости, посещения будут организованы при наличии сведений по конкретному случаю», – указано в сообщении.