Իրավունք 16:15 17/09/2018 Հայաստան
«Այն, ինչ կատարվում է, ինձ համար էլ  է տարօրինակ»,-լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց Yerevan Today-ի խմբագիր Սևակ Հակոբյանը՝ անդրադառնալով խմբագրության գրասենյակում կատարված խուզարկությանը։
Նրա խոսքով, իրավապահները նշել են՝ խուզարկության համար հիմք է հանդիսացել այն, որ այս լրատվամիջոցն ավելի շուտ է հրապարակել ԱԱԾ տնօրենի ու ՀՔԾ պետի գաղտնալսված խոսակցությունը։
«Քանի որ խուզարկությունը տեղի է ունեցել խախտումներով, մենք հանդես կգանք հայտարարությամբ և մամուլի ասուլիսով։ Այս պահին կարող եմ ասել, որ առգրավել են իմ համակարգիչը, ընդ որում դա արվել է կրկնակի ստուգումից հետո, առանց հիմնավորման։ Տարել են նաև մյուս համակարգիչների կոշտ սկավառակները»,-ասաց լրատվամիջոցի խմբագիրը։
Ըստ Հակոբյանի, խուզարկության համար եղել է դատարանի որոշումը։ Երբ առավոտյան 8։30 ինքն աշխատանքի է եկել, իրեն դիմավորել են իրավապահ համակարգի աշխատակիցները։
ՔԿ-ից ավելի վաղ հայտնել էին. «Օպերատիվ-քննչական խումբն այսօր այցելել է նաև Yerevan.today տեղեկատվական հարթակի խմբագրություն՝ օրենքով սահմանված կարգով խուզարկություն կատարելու համար։
Փաստում ենք, որ խմբագրությունում կատարվող խուզարկությունը որևէ կերպ առնչություն չունի իրականացվող լրագրողական գործունեության հետ, այլ բացառապես ուղղված է ապահովելու քրեական գործով բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ քննությունը, ստուգելու քրեական գործով ձեռք բերված նախնական տվյալները, պարզելու երկու իրավապահ մարմինների ղեկավարների հեռախոսազրույցը գաղտնի ձայնագրելու և տարածելու եղանակը և էական նշանակություն ունեցող մի շարք հանգամանքներ»։

Editor-in-chief of Yerevan Today says searches in the news agency conducted in violation of law
Editor-in Chief of Yerevan Today news agency Sevak Hakobyan calls the actions of Armenian law enforcement that earlier conducted searches in the Office of the news agency as strange. In an interview with reporters, Hakobyan insisted the actions of the police officers were accompanied with violations of the law.
“At this point, I can say that my computer was seized without any justification, even though it was examined twice. The hard drives of other computers have been also confiscated,” Hakobyan said.
To note, the raids, launched jointly by police officers and the Investigative Committee, come after the news agency allegedly published first the wiretapped telephone conversation between Armenia’s NSS Chief and the Head of SIS.
Hakobyan however, informed that the searches were sanctioned by the court and he was met by the law enforcement officers at 8:30 in front of his office.
In an official statement released on Monday, Armenia’s Investigative Committee said its investigators are carrying out search operations in a number of addresses as part of the probe.
The scandalous recording of the wiretapped telephone conversation between the security and investigation chefs was leaked to the public last Tuesday. In the recording, the two high-level officials informally discuss the ongoing criminal investigation into the March 2008 post-election crackdown in Yerevan.