ԵԽ հանձնակատար. Հայաստանի նոր իշխանության քաղաքականության կենտրոնում պետք է լինեն մարդու իրավունքները
«2018թ.-ին Հայաստանում տեղի ունեցած խաղաղ իշխանափոխությունն իսկապես ուշագրավ էր։ Սակայն, հանրային ակնկալիքները շատ բարձր են, որ կլինեն շոշափելի բարելավումներ մարդկանց կյանքում, կառավարությունը պետք է իր ուշադրությունը հրավիրի երկար ժամանակ այն մարդկանց անտեսված իրավունքների վերականգնմանը, ովքեր ամենախոցելիներն են»,-այս մասին ասել է Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչը՝ ամփոփելով սեպտեմբերի 15-ից 20-ը Հայաստան կատարած այցը։
Հանձնակատարն ուշադրություն է հրավիրում կանանց իրավունքներին ու նրանց քաղաքական մասնակցությանը, նշելով, որ Հայաստանի հանրային կյանքում կանանց մասնակցությունը պետք է առավել արդյունավետորեն առաջ մղվի, հատկապես, որոշումների կայացման ամենաբարձր մակարդակներում ու տեղական մակարդակներում, որտեղ այն ցածր է։
Հանձնակատարը կարծում է, որ ժամանակավոր հատուկ միջոց կարող է լինել պարտադիր քվոտաների սահմանումը ու խորհուրդ է տալիս կոնկրետ ու հավակնոտ թիրախներ կանանց մասնակցության համար՝ ներառյալ տեղական ընտրությունները։ Կառավարությունը պետք է խրախուսի կանանց ու աղջիկներին ակտիվորեն ընդգրկվել քաղաքական կյանքում։
Անդրադառնալով 2008թ.-ի մարտյան դեպքերին՝ հանձնակատարը ողջունում է Հայաստանի կողմից ձեռնարկված քայլերը, վերջապես պատասխանատվություն սահմանել 10 զոհերի համար ու փակել երկրի պատմության այս ցավալի էջը։
Հանձնակատարը, սակայն, շեշտում է, որ «սա պետք է անել ուշադիր ու օրենքի գերակայության խստագույն պահպանմամբ, դատական անխակության, թափանցիկության ու արդար դատաքննության պայմաններում, որպեսզի փարատվի վրեժխնդրության քաղաքականության կամ ընտրովի արդարադատության ցանկացած մեղադրանք»։
«Քանի որ Հայաստանը շրջանցում է կարևոր անցումային այս շրջանը, ես կոչ եմ անում բոլոր քաղաքական գործիչներին ու կարծիք ստեղծող լիդերներին՝ նպաստել միասնական հասարակության ձևավորմանը և յուրահատուկ ուշադրություն դարձնել՝ խուսափելու հանրային դիսկուրսում բևեռացնող, խեղաթյուրող, բորբոքող խոսքից»,- նշում է հանձնակատարը։
Դունյա Միյատովիչը հատուկ ուշադրության է արժանացրել նաև Հայաստանում ծերանոցների ու մանկատներ, հաշմանդամների խնդիրներին, նրանց պայմաններին։ Ողջունել է Հայաստանում ընտանեկան բռնության դեմ պայքարի օրենքի ընդունումը։ Հանձնակատարը կոչ է արել իշխանություններին նաև ընդունել խտրականության դեմ պայքարի մասին օրենք, պայքարել ատելության խոսքի, ԼԳԲՏ համայնքի նկատմամբ ատելության հանցագործությունների դեմ, ինչպես նաև ապահովել, որ նման բոլոր միջադեպերը պատշաճորեն դատապարտվեն, հետաքննվեն ու հետապնդվեն։

Право 12:02 25/09/2018 В мире
Комиссар Совета Европы по правам человека Дунья Миятович в заявлении подвела итоги своего визита в Армению, который состоялся с 15 по 20 сентября.
«Мирная передача власти Армении в мае 2018 года была поистине примечательной. Однако общественные ожидания, что будут ощутимые улучшения в жизни людей, очень высоки, и правительство должно сосредоточить свое внимание на восстановлении прав тех, кто наиболее уязвим», – отметила Дунья Миятович.
Она привлекла внимание к правам женщин и их политическому участию: «Следует более эффективно содействовать участию женщин в общественной жизни Армении, особенно на самом высоком уровне принятия решений и на местном уровне, где участие особенно низкое».
Дунья Миятович указала, что временной мерой в этом направлении может послужить введение обязательных квот. Комиссар порекомендовала обозначить конкретные и амбициозные цели для участия женщин, включая местные выборы. «Властям следует также сделать больше для того, чтобы побудить женщин активно участвовать в политической жизни», – сказала комиссар Миятович.
Коснувшись имевших место в Ереване в марте 2008 года событий, она поприветствовала предпринятые Арменией шаги, чтобы в конечном итоге установить ответственность за гибель 10 человек и закрыть эту болезненную страницу в новейшей истории страны.
Вместе с тем она подчеркивает, что «это должно быть сделано в условиях строгого соблюдения принципов верховенства закона, независимости судебных органов, прозрачности и гарантий справедливого судебного разбирательства, с тем, чтобы развеять любые обвинения в проведении предполагаемой политики мести или избирательного правосудия».
«Поскольку Армения проходит этот важный переходный этап, я призываю всех политиков и лидеров общественного мнения внести свой вклад в построение сплоченного общества», – резюмировала комиссар.