Բակո Սահակյանը Պաշտպանության բանակի զինծառայողների է պարգևատրել
Սեպտեմբերի 1-ին Արցախի Հանրապետության Նախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել պարգևատրման հանդիսավոր արարողություն՝ ԼՂՀ հռչակման 27-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
ԱՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից հայտնում են, որ պետական բարձր պարգևներով պարգևատրվել են Պաշտպանության բանակի զինծառայողներ, ազատամարտիկներ, մի խումբ պետական և հասարակական գործիչներ, բարերարներ, տնտեսության, առողջապահության, կրթության և մշակույթի ոլորտների ներկայացուցիչներ:
Իր ելույթում Նախագահը նշել է, որ այսօր Արցախը Մայր Հայաստանի և Սփյուռքի հետ միասին վստահ քայլերով ընթանում է ազատ, ինքնիշխան և ժողովրդավարական պետություն կառուցելու ճանապարհով՝ ընդգծելով, որ այս բոլոր տարիների ընթացքում առաջին հերթին հուսալիորեն ապահովվել է պետության և ժողովրդի պաշտպանունակությունն ու անվտանգությունը, լուծվել են շատ ու շատ խնդիրներ պետական մարմինների ու ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացման, տնտեսության տարբեր ոլորտների զարգացման, բնակչության կենսամակարդակի բարձրացման ուղղությամբ:
Խոսելով անելիքների մասին՝ Բակո Սահակյանը նշել է, որ ժամանակը ներկայացնում է նոր պահանջներ և կարևորագույն խնդիրներ՝ վստահություն հայտնելով, որ պետության կողմից կձեռնարկվեն բոլոր միջոցները դրանք արդյունավետորեն լուծելու ուղղությամբ:
«Այդ վստահության հիմքում ընկած է մեր ժողովրդի անսասան կամքը, ցանկացած դժվարություն հաղթահարելու և իր ճակատագրի տերը լինելու պատրաստակամությունը»,- շեշտել է Նախագահ Սահակյանը:
Միջոցառմանը ներկա են եղել Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, պետնախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Бако Саакян вручил высокие государственные награды военнослужащим Армии обороны Арцаха
В связи с 27-летием провозглашения Арцаха (Нагорно-Карабахской Республики, НКР) сегодня, 1 сентября, в резиденции президента Республики Арцах состоялась торжественная церемония награждения. Подробности сообщает пресс-служба президента НКР.
Высокими государственными наградами были награждены военнослужащие Армии обороны НКР, воины-освободители, группа государственных и общественных деятелей, благотворители, представители сфер экономики, здравоохранения, образования и культуры.
Президент отметил, что сегодня Арцах вместе с Арменией и Диаспорой уверенным шагом идет по пути строительства свободного, суверенного и демократического государства, подчеркнув, что в течение всех этих лет в первую очередь были обеспечены обороноспособность и безопасность государства и народа, решены многочисленные задачи, направленные на становление государственных органов и демократических институтов, развитие разных сфер экономики, повышение жизненного уровня населения.
Говоря о планах, Бако Саакян отметил, что время предъявляет новые требования и важные задачи, выразив уверенность, что государство примет все меры по их эффективному решению. «В основе этой уверенности лежит непоколебимая воля нашего народа, готовность преодолеть любые трудности и быть хозяевами своей судьбы», – подчеркнул он.
На мероприятии присутствовали предводитель Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви архиепископ Паргев Мартиросян, председатель Национального собрания Ашот Гулян, госминистр Григорий Мартиросян, другие должностные лица.