ԱՄՆ-ը մեղադրանք է առաջադրել Հայաստանում ձերբակալված թուրք գործարարին
ԱՄՆ իշխանությունները մեղադրանք են առաջադրել թուրք-ամերիկացի գործարար Քեմալ Օքսուզին, ով մեղադրվում է 2013թ.-ին ԱՄՆ օրենսդիրների՝ Կոնգրեսի 10 ներկայացուցիչների ու աշխատակազմի 32 անդամների, Ադրբեջան կատարած այցի վերաբերյալ կոնգրեսական քննիչներին կեղծ տեղեկություններ տրամադրելու մեջ։
Ըստ մեղադրանքների, ողջ այցը ֆինանսավորվել էր Ադրբեջանի SOCAR ընկերության կողմից, որի համար տրամադրվել էր 750 հազար դոլար։
Մեղադրանքը առաջադրվել էր ապրիլին, սակայն հրապարակվել է սեպտեմբերի 24-ին՝ 3 շաբաթ անց, երբ Քեմալ Օքսուզը ձերբակալվեց Հայաստանում ԱՄՆ-ի դատարանի կողմից կալանավորման որոշման հիմքով։
Օքսուզը ղեկավարել է երկու կազմակերպություններ՝ Թուրքամերիկացիների և եվրասիացիների խորհուրդն ու Ադրբեջանի ընկերների ասամբլեան։
Հայաստանի ոստիկանությունը Օքսուզի ձերբակալության վերաբերյալ տեսանյութ էր տարածել, որում Օքսուզը հայտնում է, որ SOCAR-ն է ֆինանսավորել ԱՄՆ պաշտոնյաների ճանապարհորդությունը ու նրանց նվերներ արել 2013թ.-ին։
«Հնարավոր է, սա կոռուպցիա է, ես չգիտեմ»,-ասում է Օքսուզը։
Ինչպես գրում է rferl-ը, սեպտեմբերի 26-ի դրությամբ Օքսուզը Հայաստանի ոստիկանությունում կալանքի տակ է։

Law 11:05 27/09/2018 World
U.S. authorities have unsealed an indictment against a Turkish-American businessman charged with lying to congressional investigators regarding a trip by U.S. lawmakers to Azerbaijan five years ago, RFE/RL reports.
The indictment, which was handed down in April, was released on September 24, about three weeks after the businessman, Kemal Oksuz, was arrested in Armenia on a U.S. warrant.
Oksuz, a Houston-based businessman who used to run two organizations – Turquoise Council of Americans and Eurasians and the Assembly of the Friends of Azerbaijan – was charged by the grand jury with lying on congressional disclosure forms regarding the 2013 all-expenses-paid visit to Azerbaijan made by 10 members and 32 staffers of Congress.
According to the five-count indictment, the trip was funded with the help by Azerbaijan's state-run SOCAR oil company, which provided $750,000 toward the effort.
Armenian police announced last month that Oksuz had been detained in the country, and they later released a video of his police interrogation. In the video, Oksuz said that SOCAR covered the travel expenses of the U.S. officials and gave them expensive gifts in 2013.
"That may have been corruption, I don't know," he said.
As of September 26, Oksuz remained in police custody in Armenia.
After U.S. news reports in 2015 raised questions about the funding of the trip, several of the U.S. lawmakers returned some of the gifts that they had received as part of the trip.