Հասարակություն 14:27 30/08/2018 Հայաստան
Կառավարության այսօրվա նիստում  քննարկվեց «Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին», «Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» և «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքների նախագծերը:
Քննարկման ժամանակ Հատուկ քննչական ծառայության պետ Սասուն Խաչատրյանը նշեց, որ իրենք նույնպես մասնակցել են նախագծի քննարկմանը  և 154-րդ հոդվածում՝ իրեղեն ապացույցի եզրույթի հետ կապված խնդիր են տեսնում: «Քրեական օրենսգրքում նման տերմինի սահմանումը, այսինքն՝ իրեղեն ապացույց ներկայացնելը, հրապարակելը կարող է իրավակիրառողի մոտ խնդիրներ առաջացնել: Ես կառաջարկեի այս տերմինը փոխարինել որևէ այլ հասկացությամբ, օրինակ՝ փաստը հավաստող որևէ նյութ»,- նշեց ՀՔԾ պետը:
ՀՀ արդադարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանն ընդունեց այդ առաջարկը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ անդրադառնալով ընտրակաշառքը քրեականացնելու օրենսդրական նախաձեռնությանը՝ իր տարակուսանքը հայտնեց այն փաստի վերաբերյալ, որ ընտրակաշառք չեն համարվելու կուսակցության կամ թեկնածուի նկարով, խորհրդանշանով այն ապրանքները, որոնց գինը չի գերազանցում 3000 դրամը։
«Մեր պատմական փորձը հաշվի առնելով՝ 3 հազար դրամը բավականին գումար է կուսակցության նշանով լավաշ, մուրաբա կամ ալյուրի պարկ բաժանելու համար, կամ ենթադրենք՝ 3 հազար դրամ դնեն տոպարկի մեջ կուսակցության նշանով բաժանեն, կամ երեք հազար դրամով դիզվառելիք՝ թեկնածուի պատկերով: Այս ձևակերպումը տարընթերցման տեղիք է տալիս, պետք է հստակ նշել: Եկեք չթերագնահատենք  մեր ընտրակեղծարարների կրեատիվ միտքը»,- նշեց վարչապետը:
«Չեմ կարծում՝ լավաշի վրա կկարողանան պատկեր ստանալ»,- արձագանքեց Արտակ Զեյնալյանը, ինչին ի պատասխան Նիկոլ Փաշինյանն կատակով հավելեց. «Լավաշը դնում են տոպրակի մեջ, պատկերն էլ կպցնում են և վրան գրում՝ ոչ միայն հացիվ»:
Արտակ Զեյնալյանը նշեց, որ քրեական իրավունքի ոլորտի մասնագետների հետ կքննարկեն, թե արդյոք այն աստիճան ոչ որոշակի է այդ ձևակերպումը,  որ խնդիր կարող է առաջացնել, և անհրաժեշտության դեպքում այդ ձևակերպումը կհաստակեցնեն:

Право 15:18 30/08/2018 Армения
Пашинян о криминализации избирательных взяток в Армении: Давайте не будем недооценивать креативность наших фальсификаторов
В ходе сегодняшнего заседания правительства Армении были обсуждены проекты законов «О внесении изменений и дополнений в Уголовный кодекс РА», «О внесении дополнений в Уголовно-процессуальный кодекс РА» и «О внесении изменений и дополнений в Кодекс РА об административных правонарушениях».
В ходе обсуждения, глава Специальной следственной службы (ССС) РА Сасун Хачатрян отметил, что они также приняли участие в обсуждении данного законопроекта и в ст.154 – видят проблему по части формулировки «вещественные доказательства». «Подобный термин в уголовном кодексе, а именно, представление и публикация вещественных доказательств, может вызвать проблемы у правоприменителей. Я бы предложил данный термин заменить на другое понятие, к примеру, какой-либо материал, подтверждающий факт», – отметил глава ССС Армении.
В свою очередь министр юстиции Армении Артак Зейналян принял данное предложение.
Премьер-министр РА Никол Пашинян, обратившись к законодательной инициативе по криминализации избирательных взяток, выразил сомнение касательно того, что агитационные материалы с логотипами политических сил и фотографиями кандидатов не будут считаться предвыборной взяткой, цена на которые не превышает 3000 драмов.
«Учитывая опыт прошлого, 3 тысячи драмов – достаточная сумма для того, чтобы раздавать в пакетах с логотипом партии лаваш или варенье или мешок муки. Или, к примеру, эти 3000 драмов вложить в конверт с логотипом партии. Эта формулировка может стать поводом для разночтений, необходимо конкретизировать», – отметил премьер.
«Давайте не будем недооценивать креативность наших фальсификаторов на выборах», – добавил премьер.
«Не думаю, что они смогут на лаваше изобразить что-либо», – в ответ на это сказал А. Зейналян.
Премьер в свою очередь добавил: «Так они могут положить лаваш в пакет, а уже на пакете напечатать изображение и написать – не хлебом единым».
А. Зейналян отметил, что вместе с экспертами сферы уголовного права обсудят данную формулировку и в случае необходимо они конкретизируют данное определение.