Հասարակություն 12:26 27/09/2018 Հայաստան
Վիլնյուսի միջազգային դպրոցում նշվել է  Լեզուների եվրոպական օրը, որն այս տարի նվիրված էր հայոց լեզվին։
ԱԳՆ լրատվության ու հանրային դիվանգիտության վարչության փոխանցմամբ, միջոցառման կազմակերպչական աշխատանքներին ակտիվ մասնակցություն ցուցաբերեց նաև Լիտվայում ՀՀ դեսպանությունը՝ ի դեմս նույն դպրոցի աշակերտ Վարդան Մկրտչյանի և Վիլնյուսի Կառավարման և տնտեսագիտության համալսարանի (ISM) ուսանողուհի Մալվինա Գրիգորյանի։
Եվրոպական լեզուների օրվա շրջանակներում դպրոցի տարբեր տարիքային խմբերի աշակերտների համար ցուցադրվել են ճանաչողական ֆիլմեր հայոց լեզվի և հայկական մշակույթի մասին, նախադպրոցական տարիքի երեխաների համար կազմակերպվեցին խաղեր, մուլտֆիլմերի դիտումներ և հայկական ազգային երգուպարի դասընթացներ։
Միջոցառման մեկնարկն ազդարարել են դպրոցի տնօրեն Ռեբեկա Յուրասը և Լիտվայում ՀՀ դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը։ Դեսպանն իր խոսքում հակիրճ անդրադարձ է կատարել օրվա խորհրդին և ներկայացրել հետաքրքիր փաստեր հայոց գրերի ստեղծման և լեզվի զարգացման փուլերի մասին։

Lithuania’s Vilnius International School on Wednesday, 26 September, marked the European Day of Languages, which this year was dedicated to the Armenian language, the Armenian Foreign Ministry’s press service told Panorama.am.
The Embassy of Armenia in Lithuania, through the active participation of the school's pupil Vardan Mkrtchyan and Malvina Grigoryan, a student of Vilnius International School of Management (ISM), supported the organization of the event.
Within the frames of the European Day of Languages, introductory films on Armenian language and culture were displayed for various age groups of the school, games were organized for pre-school group children, as well as cartoons screening and rehearsals of Armenian dances and songs were arranged.
The start of the event was declared by the school director, Rebecca Juras and Tigran Mkrtchyan, Ambassador of Armenia to Lithuania. In his address, the Armenian envoy briefly touched upon the message of the day and presented some interesting facts about the creation of the Armenian alphabet and the different phases of the development of the Armenian language.