Իրավունք 17:16 27/08/2018 Հայաստան
ՀՀ քննչական կոմիտեի ԶՔԳՎ ՀԿԳ քննության վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով որոշում է կայացվել՝ Տիգրան Սուրիկի Խաչատրյանին՝ կեղծ փաստաթղթերի օգտագործմամբ զինվորական ծառայությունից խուսափելու համար, որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին։ Նրա նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում։
ՔԿ-ից հայտնում են, որ նախնական քննության տվյալներով՝ Տ.Խաչատրյանը, հանդիսանալով ՀՀ քաղաքացի, ծնված` 23.06.1994 թվականին, կցագրում անցնելով Գորիսի զինկոմիսարիատում, ձեռք է բերել և օգտագործել իր առողջական վիճակին ակնհայտորեն չհամապատասխանող «նևրասթենիա» և «նևրասթենիա, չափավոր արտահայտված» ախտորոշմամբ եզրակացություններ, որոնց հիման վրա՝ 2014 թվականին երկու անգամ ստացել է տարկետում` համապատասխանաբար 5 ամիս և 3 տարի ժամկետներով։ Այնուհետև` նույն ճանապարհով 2017 թվականի ձմեռային զորակոչին ճանաչվել է զինվորական ծառայության համար ոչ պիտանի և հաշվառվել պահեստազորում՝ այդպիսով խուսափելով ժամկետային զինվորական ծառայության հերթական զորակոչերից:
Բացի այդ, փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել՝ իրավունք վերապահող կեղծ պաշտոնական փաստաթուղթ` 08.07.2010թ. թվագրմամբ ԱԱ սերիայի 460497 համարի ատեստատ ձեռք բերելու վերաբերյալ, որն օգտագործելով՝ 2010 թվականին ընդունվել է Գորիսի պետական համալսարանի պատմաիրավագիտական ֆակուլտետ։
Բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ քննիչը որոշում է կայացրել՝ Տ.Խաչատրյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 325-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 327-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին: Քննությամբ հնարավոր չի եղել պարզել մեղադրյալ Տ.Խաչատրյանի գտնվելու վայրը, և նրա նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում։
Ավելի վաղ ՔԿ-ից տեղեկացրել էին, որ ՀՀ ՔԿ զինվորական քննչական գլխավոր վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով մեղադրանք է առաջադրվել նաև Տրդատ Սուրիկի Խաչատրյանին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 327-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով։ Վերջինիս նկատմամբ նշանակվել է ստացիոնար դատահոգեբուժական հանձնաժողովային փորձաքննություն։

Право 17:50 27/08/2018 Армения
В рамках уголовного дела, расследуемого в Главном военном следственном управлении СК Армении, принято решение о привлечении сына экс-губернатора Сюникской области РА Сурика Хачатряна – Тиграна Хачатряна – в качестве обвиняемого за уклонение от воинской службы с использованием фальшивых документов. Как сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении, он объявлен в розыск.
По данным предварительного следствия, Т. Хачатрян, рожденный 23 июня 1994 года, являясь гражданином Армении и встав на учет в военкомате Гориса, получил и использовал заключение с диагнозом «неврастения» и «умеренно проявляющаяся неврастения», который очевидно не соответствует его состоянию здоровья.
На основании этого диагноза он в 2014 году дважды получил отсрочку от службы в армии, на 5 месяцев и на 3 года соответственно. Затем, во время зимнего призыва 2017 года он таким же образом был признан негодным для службы в армии и взят на учет в резерве, тем самым, избежав очередного призыва на обязательную воинскую службу.
Кроме того, получены фактические данные о приобретении фальшивого аттестата, датированного 08 июля 2010 года, использовав который, он в 2010 году поступил на историко-правовой факультет Горисского государственного университета.
При сопоставлении достаточных доказательств, следователь принял решение о привлечении Т.Хачатряна в качестве обвиняемого по ч. 1 ст. 325 УК РА («Подделка, сбыт или использование документов, штампов, печатей, бланков, государственных номеров транспортных средств») и п. 2 ч. 2 ст. 327 («Уклонение от прохождения срочной военной службы, тренировочных сборов или мобилизации путем подделки документа или обмана»).
Ранее сообщалось, что в рамках уголовного дела, находящегося в производстве в Главном военном следственном управлении СК, сообщалось также о предъявлении обвинения Трдату Суриковичу Хачатряну по п. 2 ч. 2 ст. 327 УК РА. В его отношении назначена стационарная судебно-психиатрическая экспертиза.