Հասարակություն 12:17 20/09/2018 Հայաստան
ՀՀ ոստիկանության ծառայողները Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային գագաթաժողովի օրերին իրենց մոտ կունենան հայերեն-ֆրանսերեն զրուցարան: Այս մասին գործադիրի այսօրվա նիստում ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Ոստիկանապետ Վալերիյ Օսիպյանն էլ հավելեց, որ այն ծառայողները, որոնք անմիջապես շփվելու են գագաթնաժողովի հյուրերի հետ, ունենալու են այդ զրուցարանից:
Նշենք, որ Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովից առաջ՝ Ոստիկանությունը հայերեն-ֆրանսերեն զրուցարան էր նվիրել նաև գործադիրի անդամներին:
«Ձեր սեղաններին դրված է ՀՀ ոստիկանության նվերը կառավարությանը՝ հայերեն-ֆրանսերեն զրուցարան, Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթնաժողովին ընդառաջ, որը տեղի է ունենալու Երևանում: Այն շատ մեծ իրադարձություն է մեզ համար ու լավ առիթ, որ մեր իմացած լեզուների քանակն ավելացնենք: Ես կարծում եմ, որ նոր Հայաստանում, և ընդհանրապես ճիշտ կլինի, որ  ՀՀ քաղաքացիները մի քանի օտար լեզու իմանան և Ֆրանկաֆոնիայի գագաթնաժողովը լավ առիթ է, որ մենք այս ուղղությամբ ևս մեկ քայլ անենք», - նշեց Նիկոլ Փաշինյանը:

Общество 12:46 20/09/2018 Армения
В дни предстоящей в октябре в Ереване Саммита Франкофонии у служащих Полиции Армении будут армяно-французские разговорники. Об этом сообщил сегодня, 20 сентября, на заседании правительства Армении премьер-министр Никол Пашинян.
Начальник Полиции Армении Валерий Осипян добавил, что разговорники будут у сотрудников Полиции, которые будут непосредственно контактировать с гостями Саммита.
В преддверии Саммита Франкофонии в Ереване Полиция Армении подарила армяно-французские разговорники и членам правительства.
«На ваших столах – подарок Полиции Армении правительству – армяно-французские разговорники – в преддверии XVII Саммита Франкофонии в Ереване. Саммит – большое событие для нас и хороший повод для того, чтобы овладеть еще одним языком. Я считаю, что в новой Армении граждане РА должны знать несколько иностранных языков. Саммит – хороший повод для того, чтобы предпринять еще один шаг в этом направлении», – отметил Никол Пашинян.
Отметим, XVII саммит Франкофонии состоится 11-12 октября 2018г. в Ереване. Гранат, имеющий особое значение в армянской культуре, выбран в качестве символа XVII Саммита, который пройдет под лозунгом «Жить вместе».