Քաղաքական 16:00 12/09/2018 Հայաստան
«Սա խոսում է երկրի իմունիտետի, երկրի անվտանգության լրջագույն կրիզիսի մասին»,- այսօր Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր, ԲՀԿ-ից Երևանի քաղաքապետ թեկնածու Նաիրա Զոհրաբյանը՝ խոսելով երեկ հրապարակված ձայնագրություններից։
Ինչ վերաբերում է քարոզարշավին ու հնչող հայտարարություններին՝ նշեց. «Երբ հայտարարվում է, թե մենք սպիտակ ենք, մնացածը՝ սև, ես կարծում եմ, որ այդ հայտարարությունները պետք է լինեն հասցեական, որպեսզի մենք հասկանանք, թե ով է սևը։ Ինձ համար իմ երկրում չկան սևեր ու սպիտակներ, և տպավորություն է, թե մենք ոչ թե Երևանի ավագանու ընտրություններին ենք մասնակցում, այլ ականատես ենք լինում հեղափոխական հերթական մոբիլիզացիայի»։
Զոհրաբյանի խոսքով՝ ինքը երևանցուն ներկայացնում է խնդիրների լուծման ծրագրեր, իսկ դրան զուգահեռ մեկ այլ հարթակում հեղափոխական կոչեր են հնչում։
«Եթե հեղափոխական երկրորդ մոբիլիզացիա՞ն ենք ստեղծում, եթե այդպես է, եթե մենք Երևանի ավագանու ընտրությունները պետք է վերածնեք հեղափոխական երկրորդ գործընթացի, ապա ես ձեզ ամենայն պատասխանատվությամբ վստահեցնում եմ՝ ինձանից ավելի մեծ հեղափոխական թե դուխով, թե խելքով, շատ քչերին կարելի է գտնել։ Եթե մրցակցությունը լինելու է այդ հարթության վրա, ապա որևէ պրոբլեմ չկա, բայց ես հարգում եմ երևանցուն, որովհետև նա ուզում է տեսնել իր խնդիրները լուծված։ Ես հստակ ներդրումային ծրագրով գնալու եմ երևանցիների հետ բակային հանդիպումների և առաջարկելու եմ՝ հիմա դուք ուզում եք խոսեմ այս ներդրումներից, որոնք լուծելու են ձեր խնդիրները, թե՞ անենք հեղափոխական կոչեր։ Եթե երևանցին կասի, որ իրենց պետք են հեղափոխական կոչեր, մենք բոլորս հագնենք կամուֆլյաժները և այնպիսի հեղափոխական կոչեր անենք, որ բոլոր հեղափոխականները զարմանան»։
Քաղաքապետի թեկնածուն շեշտեց, որ այսպիսի քարոզչություն չի կարող լինել։
«Մենք մասնակցում ենք Երևանի ավագանու ընտրություններին։ Բայց եթե մասնակցում ենք հեղափոխության երկրորդ էտապին, պետք է «Երևանի ավագանու ընտրություններ» վերնագիրը դնել մի կողմ, ասել՝ մրցում ենք, թե ով է ավելի հեղափոխական, հագնենք կամուֆլյաժներ և գնանք հեղափոխության՝ հասկանալի չէ, թե ինչ փուլ և ում դեմ, քանի որ չգիտեմ՝ ովքեր են այդ սևերը»,- նշեց պատգամավորը։
Ինչ վերաբերում է քարոզչության ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից անուններ հնչեցնելուն, նա ասաց. «Ռոբերտ Քոչարյանը Երևանի ավագանու ընտրություններին չի մասնակցում, թեկնածու չէ։ եթե նրա հետ իրավական գործընթացներ կան անելու՝ պետք է արվի կոնկրետ իրավապահ համակարգի կողմից, ոչ թե Դավիթաշենում ընտրողների հետ հանդիպման ժամանակ»։

Политика 17:02 12/09/2018 Армения
«Это говорит о серьезнейшем кризисе иммунитета и безопасности страны», – заявила в ходе брифинга в Национальном Собрании Армении депутат от фракции «Царукян», кандидат на пост мэра Еревана Наира Зограбян, комментируя опубликованную накануне запись разговора между директором СНБ и начальником Специальной следственной службы (ССС).
Что касается агитационной кампании и звучащих заявлений, она отметила: «Когда заявляют, что мы – светлые силы, а остальные – темные, то считаю, что эти заявления должны быть адресными, чтобы мы могли понять, кто светлый, а кто темный. Для меня в моей стране нет светлых и темных, и такое впечатление, что мы участвуем не в выборах Совета старейшин Еревана, а являемся очевидцами очередной революционной мобилизации».
По словам Н. Зограбян, она представляет ереванцам программы по решению проблем столицы, однако параллельно с этим с других площадок звучат революционные призывы.
«Объявляется вторая революционная мобилизация? Если это так, если мы должны превратить выборы в Совет старейшин Еревана во второй революционный процесс, то я заверяю вас со всей ответственностью, что вряд ли можно найти более революционного деятеля, чем я и по уму, и по духу. Очень немногих можно найти. Если соперничество должно проходить на такой плоскости, то никаких проблем нет, но я уважаю жителей Еревана, поскольку они хотят видеть решенными свои проблемы. Я с четкой инвестиционной программой намерена организовать дворовые встречи с ереванцами и предложить им: вы хотите, чтобы я говорила об инвестициях, которые решат ваши проблемы, или слышать революционные призывы? Если ереванцы скажут, что им нужны революционные призывы, то мы все наденем камуфляжную форму и начнем делать такие революционные призывы, что все революционеры удивятся», – отметила она.
Кандидат на пост мэра подчеркнула, что агитации в подобном стиле не должно быть.
По словам Н. Зограбян, если политические силы участвуют во втором этапе революции, то нужно отложить в сторону название «выборы Совета старейшин Еревана» и объявить конкурс, надеть камуфляж и выйти на революцию.