Քաղաքական 15:51 29/08/2018 Հայաստան
Այսօր՝ օգոստոսի 29-ին, լրանում է օրենքով սահմանված ժամկետը, երբ Երևանի ավագանու արտահերթ ընտրություններին մասնակցելու մտադրություն հայտնած քաղաքական ուժերը պետք է փաստաթղթերը ներկայացնեն Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով։
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր  ԿԸՀ քարտուղար Արմեն Սմբատյանը, նախընտրական քարոզչությունը կսկսվի սեպտեմբերի 10-ից, կավարտվի սեպտեմբերի 21-ին։
Ըստ  ՀՀ ոստիկանության անձնագրերի և վիզաների վարչության՝ ԿԸՀ-ին ներկայացված ցուցակների՝ Երևան քաղաքի ընտրողների թիվն այս տարի կազմում է 853 հազար 390 մարդ, այն դեպքում, երբ նախորդ տարի այդ թիվը 841 հազար 973 էր։
Նշենք, որ Երևանի ավագանին կազմված է 65 անդամներից:
Ավագանու ընտրություններին մասնակցելու մտադրություն մինչ այս պահը հայտնել են հետևյալ քաղաքական ուժերը՝ ցուցակը գլխավորող հետևյալ թեկնածուներով

Politics 17:24 29/08/2018 Armenia
Wednesday, 29 August, marks the deadline for political forces planning to run in the upcoming snap elections of Yerevan City Council to submit applications to Armenia’s Central Electoral Commission (CEC).
As CEC secretary Armen Smbatyan said earlier, the election campaign will start on 10 September to conclude on 21 September.
According to the figures submitted by the Passport and Visa Department of the Armenian Police to the commission, the Yerevan eligible voters number 853,390 people, whereas it stood at 841,973 last year.
The Yerevan City Council has 65 members.
So far, ten political forces, including the Civil Contract, Prosperous Armenia, Yerkir Tsirani, Armenian Revolutionary Federation, Heritage, Democratic Way, Reformists and Pan-Armenian National Movement Parties, as well as Bright bloc and Yerevan Society initiative, have confirmed their participation in the municipal elections.
The former ruling Republican Party of Armenia (RPA) on Wednesday announced a decision not to run in the elections.