Լիբանանից նոր ներդրումներ են սպասվում. Բիզնես Արմենիա
«Ամեն նոր գործարար առաքելության ժամանակ թարմացնում ենք նախկին բիզնես կապերը, բանավոր պայմանավորվածություններն ավելի գործնական փուլ ենք տեղափոխում և նոր ներդրումներ ներգրավում դեպի մեր երկիր»,- այս մասնին նշել է Բիզնես Արմենիայի գործադիր տնօրեն Արմեն Ավակ Ավակյանը, ով սեպտեմբերի 22-26-ին բիզնես առաքելությամբ Լիբանանում է եղել։
Բիզնես Արմենիայի հանրային կապերի թիմից հայտնում են, որ այցի ընթացքում Հայաստանում նոր ներդրումների մասին պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել։
Բիզնես Արմենիայի թիմի հետ հանդիպմանը «Չեդիդ Կապիտալ» հոլդինգի ղեկավար Ֆարիդ Չեդիդը Հայաստանում ապահովագրական ընկերության մասնաճյուղ բացելու մտադրություն է հայտնել։ «Չեդիդ Կապիտալ» հոլդինգը մասնաճյուղեր ունի աշխարհի 5 երկրում։
Մեկ այլ հանդիպման արդյունքում «Մակիտեկ» ընկերության գործադիր տնօրեն Գարո Մաթոսյանը մտադրություն է հայտնել 250 000 դոլարի ներդրումներով Հայաստանում պլաստմասե իրերի պատրաստման կաղապարների և արդյունաբերական մեքենաների բաղադրիչների արտադրություն հիմնել։
«Մակ Ագրոքեմիկալս» ընկերությունը քննարկում է Հայաստանում ընկերության մասնաճյուղը բացելու հարցը, որը զբաղվում է պարարտանյութերի և թունաքիմիկատների արտադրությամբ։ Մի շարք գործարարներ առաջիկայում կայցելեն մեր երկիր՝ տեղում գործ հիմնելու ծրագրեր ուսումնասիրելու։
«Լիբանանում մեր պատվիրակությունը Բիզնես Արմենիայի պաշտոնական ներկայացուցիչ Հարություն Գունտագճեանի, Լիբանանում Հայաստանի դեսպանության և դեսպան Սամվել Մկրտչյանի աջակցությամբ կազմակերպել է այցելություններ մի շարք գործարաններ, հանդիպումներ է ունեցել գործարար համայնքների հետ, արդյունքում հայ-լիբանանյան նոր համագործակցությունների սկիզբ ենք դրել»,- նշել է Բիզնես Արմենիայի Միջազգային համագործակցության կառավարիչ Ալինա Եղիազարյանը։

Economy 14:36 26/09/2018 Armenia
Lead by CEO Armen Avak Avakian, the Business Armenia team was on an outreach mission to Lebanon from 22 to 26 September. Within the framework of the visit, agreements on investments have been reached, the company said in a press release.
During the meeting with Business Armenia, the Chairman and CEO of Chedid Capital Holding Farid Chedid unveiled his plans to open an Armenian branch of the insurance company. Chedid Capital Holding has branches in five different countries in the world.
Within the scope of the business visit to Lebanon, CEO of Makytech SARL Karo Mateos Matossian has expressed his interest in investing up to $250,000 in the production of plastic moulding and industrial machine components in Armenia.
MAC Agrochemicals company is considering to open a branch in Armenia. The company produces fertilizers and pesticides. A number of businessmen will visit Armenia to study the potential of starting new projects right on spot.
"With the support of the official representative of Business Armenia Mr. Haroutioun Koundakjian, the Armenian Embassy in Lebanon and the Ambassador Mr. Samvel Mkrtchyan our delegation has visited several factories, met the business communities as a result of which we have launched new Armenian-Lebanese cooperations,” said International Cooperation Manager of Business Armenia Alina Yeghiazaryan.