ՊԵԿ-ն արձագանքում է Panorama.am-ի՝ բենզալցակայանում ՀԴՄ կտրոն չտրամադրելու մասին հրապարակմանը
ՀՀ պետեկամուտների կոմիտեն արձագանքել է Panorama.am կայքում 2018թ. սեպտեմբերի 13-ին «Ավանի բենզալցակայանում ՀԴՄ կտրոն չեն տալիս, քաղաքացու պահանջը ՊԵԿ-ից» վերնագրով հրապարակմանը:
ՊԵԿ-ից մասնավորապես հայտնում են.
«Քաղաքացու ահազանգի հիման վրա՝ դեռևս 2018 թվականի օգոստոսի 30-ին հրապարակված ստուգման հանձնարարագրով Ավան թաղամասի «Երևան Սիթի»-ի մոտ գտնվող բենզալցակայանում հարկային մարմնի կողմից 2018 թվականի սեպտեմբերի 6-ին հայտնաբերվել է ՀԴՄ շահագործման կանոնների խախտում և ՀՀ հարկային օրենսդրությամբ սահմանված կարգով առաջադրվել 300,000 դրամ տուգանք:
Բացի այդ, նույն բենզալցակայանում ՀԴՄ շահագործման կանոնների խախտում արձանագրվել և համապատասխան տուգանք էր առաջադրվել նաև 2018 թվականի հունիսի 29-ին: Ավելին, առաջին անգամ խախտումը արձանագրելուց հետո՝ 2018 թվականի օգոստոսի 23-ին, տվյալ հարկ վճարողը կրկին իրազեկվել է իր կողմից իրականացված գործողություններում առկա ռիսկերի վերաբերյալ, սակայն վերջինիս չփոխելով վարքագիծը շարունակել է գործունեությունն իրականացնել ՀՀ հարկային օրենսդրության խախտումներով:
Միաժամանակ հայտնում ենք, որ հարկային մարմինը հետևողական է բոլոր ոլորտներում հարկային իրավախախտումների բացահայտմանը:
Այսպես, որպես օրինակ նշենք, որ սեղմված բնական գազի ոլորտում (ԱԳԼՃԿ-ներ)՝ 2018 թվականի մայիս ամսից սկսած հարկային մարմինը իրականացրել է լայնածավալ միջոցառումներ և 110 հարկ վճարողների մոտ արձանագրվել են խախտումներ և առաջադրվել պատասխանատվության միջոցներ:
Ինչ վերաբերում է հոդվածում նշված «ՊԵԿ-ը չի ուզում ստուգել» եզրույթին, ապա հավաստիացնում ենք, որ ռիսկային համարվող որևէ հարկ վճարողի գծով հարկային մարմինը կաշկանդված չէ գործողություններ իրականացնելուց և բացառվում է հնարավոր հարկային իրավախախտումների վերաբերյալ ահանզանգերին ընթացք չտալը»:

Economy 15:11 17/09/2018 Armenia
The State Revenue Committee (SRC) of Armenia has issued comments on a Panorama.am report published on 13 September calling attention to the failure of a petrol station in a Yerevan district to provide Cash Control Machine (CCM) coupons to citizens.
“The tax body on 6 September revealed violations of Cash Control Machine operations in the petrol station located near Yerevan City supermarket in Avan district after carrying out inspections there upon a citizen’s report, and imposed a fine of 300,000 drams in a manner prescribed by law,” it said in the reply.
The committee detailed that the petrol station was fined on 29 June 2018 as well for the same beaches.
The petrol station, however, failed to eliminate the shortcomings and continued its operations by violating Armenia’s Tax Code, the committee says.
Meantime, the SRC stressed its tax body is committed to identifying tax offenses in all the spheres, adding it has carried out large-scale operations in the compressed natural gas sphere since May this year to reveal violations by 110 taxpayers and impose respective sanctions.
“As for the phrasing ‘the SRC does not want to check’, we assure that the tax body is not restricted to carry out actions regarding any risky taxpayer and rules out the possibility of ignoring alerts about possible tax offenses,” the committee concluded.