Քաղաքական 13:46 25/08/2018 Արցախ
Գերմանիան կարող է մեսիջներ հղել Թուրքիային՝ զսպելու Ադրբեջանի ապակառուցողական քաղաքականությունը. Դավիթ Բաբայան
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը երեկ Երևանում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում հայտարարեց, որ իր երկիրը պատրաստ է պատասխանատվություն ստանձնել՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցում:
Եվրոպացի բարձրաստիճան պաշտոնյան ընդգծեց՝  հակամարտությունների լուծումը կարևոր է, բայց շատ ավելի կարևոր է դրանք լուծել լավ մթնոլորտում։
Թե որքան զգալի կարող են լինել ԵՄ ամենազդեցիկ երկրի ջանքերն Արցախյան հարցի լուծման ուղղությամբ, և որքանով է Գերմանիան իրականում շահագրգիռ, որ Հարավային Կովկասում չլուծված հակամարտություններ չլինեն, Panorama.am-ի թղթակիցը թեմայի շուրջ զրուցեց Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանի հետ։
Վերջինս նշեց, որ Գերմանիան, իսկապես, քաղաքական և տնտեսական մեծ ներուժ ունեցող երկիր է, բավականին սերտ կապեր ունի ոչ միայն եվրոպական, այլ նաև մեր տարածաշրջանի երկրներից Թուրքիայի հետ։
«Գերմանիան թեև Կովկասյան տարածաշրջանում առաջնային խաղացող չէ, սակայն կարևոր դերակատարություն կարող է ունենալ։ Ի տարբերություն մի շարք այլ երկրների, որոնք ավելի երկար պատմություն  ունեն Կովկասյան աշխարհաքաղաքականության  մեջ, եվրոպական այդ երկիրը մի փոքր ավելի կարճ պատմություն ունի։ Բայց դա կարևոր չէ։ Գերմանիան հատկապես տնտեսական հարթությունում կապեր ունի Ադրբեջանի, Թուրքիայի, նաև Վրաստանի հետ, և հնարավոր է, որ կարողանա մեսիջներ հղել Թուրքիային՝ զսպելու Ադրբեջանի ապակառուցողական քաղաքականությունը»,- նշեց մեր զրուցակիցը։
Դավիթ Բաբայանի խոսքով, Գերմանիայում թուրքական գործոնն, իհարկե, բավական ակտիվ է, ինչն էլ որոշակիորեն սահմանափակում է այդ երկր գործողությունները, սակայն  մեծ ցանկության դեպքում պաշտոնական Բեռլինը կարող է Թուրքիայի, հետևաբար նաև եղբայրակից Ադրբեջանի վրա լուրջ ազդցություն գործել։
«Գերմանիային ձեռնտու չէ, որ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում պատերազմ լինի՝ նախևառաջ սեփական շահերից ելնելով։ Երկարատև, լայնածավալ պատերազմի ընթացքում չի բացառվում, որ մեծ թվով փախստականներ ուղևորվեն եվրոպական այդ երկիր։ Իսկ Գերանիան այս պահի դրությամբ միգրացիոն ճգնաժամի առջև է կանգնած։ Մյուս կողմից լայնածավալ պատերազմը ձեռնտու չէ տնտեսկան առումով։ Գերմանիան ներգրաված է տարածաշրջանային մի շարք ծրագրերում»,-ամփոփց Դավիթ Բաբայանը։

Политика 14:50 25/08/2018 НКР
Давид Бабаян: Германия может адресовать месседжи Турции – по сдерживанию деструктивной политики Азербайджана
Канцлер Германии Ангела Меркель в ходе совместной пресс-конференции с премьер-министром Армении Николом Пашиняном накануне, 24 августа, заявила, что Германия готова взять на себя ответственность в вопросе мирного урегулирования карабахского конфликта.
Ангела Меркель подчеркнула, урегулирование конфликтов – это важно, но важнее разрешать конфликты в хорошей атмосфере.
Корреспондент Panorama.am с целью узнать, насколько ощутимыми могут быть усилия самой влиятельной страны Евросоюза в направлении урегулирования карабахского конфликта, и насколько на самом деле Германия заинтересована в том, чтобы на Южном Кавказе не было неразрешенных конфликтов, побеседовал с пресс-секретарем президента НКР Давидом Бабаяном.
Д. Бабаян отметил, что Германия, на самом деле, является страной с огромным политическим и экономическим потенциалом, у которой сложились довольно тесные связи не только с европейскими, но и из с государствами нашего региона , к примеру, с Турцией.
«Германия хоть и не является первоочередным актором в Кавказском регионе, однако может сыграть важную роль. В отличие от ряда других стран, которые имеют более длинную историю в геополитике Кавказа, у данного европейского государства несколько короткая история в регионе. Но это совсем не важно. Германия, особенно в экономической сфере, имеет связи с Азербайджаном, Турцией, также Грузией, и возможно, что сможет адресовать месседжи Турции – по сдерживанию деструктивной политики Азербайджана», – отметил пресс-секретарь.
По словам Д. Бабаяна, турецкий фактор в Германии, конечно, довольно активен, что в свою очередь в некоторой степени ограничивает действия данной страны, однако при большом желании официальный Берлин может оказать серьезное влияние на Турцию, следовательно, и на Азербайджан.
«Германии не выгодно, чтобы в регионе Южный Кавказ произошла война. Прежде всего, исходя из собственных интересов. В течение долгой, широкомасштабной войны не исключено, что огромное число беженцев могут направиться в эту европейскую страну. А Германия на данный момент стоит перед миграционным кризисом. С другой стороны, широкомасштабная война невыгодна в экономическом смысле. Германия вовлечена в ряд региональных программ», – резюмировал Д. Бабаян.