Հասարակություն 13:07 28/09/2018 Հայաստան
Հայաստանում մեկնարկել է մարդկային ռեսուրսների կառավարմանը (ՄՌ) տարածաշրջանային հերթական՝ յոթերորդ համաժողովը: Այն կազմակերպվել է Cascade People & Business ընկերության և Հայաստանի ՄՌ Ասոցիացիայի համատեղ ջանքերով և կրել «Խաղային մոտեցումներ բիզնեսում կամ արագ նավարկության մրցույթ» խորագիրը: Ինչպես միշտ, այս անգամ ևս, համաժողովում բարձրացվել են ոլորտի առավել կարևոր ու անհրաժեշտ հիմնահարցերը:
Ոլորտի ամենասպասված տարեկան միջոցառմանը մասնակցության հայտ էր ներկայացրել շուրջ 200  մասնակից՝ ավելի քան 15 երկրից: Նրանց թվում եղել են ՄՌ ղեկավարներ, գործադիր տնօրեններ, մարզիչներ, խորհրդատուներ  և այլ շահառուներ՝ տեղական ու միջազգային 60  կազմակերպությունից:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության փոխանցմամբ, այս տարի համաժողովը հյուրընկալել է միջազգային ճանաչում ունեցող 25 խոսնակի՝ Հայաստանից, Ռուսաստանից, Վրաստանից, Ղրղզստանից, Ղազախստանից, ԱՄՆ-ից, Ավստրիայից, Գերմանիայից, Ֆիլիպիններից և Լեհաստանից: Երկօրյա համաժողովի ընթացքում, նրանք ներկայացել են ելույթներով և վարպետության դասերով:
«Տարածաշրջանային համաժողովը փորձի փոխանակման հիանալի հարթակ է մասնակիցների համար: Յուրաքանչյուր տարվա համաժողովի խորագիրն ընտրվում է անցած տարիների հարցումների հիման վրա: Այս տարվա համաժողովն ամբողջությամբ նվիրված է խաղին և բիզնեսում խաղային լուծումներին: Մենք խոսում ենք խաղային լուծումների մասին մեր մասնագիտության շրջանակներում՝ հավաքագրման, խմբային աշխատանքի մեջ, աշխատավայրում, ուսուցման պրոցեսում, մոտիվացիոն համակարգում և այլն: Ունենք հիանալի խոսնակներ  և շատ հետաքրքիր ծրագիր»,- ասել է Cascade People & Business ընկերության հիմնադիր և գործադիր տնօրեն, Հայաստանի ՄՌ Ասոցիացիայի նախագահ՝ Արփի Կարապետյանը:
«Մարդկային ռեսուրսների դերը յուրահատուկ է և չափազանց կարևոր: Այն ինքնատիպ կամուրջ է ընկերության աշխատակիցների և հասարակության միջև: Կամուրջ, որտեղ երթևեկությունն իրականացվում է ոչ թե մեկ, այլ մի քանի ուղղությամբ: ՄՌ կառավարման հիմքում պետք է լինի ճկուն մոտեցումը և ապահովումը ոչ միայն աշխատակազմի, այլև ընկերության զարգացումը, նպաստի աշխատանքում յուրաքանչյուրի ներգրավվածությունը, ընկերության մրցակցային առավելությունների խթանմանը և դառնա արժեհամակարգ»,- նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«GIZ-ի կողմից իրականացվող ՄՀԶ ՄԿՈւ ծրագիրն արդեն երկրորդ անգամն է, ինչ աջակցում է համաժողովի անցկացմանը՝ մարդկային կարողությունների զարգացմանն ուղղված իր միջոցառումների շրջանակում:  Այս տարվա թեման շատ կարևոր և արդիական է մեզ համար: Գործելով Գերմանիայի կառավարության պատվիրակմամբ՝ մեր նպատակներից է աջակցել նորարարական թվային լուծումների ներդրմանը մասնավոր հատվածում՝ այդ ոլորտի կայունությունն ու մրցունակությունն ապահովելու համար: Մենք վստահ ենք, որ այս համաժողովը, որը մի սեղանի շուրջ է համախմբել տեղացի և տարածաշրջանային փորձագետների, ևս մեկ շոշափելի քայլ կգրանցի այս ուղղությամբ»,-հավելել է ՄՀԶ ՄԿՈՒ ծրագրի հայաստանյան թիմի ղեկավար Վիլհելմ Հուգոն:
Համաժողովի շրջանակներում ներկայացվել է «Teamification» հավելվածը, որը հիմնված է նոր տեխնոլոգիաների վրա և մշակվել ու ներդրվել է M.In.D ստարտափի և Cascade People & Business ընկերության համատեղ ջանքերով:
Համաժողովի գլխավոր գործընկերներն են ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությունը, «Մայքրոսոֆթ» կորպորացիայի հայաստանյան ներկայացուցչությունը և «ՌԻԲՈԿ» սպորտային ակումբը: Համաժողովին աջակցել են նաև «Էյչ-Էս-Բի-Սի Հայաստան» բանկը, «Գերմանիայի միջազգային համագործակցություն» ընկերությունը (GIZ)` «Մասնավոր հատվածի զարգացում և մասնագիտական կրթություն և ուսուցում հարավային Կովկասում» (ՄՀԶ ՄԿՈՒ) ծրագրի հետ միասին, «ՊիքսԱրտ» ընկերությունը, «Հատիք» տպարանը, «Սքիլ Էյ Էմ» ընկերությունը, «Արմենիա Վայն» գործարանը:

The 7th Regional HR Conference organized with the joint efforts of Cascade People & Business and the Armenian HR Association and entitled “Gamification in Business or Fast Floating Race” has launched. As always, this year as well, the conference convened on a variety of topics reflecting the most critical and essential issues of the industry.
Around 200 participants from more than 15 countries had applied for the most anticipated annual event in the sector. The stakeholders included HR managers, executive directors, trainers, consultants, and other beneficiaries from around 60 local and international organizations.
This year the conference hosted 25 internationally acclaimed speakers from Armenia, Russia, Georgia, Kyrgyzstan, Kazakhstan, United States, Austria, Germany, Philippines, and Poland. During the two-day conference, they delivered speeches and master classes.
"The regional conference gives an excellent platform to participants for sharing their experience. The title of each year's conference is selected based on previous year’s surveys. This year's conference is fully dedicated to games and game solutions in the business. We speak about game solutions in our profession - in recruitment, group work, workplace, learning process, motivation system, etc. We have gorgeous speakers and a very exciting program," said Arpi Karapetyan, founder and CEO of Cascade People & Business, President of the HR Association of Armenia.
“Human resources play crucial role. They bridge companies with employees and with society, where traffic has more than one direction. The human resources have to have flexible approaches and shall provide development of both a company’s staff and encourage each and every one’s engagement in the work to help promote competitive advantages of a company and become a leader in setting system of values,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
“It’s already the second time that Private Sector Development and TVET South Caucasus Programme implemented by GIZ has been contributing to Regional HR Conference, as part of its human capacity development measures. The topic of this year’s conference – Gamification in Business – is very important and relevant for us. Acting on behalf of the German government, one of our goals is to support introduction of innovative digital solutions particularly in the private sector to ensure sustainability and competitiveness of the sector in Armenia. We believe this conference bringing together the local and regional expertise will mark a new milestone in this direction,” said Wilhelm Hugo, GIZ PSD TVET Team Leader Armenia.
During the conference the “Teamification” application was introduced. The app is based on new technologies and has been developed and implemented by the joint efforts of the M. In. D. startup and Cascade People & Business.
The general partners of the conference are VivaCell-MTS, Representative Office of Microsoft in Armenia, and Reebok Sports Club. The conference was supported also by HSBC Bank Armenia, Private Sector Development and Technical Vocational Education and Training South Caucasus (PSD TVET) Programme, implemented by GIZ on behalf of the German government, PicsArt, Hatik Printing Company, Skill.am, and Armenia Wine Factory.