Հասարակություն 11:50 04/09/2018 Հայաստան
«Ամբողջությամբ ավարտվել է Հյուսիս-Հարավ ճանապարհային միջանցքի Տրանշ 2 հատվածի հողերի օտարման և տարաբնակեցման ծրագիրը»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ամփոփելով պաշտոնավարման 100 օրը՝ հայտնեց ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Աշոտ Հակոբյանը։
Նախարարը նշեց, որ Տրանշ 3-ում ավարտվել և Ասիական զարգացման բանկի հաստատմանն է ներկայացվել նոր ուղեգիծը, այստեղ ևս ամբողջությամբ ավարտվել են հողերի օտարման աշխատանքները, իսկ Տրանշ 4-ում այժմ մեկնարկել է նախագծային աշխատանքների մրցույթը։
Ինչ վերաբերում է Վանաձոր-Ալավերդի-Վրաստանի սահման ճանապարհահատվածին, Աշոտ Հակոբյանն ասաց, որ մինչև սեպտեմբերի 15 կավարտվի 38,45 կմ ճանապարհի շինարարությունը ամբողջությամբ, որն արժե 3,1 մլրդ դրամ։
Նրա խոսքով՝ հաջողությամբ իրականացվում են Համաշխարհային բանկի կողմից ֆինանսավորվող կենսական նշանակության ճանպարհների բարելավման ծրագրերը։
«Ընթացքի մեջ են նաև շուրջ 62.3 կմ ընդհանուր երկարությամբ 10 ճանապարհի վերականգնման աշխատանքները։ Ծախսվել է 3.1 մլրդ ՀՀ դրամ կամ 2018 թ. համար նախատեսված ծավալի 50 տոկոսը»,- հավելեց նախարարը։

Экономика 12:38 04/09/2018 Армения
Министр Ашот Акопян: Завершен процесс отчуждения земель и расселения в рамках Транша 2 дорожного коридора «Север-Юг»
Полностью завершен процесс отчуждения земель и расселения в рамках Транша 2 инвестиционной программы дорожного коридора «Север-Юг». Об этом заявил сегодня на встрече с журналистами министр транспорта, связи и информационных технологий Армении Ашот Акопян, подводя итоги 100 дней своего пребывания в этой должности.
Что касается Транша 3, то завершен и на утверждение Азиатского банка развития представлен новый маршрут, здесь также завершен процесс отчуждения земель.  В рамках же Транша 4 стартовал тендер на проектные работы.
Относительно межгосударственной автодороги Ванадзор-Алаверди-граница Грузии Ашот Акопян отметил, что до 15 сентября будет полностью завершено строительство 38,45 км автодороги стоимостью в 3,1 млрд.
Как указал министр, успешно осуществляются программы улучшения дорог при финансировании Всемирного банка.
«В процессе работы по восстановлению 10 дорог общей протяженностью около 62,3 км. Расходовано 3,1 млрд драмов или 50% предусмотренной на 2018 год суммы», – указал он.