Քաղաքական 13:28 07/09/2018 Հայաստան
Մոսկվա մեկնելու ու ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման նախօրեին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը բացառիկ հարցազրույց է տվել ՀՀ Պաշտպանության նախարարության Զինուժ հաղորդաշարին՝ անդրադառնալով  հայ-ռուսական հարաբերություններին ու ՀԱՊԿ գործունեությանը:
«Ռուսաստանի հետ մեր հարաբերություններն առանձնահատուկ տեղ ու նշանակություն ունեն, և մենք հույս ունենք, որ այդ հարաբերությունների արդյունավետությունն էականորեն կբարձրացվի։ Մեր հարաբերությունները պետք է լինեն շատ ավելի բարձր մակարդակի, շատ ավելի ռազմավարական, շատ ավելի գործընկերային և շատ ավելի եղբայրական»,-ասել է Ն. Փաշինյանը։
Անդրադառնալով ՀԱՊԿ-ին, վարչապետը նշել է, որ կազմակերպության անդամ երկրների ղեկավարների հետ հենց առաջին շփումներում իր համար ակնհայտ է դարձել, որ նույն հարցը կա նաև նրանց մոտ։
«Առաջինը արձանագրել պրոբլեմի գոյությունը և համբերատար, դաշնակցային մթնոլորտում  և տրամաբանության մեջ քննարկել հարցերը, որպեսզի մենք իմանանք, թե ինչ պարտավորություններ ունի ՀԱՊԿ-ը Հայաստանի Հանրապետության առաջ, և ի˚նչ պարտավորություններ ունի  Հայաստանի Հանրապետությունը ՀԱՊԿ-ի և նրա անդամ երկրների առաջ»,-ասել է կառավարության ղեկավարը։
Նշենք, որ հարցազրույցից հայ-ռուսական հարաբերություններին ու ՀԱՊԿ-ին վերաբերող հատվածներն իր ֆեյսբուքյան էջում հրապարակել է վարչապետի մամուլի քարտուղար Արման Եղոյանը։ Վերջինը նշել է, որ հարցազրույցի ընթացքում Փաշինյանը նաև խոսել է ՀՀ զինված ուժերի մարտունակությանն ու նյութատեխնիկական հագեցվածության, Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման մեխանիզմների և հնարավորությունների մասին։

Политика 13:40 07/09/2018 Армения
Премьер-министр Армении Никол Пашинян дал эксклюзивное интервью программе «Зинуж» перед предстоящей встречей с президентом России Владимиром Путиным, в ходе которого обратился к армяно-российским отношениям и деятельности ОДКБ.
«Наши отношения с Россией имеют особое значение и место, и мы надеемся, что эффективность данных отношений существенным образом повысится. Армяно-российские отношения должны быть на более высоком уровне, более стратегическими, более партнерскими и ещё большее братскими», – отметил Н. Пашинян.
Обратившись к деятельности ОДКБ, премьер отметил, что после первой встречи с руководителями стран ОДКБ «для меня стало очевидным, что этот вопрос возникает и у них».
«В первую очередь необходимо зафиксировать наличие проблемы, и спокойно, в атмосфере и логике союзничества обсудить все вопросы, чтобы мы знали, какие обязательства имеет ОДКБ по отношению к Армении и какие обязательства имеет Армения по отношению к ОДКБ и странам-членам», – отметил он.
Отметим, что отрывки из интервью, касающиеся армяно-российских отношений и деятельности ОДКБ, опубликовал на своей странице в соцсети Facebook пресс-секретарь премьера РА Арман Егоян. Он отметил, что в ходе интервью Н. Пашинян также обратился к теме боеспособности и материально-технического обеспечения ВС, механизмам и возможностям урегулирования карабахского конфликта.