Տնտեսություն 11:58 22/08/2018 Հայաստան
Պաշտոնական վիճակագրության համաձայն, այս տարվա առաջին կիսամյակում Հայաստանում կոնյակի, գինու և օղու արտադրության ծավալները նվազել են։
Արտադրության ծավալների նվազման պատճառների մասին Panorama.am-ը զրուցեց Գինու ազգային կենտրոնի նախագահ Ավագ Հարությունյանի հետ:
Վերջինիս խոսքով՝  իրականում  արտադրության ծավալները չեն նվազել, այլ հակառակը՝  կա մեծ աճ:
«Եռամսյակային կամ կիսմյակային կտրվածքով արտադրության ծավալները չեն երևում: Գինին տարեկան մեկ անգամ է պատրաստվում և այդ թիվը հաշվելու ժամանակ մեթոդաբանական սխալներ են թույլ տալիս, ուստի կարծում եմ, որ վիճակագրությունում այդ աճը չի երևում և անկումը գտնվում է այդ սխալների տիրույթում»,- ասաց Ավագ Հարությունյանը:
Իրականում, ըստ նրա, աճել է գինու և կոնյակի թե արտադրությունը, թե արտահանումը: Մասնավորապես, այս տարվա առաջին կիսամյակում գինու  արտահանման աճը կազմել է շուրջ 20 տոկոս, իսկ արտադրության աճը 20 տոկոսից ավելի է:
«Հստակ թիվ չեմ կարող նշել, բայց 20 տոկոսից ավելի է»,- ասաց նա:
Գինու ազգային կենտրոնի նախագահի գնահատմամբ, գիենգործության միտումները դրական են, հեղափոխությունը արագացրել է այդ դրական տենդենցները:
«Սա նշանակում է, որ այս տարի խաղողի գինը կտրուկ կբարձրանա նախորդ տարվա համեմատ: Իհարկե դա  գյուղացիների համար լավ է, իսկ արտադրողների համար՝ վատ, քանի որ խաղողը թանկանում է, բայց դրան զուգահեռ ընկնում է խաղողի որակը: Չի բացառվում, որ գյուղացիները կրկնեն նախորդ տարիների պրակտիկան և ավելի ցածր որակի խաղող փորձեն վաճառել բարձր գնով»,- ասաց Ավագ Հարությունյանը:
Խոսելով կոնյակի արտադրության մասին, մասնագետը նշեց, որ և արտադրության, և արտահանման ծավալները աստիճանաբար կնվազեն: Դա, ըստ նրա,  կապված է Ռուսաստանի՝  կոնյակի արտահանման չափանիշների խստացումով:
«Ռուսաստանը խստացրել է պահանջները, բացի այդ, ռուսական ռուբլին արժեզրկվել և, բնական է, որ հայկական կոնյակի արտահանումը ևս  կսկսի նվազել: Այսինքն՝ առաջիկայում կոնյակի արտահանման աճ չենք ունենա և այն կսկսի դանդաղել»,- նշեց  Գինու ազգային կենտրոնի նախագահը:
Այսպիսով, ըստ նրա,  կոնյակի արտահանման ծավալներն առաջիկա երեք տարիների ընթացքում կնվազեն. «Նշեմ նաև, որ հեղափոխությունից հետո գրեթե ամբողջությամբ փակվել են կոնյակի կեղծման ճանապարհները, ինչպես նաև ստվերից դուրս է եկել կոնյակի սպիրտի ներմուծումը, որոնք գտնվում էին որոշակի խմբերի ձեռքերում: Դա նշանակում է, որ կոնյակի արտադրությունը կնվազի,  խաղողի գինը կբարձրանա, գործարանները կմթերեն ավելի բարձր գնով խաղող, դոլարը կբարձրանա, ռուբլին կընկնի, շուկայում հայկական կոնյակի մրցունակությունը կընկնի և արտահանումը առաջիկա երեք տարիների ընթացքում կնվազի: Դրանից հետո՝ չորրորդ տարում, արտահանումն ու արտադրությունը կավելանա»:
Միաժամանակ Ավագ Հարությունյանը կարծում է, որ ռուսական շուկայից պետք է աստիճանաբար ձերբազատվել, քանի որ այն լավ շուկա է էժան արտադրանքի համար, իսկ Հայաստանն էժան արտադրանքի պոտենցիալ չունի. «Մենք չունենք էժան խաղող, իսկ ռուսական շուկան էժան արտադրանքի անսպառ շուկա է»:
Ըստ նրա՝ այսօր էլ Ռուսաստանում կան խնդիրներ, ներկայում կրկնվում է 2013-2014 թթ-ի ճգնաժամը, ռուբլին արժեզրկվում է, իսկ դա իր հերթին լուրջ խնդիրներ է ստեղծում հայ արտադրողների համար, քանի որ հայկական արտադրանքը ՌԴ արտահանելու համար պայմանագրերը կնքվում են հիմնականում ռուբլով: Ուստի, Ավագ Հարությունյանը կարծում է, որ պետք է նոր շուկաներ փնտրել և հնարավորինս աշխարհագրությունը մեծացնել:
Նրա խոսքով՝ գինի և կոնյակ արտադրողների կողմից շուկաների որոնման պիկը եղել է 2008-2009 թթ-ին: « Հայաստանի արտահանման կառուցվածքում Ռուսաստանի մասնաբաժինը  93 տոկոսից իջեցրել ենք 86 տոկոսի, 2013-2014թթ-ին՝ 81-83 տոկոս: Այն ունի և դրական, և բացասական հետևանքներ, միանշանակ չի կարելի ասել՝ որն է լավ, որը՝ վատ, բայց հստակ կարող ենք արձանագրել՝ ռուսական շուկան անկայուն  է, դա փաստ է»,- նշեց Ավագ Հարությունյանը:
Անդրադառնալով օղու արտադրությանը՝ Գինու ազգային կենտրոնի նախագահը նշեց, որ վերջին հինգ տարիներին կառավարությունն ամեն ինչ անում է, որպեսզի օղու արտադրությունը կրճատվի: Մասնավորապես, ըստ նրա, հարկային մեխանիզմներով զսպում են, քանի որ Հայաստանում վտանգավոր տենդենց կար՝  օղու սպառման առումով մեկ շնչի հաշվով Հայաստանը աշխարհի 5 պետությունների մեջ էր, ինչը շատ վատ էր:
«Եւ կառավարությունը որդեգրեց քաղաքականություն, որպեսզի օղու արտադրության աճը հարկային մեխանիզմներով նվազեցնի»,- նշեց Ավագ Հարությունյանը:

Экономика 13:11 22/08/2018 Армения
Согласно официальным статистическим данным, за первое полугодие 2018 года в Армении сократились объемы производства коньяка, вина и водки.
Корреспондент Panorama.am с целью узнать причины сокращения объемов производства данной продукции побеседовал с председателем Национального центра вина Авагом Арутюняном.
По его словам, на самом деле объемы производства не снизились, а наоборот – налицо огромный рост.
«Объемы производства невозможно проследить за один квартал или в полугодовом разрезе. Вино производится раз в год и при подсчете данной цифры допускаются методологические ошибки, посему считаю, что в статистике не прослеживается данный рост и спад обусловлен этими ошибками», – отметил А. Арутюнян.
На самом деле, по его словам, увеличились как объемы производства, так и экспорт вина и коньяка. В частности, в первом полугодии текущего года рост экспорта вина составил порядка 20%, а рост объемов производства – свыше 20%.
«Не могу назвать конкретную цифру, однако этот показатель составил свыше 20%», – отметил он.
По оценкам А. Арутюняна, прослеживаются позитивные тенденции по части виноделия в Армении, а революция ускорила данные позитивные тенденции.
«Это означает, что цена на виноград в этом году резко повысится в сравнении с прошлым годом. Конечно, это хорошо для фермеров, однако для производителей – плохо, поскольку виноград становится дороже. Однако параллельно с этим процессом снижается качество винограда. Не исключено, что фермеры повторят практику прошлых лет и попытаются реализовать виноград низкого качества по высоким ценам», – отметил он.
Говоря о производстве коньяка, эксперт отметил, что как объемы производства, так и объемы экспорта постепенно сократятся. Это, по его словам, связано с Россией – ужесточением стандартов по экспорту коньяка.
«Россия ужесточила требования, кроме этого, российский рубль обесценивается и, естественно, что объемы экспорта армянского коньяка также снизятся. Иными словами, в ближайшее время мы не увидим увеличения объемов экспорта армянского коньяка и он начнет снижаться», – отметил он.
Таким образом, по его словам, объемы экспорта коньяка в ближайшие три года снизятся.
«Отмечу также, что после революции полностью закрылись почти все возможности по фальсификации коньяка, в том числе также импорт коньячного спирта выведен из теневого сектора, которые находились в руках некоторых групп. Это означает, что объемы производства коньяка сократятся, цена на виноград повысится, а заводы будут закупать виноград по более высоким ценам, курс рубля упадет, сократится также конкурентоспособность армянского коньяка на рынке и экспорт в ближайшие три года сократится. После этого, на четвертый год, объемы экспорта и производства увеличатся», – отметил эксперт.
В то же время А. Арутюнян считает, что необходимо постепенно отказаться от российского рынка, поскольку это прекрасный рынок для дешевой продукции, а у Армении нет потенциала для производства дешевой продукции. «У нас нет дешевого винограда, а российский рынок является неисчерпаемым рынком дешевой продукции», – отметил он.
По его словам, на сегодняшний день в России также есть в проблемы. Сейчас повторяется кризим 2013-2014 гг., рубль обесценивается, а это в свою очередь создает серьезные проблемы для армянских производителей, поскольку договоры для экспорта армянского производства в Россию заключаются в основном в рублях.
По его словам, для производителей пиком поиска рынков для реализации коньяка и вина стали 2008-2009 гг. «Мы снизили долю России в структуре экспорта Армении с 93% до 86%, а в 2013-2014 гг. – 81-83%. Это имеет как позитивные, так и негативные последствия, нельзя однозначно сказать – что из этого хорошо, а что плохо. Но четко можем зафиксировать, российский рынок нестабилен, это факт», – пояснил А. Арутюнян.
Обратившись к производству водки, эксперт отметил, что за последние 5 лет правительство делает всё, чтобы объемы производства водки сократились.
В частности, по его словам, сдерживают посредством налоговых механизмов, поскольку в Армении наблюдались опасные тенденции – Армения находилась в списке 5 государств мира по числу потребления водки на душу населения, что очень плохо.
«И правительство начало политику по сдерживанию роста производства водки путем налоговых механизмов», – резюмировал А. Арутюнян.