Իրավունք 10:00 08/09/2018 Հայաստան
Նիդերլանդներից երկու հայ երեխաների Հայաստան արտաքսման թեմայով այսօր Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Նիդերլանդների երեխաների իրավունքների պաշտպան Մարգարիտ Կլավերբոյերի հետ։
ՄԻՊ աշխատակազմից հայտնում են՝ Նիդերլանդների օմբուդսմանը հավաստիացրել է, որ հայ երեխաների հարցն իր ուշադրության կենտրոնում է և ջանքեր է գործադրում արտաքսումը հետաձգելու համար, որպեզի կարողանա մանրամասն ուսումնասիրության  առարկա դարձնել երեխաներին առնչվող փաստաթղթերը և  նրանց իրավունքների ապահովման հարցերը։
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը շնորհակալություն է հայտնել գործընկերոջը և նշել, որ արտաքսման դեպքում պատրաստակամ է իր իրավասության շրջանակում քայլեր ձեռնարկել երեխաների իրավունքների երաշխավորման համար։

Law 11:16 08/09/2018 Armenia
Two Armenian children, aged 13 and 12, face expulsion from the Netherlands where they have resided for the last 10 years. After a series of asylum rulings, a final decision was made h that there were no grounds for Lily and Howick to stay in the country.
As the source said, Margriet Kalverboer assured the matter of the Armenian children is under her consideration, and efforts are made to postpone the expulsion to thoroughly study the case, including all the relevant documents to ensure the protection of their rights.
To note, the story of the children has resonated with the public and even received the attention of the Prime Minister Mark Rutte and Princess Laurentien. Rutte said he had empathy with the children, but the country also needed to follow “a fair and strict policy.”