Հասարակություն 15:04 05/09/2018 Հայաստան
«Մարտի 1»-ի զոհերի հարազատներին փոխհատուցում տրամադրելու նախագծին որևէ մեկը դեմ չի քվեարկելու. ԱԺ փոխնախագահ
ԱԺ Պետական-իրավական և մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստին քննարկման ներկայացվեց «Ելք» խմբակցության պատգամավորներ Ալեն Սիմոնյանի և Լենա Նազարյանի հեղինակած նախագիծը, որով առաջարկվում է «Մարտի 1»-ի զոհերի հարազատների փոխհատուցում տրամադրել:
«Նախագիծը հանձնաժողովի օրակարգում չափազանց ողջունում ենք և ժամանակագրական, և բովանդակային տեսակետից: Կողմ ենք, որ օրենքը հնարավորինս շուտ ընդունվի, որը հնարավորություն կտա օրենքով սահմանված կարգով փոխհատուցում տալ, ոչ թե թողնենք դատարանների որոշմանը: Մենք կողմ ենք, որ ընդլայնված կոնցեպտ դնենք, բռնությամբ կատարվող հանցագործությունների, այդ թվում նաև հոկտեմբերի 27-ի կամ խաղաղ պայմաններում զինծառայողների մահվան դեպքերում օրենքով ևս տրամադրել փոխհատուցումներ»,- ասաց հանձնաժողովի նախագահ Գևորգ Կոստանյանը։
Ալեն Սիմոնյանն արձագանքեց, թե ցանկալի է, որ «Մարտի 1»-ի գործը առանձին դիտարկեն, որպեսզի չնույնականացնեն տարբեր դեպքերի հետևանքների հետ:
ԱԺ փոխնախագահ Արփինե Հովհաննիսյանն հավելեց, որ նմանատիպ օրենքներով՝  բռնությամբ կատարված հանցագործությամբ զոհերի փոխհատուցումները եվրոպական երկրներում կան և գործում են. «Բոլոր այդ տեղերում խոսքը գնում է բռնությամբ կատարված  զոհերին փոխհատուցելու մասին, որը կոնվեկցիայով պարտադիր պահանջ է սահմանում, թեև մենք չենք միացել։ Նախագծին դեմ որևէ մեկը չի քվեարկելու, բայց պետք է հստակեցնենք տրվող գումարների սահմանները»։

Право 15:57 05/09/2018 Армения
А. Ованнисян: Поддержим законопроект депутатов НС Армении от «Елк» о предоставлении компенсации пострадавшим «1 Марта»
В ходе заседания постоянной комиссии Национального Собрания Армении по государственно-правовым вопросам и защите прав человека на обсуждение был представлен проект, авторами которого являются депутаты НС РА от фракции «Елк» («Выход») Ален Симонян и Лена Назарян, по которому предлагается предоставить компенсацию родным жертв «1 марта».
«Мы приветствуем данный проект в повестке обсуждения комиссии как с хронологической точки зрения, так и содержательной.
Выступаем за то, чтобы закон был принят максимально скоро, который позволит по установленному законом порядку предоставить денежную компенсацию, а не оставлять данный вопрос на решение суда.
Мы выступаем за, чтобы ввести расширенный концепт, включить в его список также родственников жертв теракта в парламенте 27 октября 1999 года, а также родственников военнослужащих, погибших во время исполнения своих воинских обязанностей в мирных условиях», – заявил председатель данной комиссии Геворг Костанян.
Ален Симонян отметил, желательно, чтобы дело «1 марта» рассматривалось отдельно, чтобы не идентифицировать с последствиями различных случаев.
В свою очередь вице-спикер НС РА Арпине Ованнисян добавила, что законы о преступлениях, совершенных с применением насилия, есть и действуют также в европейских странах.
«Во всех этих документах речь идет о предоставлении компенсации жертвам преступлений, совершенных с применением насилия. Никто не проголосует против данного законопроекта, но необходимо уточнить размер предоставляемой компенсации, – отметила она.