Իրավունք 17:23 05/09/2018 Հայաստան
Նախկին գլխավոր դատախազ, ԱԺ պատգամավոր Գևորգ Կոստանյանը խորհուրդ է տալիս Հատուկ քննչական ծառայությանը հարցնել, թե ինչպես է կարողացել նոր փաստեր բացահայտել մարտի 1-ի գործով, և թե դա ինչո՞ւ չէր հաջողվում նախորդ տարիներին։
«Հիշեցնում եմ, 2016 թվականից ես գլխավոր դատախազ չեմ, ես չգիտեմ, թե ինչու ՀՔԾ-ն այդ ժամանակահատվածում ձեռք չի բերել կամ չի տիրապետել, կամ տիրապետել է ոչ բավարար չափով այդ տվյալներին։ Ես տեղյակ չեմ»,-ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց նա։
ԱԺ պատգամավորը հիշեցրեց, որ գլխավոր դատախազ եղել է մարտի 1-ից հինգ տարի հետո, և արդեն 2.5 տարի է՝ գլխավոր դատախազ չէ։
«Նախաքննության հսկողությունն իրականացվում է այդ պահին նախաքննական մարմնի կողմից ձեռք բերածի օրինականության վերաբերյալ։ Այնուամենայիվ ես միշտ ասել եմ, որ մարտի 1-ից տասը տարի է անցել, ես գլխավոր դատախազ եղել եմ մարտի 1-ից հինգ տարի հետո, և արդեն 2.5 տարի է գլխավոր դատախազ չեմ, բայց բոլոր հարցերն ինձ են ուղղում։ Դա շատ տարօրինակ է, նաև օրինաչափ»,-նշեց Կոստանյանը։

Право 17:44 05/09/2018 Армения
Экс-генпрокурор Армении, депутат Национального Собрания РА Геворк Костанян посоветовал у Специальной следственной службы (ССС) спросить, как им удалось выявить новые документы по «делу 1 марта», и почему этого не удавалось сделать в прошлые годы.
«Напоминаю, что с 2016 года я не являюсь Генпрокурором Армении и не знаю, почему ССС за это время не обнаружила или не владела, или владела подобными данными просто в недостаточной степени. Я не в курсе», – отметил он в ходе брифинга в парламенте Армении.
Депутат напомнил также, что занимал должность генпрокурора спустя 5 лет после событий 1 марта 2008 года, и уже на протяжении 2.5. лет он не занимает этот пост.
«Я всегда говорил, что прошло уже 10 лет после событий 1 марта, и я был генпрокурором спустя 5 лет после этих событий, и уже 2.5 я не занимаю должность генпрокурора, но почему-то все вопросы адресуют именно мне. Это очень странно, но и закономерно», – отметил Г. Костанян.