Հասարակություն 13:21 14/09/2018 Աշխարհում
ԱՄՆ Սննդի ու դեղամիջացների գործակալության (FDA)  հանձնակատար Սքոթ Գոթլեբը կտրուկ ավելացրել է ջանքերը՝ կանգնեցնելու դեռահասների շրջանում էլեկտրոնային սիգարետների օգտագործումը։ Սեպտեմբերի 12-ին հայտարարվել է մանրածախ առևտրականների դեմ զանգվածային միջոցառումների մասին ու արտադրողներն էլ զգուշացվել են էլեկտրոնային սիգարետների համային հեղուկների հնարավոր արգելքի մասին։ Այս մասին գրում է washingtonpost-ը։
Պաշտոնյաները նշում են, որ ավելի քան 1300 մանրածախ առևտրականների դեմ քայլը ամենամեծ համակարգված գործողությունն է գործակալության պատմության մեջ։ Արգելքը, եթե իրականացվի, նշանակալիորեն կկանգնեցնի արագ աճող արդյունաբերությունը։
Դեռևս չհրապարակված վերջին տվյալները ցույց են տալիս, որ այս տարի, 2017թ.-ի հետ համեմատ,  ավագ դպրոցի աշակերտների շրջանում 75 տոկոսով աճել է էլեկտրոնային սիգարետների գործածումը։
Սքոթ Գոթլեբը նշել է, որ ծողների ու ուսուցիչների շրջանում մտահոգություններն իրենց համոզել են, որ էլեկտրոնային սիգարետների հարցը պետք է լիովին լուծել։
Ինչպես գրում է Washington Post-ը, FDA-ը վերջերս մոտ 1200 նամակներ է ուղարկել առևտրային կենտրոններին, այդ թվում նաև առցանց, զգուշացնելով, որ կարող են նրանց նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառվել՝ 18 տարեկանից ցածր անձանց էլեկտրոնային սիգարետ վաճառելու դեպքում։ Գործակալությունը նաև տուգանքներ է սահմանել՝ 279-ից մինչև 11 182 դոլարի սահմաններում։
Առավել կարևոր զգուշացումներ են ուղարկվել նաև էլեկտրոնային սիգարետների արտադրությամբ զբաղվող 5 առաջատար ընկերություններին, որոնցից է Սան Ֆրանցիկսոյում տեղակայված Juul Labs-ը, ինչպես նաև Vuse, Blu, Logic և MarkTen-ը, առաջարկելով 60 օրում ներկայացնել ուղիներ, որոնք կտրուկ կիջեցնեն դեռահասների շրջանում վաճառքը, հակառակ դեպքում գործակալությունը կարող է ժամանակավորապես կամ մշտապես վաճառքից հանել համային արտադրանքները։

Society 14:30 14/09/2018 Armenia
Food and Drug Administration Commissioner Scott Gottlieb has dramatically escalated his efforts to stop an “epidemic” of teenage vaping, announcing Wednesday a massive enforcement action against retailers for allegedly selling e-cigarettes to minors and warning manufacturers of a potential ban of flavored e-cigarette liquids.
Officials said the move against more than 1,300 retailers was the largest coordinated enforcement action in the agency’s history. The threatened ban, if carried out, would significantly upend the fast-growing industry, the Washington Post reports.
The latest data, not yet published, show a 75 percent increase in e-cig use among high school students this year compared to 2017. The FDA declined to publicly release the numbers, but people familiar with them said they were preliminary data from the National Youth Tobacco Survey, on which the agency and the Centers for Disease Control and Prevention collaborate.
In a speech to FDA employees, Gottlieb said that rapid spike in teen use, emerging sales trends, and concerns among parents and teachers convinced him that underage use of e-cigarettes has become a full-blown crisis that must be forcefully addressed.
“The disturbing and accelerating trajectory of use we’re seeing in youth, and the resulting path to addiction, must end,” Gottlieb said.
In its enforcement action, the FDA recently sent almost 1,200 letters to brick-and-mortar stores and online retailers warning them that they could face penalties for allegedly selling e-cigarettes to people under 18. The agency also imposed fines — ranging from $279 to $11,182 — on another 130 establishments for repeated offenses.