Հասարակություն 10:51 22/09/2018 Հայաստան
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր մեկնել է Ֆրանսիա՝ մասնակցելու Շամոնի ամենամյա Summit of Minds գագաթնաժողովին, որտեղ նա կլինի գլխավոր բանախոսը: Գագաթնաժողովին նախագահ Սարգսյանի մասնակցության պայմանավորվածությունը ձեռք է բերվել դեռևս ամիսներ առաջ: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ նախագահի գրասենյակից:
Շամոնի գագաթնաժողովը նախորդում է շվեյցարական Դավոսում տեղի ունեցող ամենամյա Համաշխարհային տնտեսական համաժողովին եւ հայտնի է «փոքր Դավոս» անվամբ:
Այս տարի գագաթնաժողովի քննարկումների հիմնական թեմաները կլինեն համաշխարհային տնտեսական մակրո միտումները եւ դրանց ազդեցությունը ներդրումների ու տնտեսական ռազմավարության վրա, ինչպես նաեւ այսօրվա եւ վաղվա աշխարհի արագությանն ու անկայունությանը հարմարվելու եւ դրանցից օգտվելու հնարավորությունները:
Գագաթնաժողովի շրջանակում նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպումներ կունենա մասնակից մի շարք համաշխարհային խոշորագույն ընկերությունների /Google, Nasdaq, Gallup, McKinsey, Nestlé, Groupe Accor, Publicis, եւ այլն/ ղեկավարների հետ՝ քննարկելու հայաստանյան բիզնես միջավայրը եւ ներդրումների ներգրավման հնարավորությունները։

Экономика 12:40 22/09/2018 В мире
Президент Республики Армения Армен Саркисян сегодня, 22 сентября, отбыл во Францию – для  участия  в ежегодном саммите Summit of  Minds  в Шамони, где он будет главным докладчиком. Об этом сообщает пресс-служба президента РА.
Договоренность об участии президента Саркисяна в саммите  была  достигнута еще месяцами ранее.
Саммит в Шамони предшествует ежегодному Международному  экономическому  форуму в Давосе и известен как «малый Давос».
В этом году  основными темами обсуждений на саммите будут тенденции мировой  макроэкономики, их воздействие  на инвестиции и стратегию экономики, а также возможности адаптации к стремительно меняющемуся миру и пр..
В  рамках саммита состоятся встречи президента Армена Саркисяна с руководителями ряда крупнейших мировых компаний – Google, Nasdaq, Gallup, McKinsey, Nestlé, Groupe Accor, Publicis и др.. В ходе встреч будут обсуждаться армянская бизнес-среда и возможности привлечения инвестиций.