Իրավունք 10:00 08/09/2018 Հայաստան
Նիդերլանդներից երկու հայ երեխաների Հայաստան արտաքսման թեմայով այսօր Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Նիդերլանդների երեխաների իրավունքների պաշտպան Մարգարիտ Կլավերբոյերի հետ։
ՄԻՊ աշխատակազմից հայտնում են՝ Նիդերլանդների օմբուդսմանը հավաստիացրել է, որ հայ երեխաների հարցն իր ուշադրության կենտրոնում է և ջանքեր է գործադրում արտաքսումը հետաձգելու համար, որպեզի կարողանա մանրամասն ուսումնասիրության  առարկա դարձնել երեխաներին առնչվող փաստաթղթերը և  նրանց իրավունքների ապահովման հարցերը։
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը շնորհակալություն է հայտնել գործընկերոջը և նշել, որ արտաքսման դեպքում պատրաստակամ է իր իրավասության շրջանակում քայլեր ձեռնարկել երեխաների իրավունքների երաշխավորման համար։

Омбудсмен Армении обсудил с коллегой из Нидерландов вопрос депортации армянских детей
Защитник прав человека (омбудсмен) Армении Арман Татоян провел телефонный разговор с защитником прав детей Нидерландов Маргарет Клавербойер по вопросу о депортации двух армянских детей из Нидерландов.
Как сообщают из офиса омбудсмена Армении, голландский омбудсмен заверила, что вопрос детей находится в центре ее внимания и заверила, что прилагает усилия для того, чтобы отложить депортацию – с целью детального изучения документов, касающихся детей, и обеспечения их прав.
Омбудсмен Армении поблагодарил коллегу и отметил, что в случае депортации он готов принять меры по гарантированию прав детей.