Մշակույթ 10:22 29/09/2018 Հայաստան
Արդեն մի քանի տարի է, ինչ ճարտարապետները, քաղաքացիները ահազանգում են, բողոքում են, պահանջում են, խնդրում են  չամապոնտաժել «Զվարթնոց» օդանավակայանի հին շինությունը, ընդհակառակը՝  պահպանել, վերանորոգել։ Այն համարում են մոդեռնիստական ճարտարապետության նմուշ: Չնայած դրան, այն պետության կողմից պահպանվող հուշարձանների ցանկում չկա։ Վերջերս բրիտանացի ճարտարապետներն են կոչ արել  փրկել Զվարթնոց օդանավակայանի հին մասնաշենքը։ Մոտ երեք ամիս առաջ «Զվարթնոց» օդանավակայանի հին մասնաշենքը պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանի կարգավիճակ է ստացել։
Panorama.am-ը դիմեց մշակույթի նախարարություն՝ ի՞նչ են անում Զվարթնոց օդանավակայանի հին մասնաշենքը պահպանելու համար, չէ՞ որ ցուցակում ընդգրկելով՝ հուշարձանի կանգուն մնալու խնդիրը չի լուծվում, ինչպես նաև՝ նախարարությունն ունի՞ կոնկրետ ծրագիր Զվարթնոց օդանավակայանի հին մասնաշենքը քանդվելուց փրկելու, պահպանելու համար։
Նախարարությունից ի պատասխան մեր հարցերի՝ հայտնեցին. «ՀՀ մշակույթի նախարարությունը կարևորելով խորհրդային մոդեռնիզմի ժամանակաշրջանի թվով 7 կառույցները, այդ թվում նաև՝ «Զվարթնոց» օդանավակայանի հին շենքը, 2018 թ. հուլիսի 11-ին կառույցները ներկայացրել է փորձագիտական հանձնաժողովի նիստի քննարկմանը՝ հուշարձանի կարգավիճակ տալու նպատակով: Հանձնաժողովը միաձայն տվել է իր դրական եզրակացությունը Երևան քաղաքի, «Զվարթնոց» օդանավակայանի հին շինությանը տալ նորահայտ հուշարձանի կարգավիճակ:
Տեղեկացնում ենք, որ համաձայն «Պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների ու պատմական միջավայրի պահպանության և օգտագործման մասին» ՀՀ օրենքի 20-րդ հոդվածի «... արժեք ունեցող նոր հայտնաբերված կամ նոր արժեքավորված օբյեկտը ստանում է նորահայտ հուշարձանի կարգավիճակ և պահպանվում է մինչև հուշարձանների պետական ցուցակում ընդգրկվելը՝ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով»։
Հարկ ենք համարում նշել նաև, որ կառավարության որոշմամբ պետական ցուցակում ընդգրկելու դեպքում հուշարձանի և պատմական միջավայրի պահպանության ապահովման համար նախարարության կողմից ուսումնասիրման աշխատանքների հիման վրա սահմանված կարգով կազմվելու է հուշարձանի պահպանական գոտիներ, որոնց տարածքները դասվում են պատմամշակութային նշանակության հողերի կատեգորիային և ունեն այդ հողերի համար՝ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգավիճակ և օգտագործման ռեժիմ:
Վերոգրյալ օրենքի համաձայն՝ «Զվարթնոց» օդանավակայանի հին շենքի քանդումը արգելվում է, իսկ այն օգտագործելու և վերականգնելու ծրագրերը օրենքով սահմանված կարգով հնարավոր կլինի քննարկել կառավարության որոշմամբ պետական ցուցակում ընդգրկելու պարագայում»:

Для ремонта и эксплуатации старого здания аэропорта «Звартноц» теперь необходимо включить его в государственный список
Уже несколько лет, как архитекторы, граждане жалуются, требуют, просят не демонтировать терминал №1 ереванского аэропорта «Звартноц» (старое здание, известное в народе как «Круглое»), наоборот – сохранить и отремонтировать. Они считают его образцом модернистской архитектуры. Несмотря на это, здание не включено в список охраняемых государством памятников.
Британские архитекторы призывают спасти здание от разрушения. Около трех месяцев назад старое здание «Звартноца» получило статус недвижимого памятника истории и культуры.
Корреспондент Panorama.am обратился в министерство культуры РА с целью выяснить, какие шаги предпринимаются для сохранения старого здания аэропорта. Ведь, включив здание в список не разрешить проблему с его невредимостью и сохранностью, а также, имеется ли у министерства конкретная программа по сохранению и спасению от разрушения старого здания аэропорта.
В ответ на данные вопросы из министерства сообщили:
«Министерство культуры Армении, подчеркивая важность всех 7 строений модернистского периода времен СССР, в том числе, старого здания аэропорта “Звартноц”, 11 июля 2018 года представило вопрос о данных сооружениях на обсуждение экспертной комиссии, с целью присвоения статуса памятника. Комиссия единогласно дала положительное заключение по присвоению старому зданию аэропорта “Звартноц” статус новоявленного памятника.
Сообщаем, что, согласно ст. 20 закона РА “Об охране и использовании недвижимых памятников истории и культуры и исторической среды ” – “Новообнаруженный или новооцененный объект, имеющий историческую, научную, художественную или иную культурную ценность, получает статус нововыявленного памятника и до включения его в государственный список памятников охраняется в установленном законодательством порядке”.
Считаем необходимым отметить также, что по решению правительства РА “в случае включения в государственный список в целях обеспечения благоприятных условий охраны памятников и их исторической среды на основании исследовательских работ министерства культуры РА по установленному порядку составляет и в установленном порядке утверждает проекты охранных зон памятников, территория которых относится к категории земель историко-культурного назначения и имеет статус и режим использования, установленные для этих земель законодательством Республики Армения”.
Согласно данному закону, снос старого здания аэропорта “Звартноц” запрещается, а программы по его ремонту и эксплуатации по установленному законом порядку можно будет обсудить в случае включения здания по решению правительства в государственный список».