Քաղաքական 13:28 07/09/2018 Հայաստան
Մոսկվա մեկնելու ու ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման նախօրեին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը բացառիկ հարցազրույց է տվել ՀՀ Պաշտպանության նախարարության Զինուժ հաղորդաշարին՝ անդրադառնալով  հայ-ռուսական հարաբերություններին ու ՀԱՊԿ գործունեությանը:
«Ռուսաստանի հետ մեր հարաբերություններն առանձնահատուկ տեղ ու նշանակություն ունեն, և մենք հույս ունենք, որ այդ հարաբերությունների արդյունավետությունն էականորեն կբարձրացվի։ Մեր հարաբերությունները պետք է լինեն շատ ավելի բարձր մակարդակի, շատ ավելի ռազմավարական, շատ ավելի գործընկերային և շատ ավելի եղբայրական»,-ասել է Ն. Փաշինյանը։
Անդրադառնալով ՀԱՊԿ-ին, վարչապետը նշել է, որ կազմակերպության անդամ երկրների ղեկավարների հետ հենց առաջին շփումներում իր համար ակնհայտ է դարձել, որ նույն հարցը կա նաև նրանց մոտ։
«Առաջինը արձանագրել պրոբլեմի գոյությունը և համբերատար, դաշնակցային մթնոլորտում  և տրամաբանության մեջ քննարկել հարցերը, որպեսզի մենք իմանանք, թե ինչ պարտավորություններ ունի ՀԱՊԿ-ը Հայաստանի Հանրապետության առաջ, և ի˚նչ պարտավորություններ ունի  Հայաստանի Հանրապետությունը ՀԱՊԿ-ի և նրա անդամ երկրների առաջ»,-ասել է կառավարության ղեկավարը։
Նշենք, որ հարցազրույցից հայ-ռուսական հարաբերություններին ու ՀԱՊԿ-ին վերաբերող հատվածներն իր ֆեյսբուքյան էջում հրապարակել է վարչապետի մամուլի քարտուղար Արման Եղոյանը։ Վերջինը նշել է, որ հարցազրույցի ընթացքում Փաշինյանը նաև խոսել է ՀՀ զինված ուժերի մարտունակությանն ու նյութատեխնիկական հագեցվածության, Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման մեխանիզմների և հնարավորությունների մասին։

Politics 16:17 07/09/2018 Armenia
Relations with Russia are of special importance for Armenia, Prime Minister Nikol Pashinyan has said in an exclusive interview with the Defense Ministry’s Zinuzh (Armed Forces) program.
The PM also called for upgrading relations with Russia to a higher level ahead of his upcoming visit to Moscow for talks with Russian President Vladimir Putin.
“Our relations with Russia have a special place and significance, and we hope to make them more effective in the future,” he said. “Our relations should be at a much higher level, they should be more strategic, more cooperative and much more brotherly.”
In an excerpt of the interview posted by the PM’s spokesman Arman Yeghoyan on Facebook on Friday, Pashinyan also reflected on Armenia’s relations with the Collective Security Treaty Organization (CSTO), adding he spotted the same issue at the first contacts with leaders of the CSTO member states.
“Firstly, it is necessary to record a problem to later discuss them patiently in an allied atmosphere and within logic to identify the CSTO’s obligations to Armenia and Armenia’s obligations to the organization and its member states,” the PM added.
The spokesman added the interview also addressed issues over the combat readiness and build-up of the Armenian army, as well as the mechanisms for the settlement of the Artsakh (Nagorno-Karabakh) conflict.