Տնտեսություն 11:40 18/09/2018 Հայաստան
ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն՝ Հայաստանում 2018 թվականի հունվար-հուլիսին արտադրվել է  724 հատ համակարգիչ, ինչը 2017 թ-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 2.2 անգամ:
2017թ-ի հունվար-հուլիսին հանրապետությունում արտադրվել է  322 համակարգիչ:
Ըստ վիճակագրության՝  Հայաստանում այս տարվա յոթ ամիսներին արտադրվել է 364 հատ պլանշետ՝  2017-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճելով 6.6 անգամ:
Ինչ վերաբերում է հեռախոսներին, ապա, ըստ վիճակագրության, այս տարի հայկական հեռախոսներ չեն արտադրվել, իսկ 2017թ-ի հունվար-հուլիսին Հայաստանում արտադրվել է 330 բջջային հեռախոս:
Նշենք, որ հայկական հեռախոսների՝ «Արմֆոն»-ի (Armphone) վաճառքը սկսվել է 2016թ-ի  հունիսից:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ կառավարության հուլիսի 4-ի նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կոչ էր արել բոլոր քաղաքացիներին գնումներ անելիս նախապատվություն տալ հայկական արտադրությանը:
«Դա և՛ հաճելի է, և՛ շահավետ, և՛ մեծացնում է տեղական արտադրության ու արտադրողների հնարավորությունները»,- ասել էր վարչապետը:

Economy 13:24 18/09/2018 Armenia
Tablet production grew strongly in Armenia in the first seven months of 2018, the latest statistics show.
Some 364 units of tables were manufactured in the country from January to July 2018, up by 6.6 times from the same period last year, the figures released by the National Statistical Committee show.
Armenia’s computer production also grew by 2.2 times in seven months – up from last year’s 322 to 724 this year.
Armenia did not produce smartphones in the first seven months of the running year, while some 330 units of cell phones were manufactured in the country from January to July 2017.
The first Armenian Armphone smartphones have gone on sale since January 2016. Prior to that, Armenia did not produce mobile phones.
In the July 4 Cabinet meeting, Prime Minister Nikol Pashinyan called on the public to give priority to Armenian products, claiming it is ‘more pleasing and profitable and will increase opportunities for local producers.’