«Էմմիի» մրցանակակիրները
«Էմմի» մրցանակը որպես «Լավագույն դրամատիկ սերիալ» ստացել է «Գահերի խաղը»։ Մրցանակակիրները հայտարարվել են պրայմ-թայմ «Էմմի» 70-րդ մրցանակաբաշխության ժամանակ։
ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, «Գահերի խաղը» ներկայացված էր յոթ անվանակարգում, սակայն միայն երկու մրցանակի է արժանացել։ Պիտեր Դինկլեյջը, ով «Գահերի խաղում» խաղացել է Տիրիոն Լանիստերի դերը, մրցանակ է ստացել է «Երկրորդ պլանի լավագույն տղամարդ դերասան» անվանակարգում։
«Դրամատիկական սերիալում լավագույն դերասան» անվանակարգում հաղթել է Մեթյու Ռիզը («Ամերիկացիները»)։
«Դրամատիկական սերիալում լավագույն դերասանուհի» անվանակարգում հաղթել բրիտանացի Քլեր Ֆոյը «Թագը» սերիալում մարմնավորած դերի համար։
«Լավագույն կատակերգական սերիալ» անվանակարգում մրցանակը ստացել է «Զարմանահրաշ տիկին Մեյզելը»։
Ամերիկյան հեռուստատեսային մրցանակաբաշխություն «Էմմին» ստեղծվել է 1949 թվականին Ամերիկյան հեռուստատեսային ակադեմիայի կողմից։ Այն համարվում է «Օսկարի» հեռուստատեսային տարբերակը։

«Игра престолов» – лучший драматический сериал по версии «Эмми»
«Игра престолов» телеканала HBO завоевала награду американской премии «Эмми» в номинации «Лучший драматический сериал». Об этом сообщает «Лента.Ру» со ссылкой на Reuters.
Также статуэтку получил актер Питер Динклэйдж за лучшую мужскую роль второго плана в драматическом сериале, где он исполнил роль Тириона Ланнистера.
Фэнтезийный сериал уже в третий раз обошел конкурентов в борьбе за главную номинацию. Всего «Игру престолов» академики отметили статуэтками «Эмми» более 130 раз.
«Игра престолов» выходит на канале HBO с 2011 года. Седьмой сезон завершился 28 августа 2017 года, последний показанный эпизод установил рекорд среди сериалов по просмотрам. Восьмая часть, съемки которой завершились в июле, станет финальной.