Քաղաքական 12:06 14/09/2018 Հայաստան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆուտբոլիստ Յուրի Ջորկաեֆին ՀՀ անկախության տոնի առթիվ պարգևատրել է Երախտագիտության մեդալով: Այս մասին հայտնում են վարչապետի աշխատակազմից։
Յուրի Ջորկաեֆը նշել է, որ իր համար մեծ պատիվ է արժանանալ նման պարգևի և հավելել, որ այն կկրի պատվով ու հպարտությամբ: «Հպարտ եմ լինել Հայաստանի ներկայացուցիչներից մեկը»,- ասել է Ջորկաեֆը:
Մինչ այդ Նիկոլ Փաշինյանը ընթրիք է ունեցել Ֆրանսիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ, որոնց թվում են եղել Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի հայազգի պատգամավորներ, քաղաքական, հասարակական գործիչներ, գործարարներ, արվեստագետներ, մասնավորապես, Լիոնի քաղաքապետ Ժորժ Կեպենեկյանը, Փարիզի 9-րդ թաղամասի փոխքաղաքապետ Ալեքսի Գովճեանը, Ֆրանսիայի կառավարության նախկին անդամ Պատրիկ Դևեջյանը, Ֆրանսահայ կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի համանախագահներ Արա Թորանյանը և Մուրադ Փափազյանը, գործարարներ` Դանիել Քյուրքչյանը, Սերժ Չուրուկը, Վարդան Սրմաքեշը, Արմեն Պետրոսյանը, Ալեն Միկլին, Ֆրանսիայի կինոգործիչների միության նախագահ Ալեն Թերզյանը, աշխարհահռչակ ֆուտբոլիստ Յուրի Ջորկաեֆը և այլք:
Իր խոսքում վարչապետը նշել է, որ այսօրվա միջոցառմանը ֆրանսահայության հռչակավոր զավակների ներկայացվածությունը խորհրդանշում է այն հնարավորություններ, որ այսօր բացվել են Հայաստանի Հանրապետության առջև:
«Ի՞նչ է տեղի ունեցել Հայաստանում, շատ պարզ մի բան. Հայաստանի քաղաքացին և հայ ժողովուրդը սկսեց հավատալ ինքն իրեն. առանցքային փոփոխությունը, որ տեղի է ունեցել` սա է: Կապ չունի, թե ով է իշխանություն և ով ընդդիմություն, Հայաստանի Հանրապետությունում իշխանությունը ժողովուրդն է, և դրա մեջ որևէ չափազանցություն չկա»,-ասել է նա։
Նա նշել է՝ տեսնելով ներկաներին` ուզում եմ հավատալ, որ մեր պետությունը կլինի ժամանակակից քաղաքականության ոչ թե ետնաբեմում, այլ լիդերության իր չափաբաժինը կստանձնի:
«Հայ ժողովուրդն ունի այդ ներուժը և որպես քրիստոնեությունն առաջինն ընդունած ժողովուրդ` ես ավելի եմ հավատում այդ գաղափարին, որ մենք ունենք շատ ավելի լուրջ և մեծ պոտենցիալ: Մենք մեր ուժերը պետք է մեկտեղենք, և դրա արդյունքում է, որ Հայաստանում տեղի են ունեցել քաղաքական փոփոխությունները, որովհետև թավշյա հեղափոխությունը տեղի է ունեցել ոչ միայն Հայաստանի քաղաքացիների, այլև սփյուռքի գործուն մասնակցությամբ: Ի՞նչ նկատի ունեմ մասնակցություն ասելով. հստակ դիրքորոշում և տեսակետ արտահայտելն այս հարցում ամենահզոր գործոնն էր, որ կարող էր փոխել քաղաքական իրավիճակը Հայաստանում:
Ինձ համար չափազանց կարևոր է տեղի ունեցածի հոգևոր, մշակութային և քաղաքական բովանդակությունը, որն ինչպես պարզվեց` պետք է միավորեր բոլորիս: Ես հավատում եմ, որ հայ ժողովուրդը նոր դերակատարման փուլ է մտել, և այդ նոր դերակատարումն առաջին հերթին ազատ և երջանիկ հայրենիք կերտելն է: Կարող եմ երաշխավորել, որ այսօր Հայաստանում բոլոր մարդիկ առանց բացառության հավասար են օրենքի առաջ: Երկրում որևէ մեկից որևէ բանով ավելի և պակաս չլինելն այն անկյունաքարն է, որի վրա վրա կառուցվում է մեր նոր իրականությունը»,-ասել է վարչապետը։

Politics 13:22 14/09/2018 Armenia
On the sidelines of his working visit to France, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has awarded French football legend of Armenian descent Youri Djorkaeff with a Medal of Gratitude on the upcoming Independence Day of Armenia to be marked on 21 September.
The footballer said it was a great honor for him to get such an award, adding he would wear it with pride and honor, the PM's official website reported.
“I am proud to be a representative of Armenia,” Djorkaeff said.
Earlier, the PM dined with with the representatives of the Armenian community in France, involving MPs, politicians, public figures, businessmen, artists, particularly Mayor of Lyon Georges Kepenekian, Deputy Mayor of the 9th district of Paris Alexy Govchian, ex-member of the French government Patrick Devedjian, co-chairs of the Coordinating Council of Armenian Organizations of France Ara Toranyan and Murad Papazyan, businessmen Daniel Kourkchyan, Serge Churuk, Vardan Srmakesh , Armen Petrosyan, Alain Mikli, President of the Union of Filmmakers Alain Terzian, Yuri Jorkaeff and others.
In his speech, Pashinyan noted that the presence of prominent French-Armenians symbolized the opportunities available today in Armenia.
“What happened in Armenia is quite easy to understand. The citizens of Armenia and the Armenian people regained their trust and self-confidence. This is the key change that has taken place. No matter who is government and who is opposition – people are the only source of power in the Republic of Armenia and there is no exaggeration in it,” he said.
The PM added, "seeing those present, I want to believe that our state will take its share of leadership instead of skidding in the backdrop of modern politics.”
“The Armenian nation has that very potential, and as the representative of the people which was the first to adopt Christianity as a atate religion, I believe in the idea that we have far more serious and greater potential.We must unite our forces just because the velvet revolution took place not only with the participation of Armenian citizens, but also with that of Diaspora Armenians.
"What do I mean by participation? Namely, that your clear-cut position and positive stance were the most powerful factor that could change the political situation in Armenia. It is important for me reach out the spiritual, cultural and political content of what happened, which, as it turned out, should bring us together.
"I do believe that the Armenian people have shouldered a new role, and that new role is first of all to create a free and happy homeland. I can guarantee that today all people are equal before the law in Armenia. Being or having more and less in the country is the cornerstone on which our new reality is to be built. I would like to thank you for your position and reception,” he said.