Քաղաքական 19:00 21/09/2018 Հայաստան
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովը մեկնաբանությամբ է հանդես եկել հայ-ադրբեջանական սահմանի իրավիճակի վերաբերյալ: Մեկնաբանությունը ներկայացված է կազմակերպության կայքում:
«Մենք մեծապես մտահոգություն ենք հայտնում հայ-ադրբեջանական պետական սահմանի գնդակոծման վերջին դեպքերի, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության սահմանամերձ բնակավայրերի երկայնքով և քաղաքացիական օբյեկտների վրա կրակոցների դեպքերով, ինչը հանգեցրել է մարդկային կորուստների:
Մենք համոզված ենք, որ ռազմատենչ հռետորությունը հանգեցնում է լարվածության նոր փուլի և խախտում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերը:
Հաշվի առնելով այս տարվա սեպտեմբերի 21-ին կայացած Մշտական խորհրդի նիստում ներկայացված Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրի կազմակերպության Հայաստանի մշտական և լիազոր ներկայացուցիչների տեղեկությունները` կոչ ենք անում վերջ դնել ՀԱՊԿ-ի պատասխանատվության գոտում կրակոցներին և լարվածության աճին` ՀԱՊԿ անդամ պետության անվտանգությանը սպառնացող վտանգը կանխելու նպատակով»։

Politics 20:30 21/09/2018 World
Secretary General of the Russia-led Collective Security Treaty Organization (CSTO) Yuri Khachaturov calls on Azerbaijan to stop firing Armenia’s border communities and civilian facilities in a statement issued on Friday, addressing the situation on the Armenian-Azerbaijani border.
“We are deeply concerned by the recent shootings across the Armenian-Azerbaijani state border, as well as the shelling of Armenian settlements and civilian institutions which resulted in fatalities,” the CSTO chief said in the statement released by the organization’s official website.
According to Khachaturov, the CSTO is convinced that the bellicose rhetoric gives rise to new tensions and undermines the peace efforts of the OSCE Minsk Group.
“Taking into consideration the information provided by Armenia's Permanent and Plenipotentiary Representative to the CSTO which was presented during the September 21 session of the CSTO Permanent Council, we urge to put an end to the fire and escalation of tensions in the CSTO area to prevent the threat facing the CSTO member state [Armenia],” the statement concludes.