ՊԵԿ-ն արձագանքում է Panorama.am-ի՝ բենզալցակայանում ՀԴՄ կտրոն չտրամադրելու մասին հրապարակմանը
ՀՀ պետեկամուտների կոմիտեն արձագանքել է Panorama.am կայքում 2018թ. սեպտեմբերի 13-ին «Ավանի բենզալցակայանում ՀԴՄ կտրոն չեն տալիս, քաղաքացու պահանջը ՊԵԿ-ից» վերնագրով հրապարակմանը:
ՊԵԿ-ից մասնավորապես հայտնում են.
«Քաղաքացու ահազանգի հիման վրա՝ դեռևս 2018 թվականի օգոստոսի 30-ին հրապարակված ստուգման հանձնարարագրով Ավան թաղամասի «Երևան Սիթի»-ի մոտ գտնվող բենզալցակայանում հարկային մարմնի կողմից 2018 թվականի սեպտեմբերի 6-ին հայտնաբերվել է ՀԴՄ շահագործման կանոնների խախտում և ՀՀ հարկային օրենսդրությամբ սահմանված կարգով առաջադրվել 300,000 դրամ տուգանք:
Բացի այդ, նույն բենզալցակայանում ՀԴՄ շահագործման կանոնների խախտում արձանագրվել և համապատասխան տուգանք էր առաջադրվել նաև 2018 թվականի հունիսի 29-ին: Ավելին, առաջին անգամ խախտումը արձանագրելուց հետո՝ 2018 թվականի օգոստոսի 23-ին, տվյալ հարկ վճարողը կրկին իրազեկվել է իր կողմից իրականացված գործողություններում առկա ռիսկերի վերաբերյալ, սակայն վերջինիս չփոխելով վարքագիծը շարունակել է գործունեությունն իրականացնել ՀՀ հարկային օրենսդրության խախտումներով:
Միաժամանակ հայտնում ենք, որ հարկային մարմինը հետևողական է բոլոր ոլորտներում հարկային իրավախախտումների բացահայտմանը:
Այսպես, որպես օրինակ նշենք, որ սեղմված բնական գազի ոլորտում (ԱԳԼՃԿ-ներ)՝ 2018 թվականի մայիս ամսից սկսած հարկային մարմինը իրականացրել է լայնածավալ միջոցառումներ և 110 հարկ վճարողների մոտ արձանագրվել են խախտումներ և առաջադրվել պատասխանատվության միջոցներ:
Ինչ վերաբերում է հոդվածում նշված «ՊԵԿ-ը չի ուզում ստուգել» եզրույթին, ապա հավաստիացնում ենք, որ ռիսկային համարվող որևէ հարկ վճարողի գծով հարկային մարմինը կաշկանդված չէ գործողություններ իրականացնելուց և բացառվում է հնարավոր հարկային իրավախախտումների վերաբերյալ ահանզանգերին ընթացք չտալը»:

Экономика 12:17 17/09/2018 Армения
Комитет государственных доходов Армении (КГД) ответил на публикацию Panorama.am от 13 сентября под заголовком: «На бензоколонке в Аване не выдают чеки: требование гражданина от КГД». В частности, в сообщении КГД говорится следующее:
«На основании сообщения гражданина, по опубликованному ещё 30 августа 2018 года запросу на инспекцию, на бензоколонке близ супермаркета “Ереван-Сити” в административном районе Аван, налоговым органом 6 сентября 2018 года были выявлены нарушения правил эксплуатации контрольно-кассовых аппаратов и по установленному Налоговым кодексом РА порядку, назначен штраф в размере 300 000 драмов.
Кроме этого, на той же бензоколонке было зарегистрировано нарушение правил эксплуатации контрольно-кассовых аппаратов и назначен соответствующий штраф также 29 июля 2018 года.
Более того, сразу после первой регистрации нарушения, 23 августа 2018 года данный налогоплательщик вновь был проинформирован касательно существующих рисков в проведенных им действиях, однако последний, не изменив своё поведение, продолжил проводить деятельность с нарушениями Налогового кодекса РА.
В то же время сообщаем, что налоговый орган последователен в вопросе выявления налоговых правонарушений во всех сферах.
В качестве примера отметим, что по части автомобильных газонаполнительных компрессорных станций – начиная с мая 2018 года налоговый орган проводил широкомасштабные мероприятия, и у 110 налогоплательщиков были зафиксированы нарушения и назначены меры ответственности.
Что касается тезиса в публикации, касательно того, что “КГД не желает проводить проверки”, то заверяем, что по части налогоплательщиков, считающихся рискованными, налоговый орган не скован при исполнении своих действий и исключается то, что сообщения касательно возможных правонарушений остаются без внимания».