Քաղաքական 10:11 01/10/2018 Աշխարհում
Սեպտեմբերի 30-ին Մակեդոնիայում տեղի ունեցած անվանափոխության հանրաքվեն անվավեր է ճանաչվել՝ մասնակցության ցածր լինելու պատճառով։ Հանրաքվեի էր դրված երկիրը «Հյուսիսային Մակեդոնիա» անվանափոխելու հարցը։ Այս մասին գրում է BBC-ն։
Հանրաքվեի անվավեր լինելու մասին հայտարարել է Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Օլիվեր Դերկոսկին։
«Արդեն պարզ է, որ այս հանրաքվեում որոշում չի կայացվել»,-ասել է Դերկոսկին։
Հանրաքվեի կայացած լինելու համար անհրաժեշտ էր 50 տոկոսից ավել մասնակցություն, որը, սակայն, չի ապահովվել։ Մասնակցել են քվեարկելու իրավունք ունեցողների միաիսն մեկ երրորդը։ Սակայն քվեարկածների 90 տոկոսը կողմ է արտահայտվել երկրի անվանափոխությանը։
Այս հանրաքվեն պատմական էր, որը լուծելու էր հարևան Հունաստանի հետ երկար տարիների վեճը։ Հունաստանը դեմ էր, որ այն անվանվի իր պատմական տարածքներից մեկի անունով ու մտավախություն ուներ, որ Մակեդոնիան կարող էր տարածքային պահանջներ ունենալ։
Այս հիմքով Հունաստանը երկար տարիներ արգելափակում էր Մակեդոնիայի՝ Եվրամիությանն ու ՆԱՏՕ-ին անդամակցությունը։ Հանրաքվեի կայացածլինելու դեպքում «Հյուսիսային Մակեդոնիայի» համար ճանապարհ կբացվեր դեպի այս կառույցներ։
Սակայն երկրի անվանափոխությանը, որն ակտիվ քարոզում էր Մակեդոնիայի վարչապետ Զորան Զաևը,  չեն աջակցում մակեդոնական ազգայնականները, այդ թվում նաև նախագահը, որը կոչ էր արել բոյկոտել հանրաքվեն։
Մակեդոնիայի ու Հունաստանի միջև անվան հետ կապված համաձայնությունը ձեռք էր բերվել 2018թ․-ի հունիսին։
Չնայած հանգամանքին, որ այս հանրաքվեն չունի պարտադիր ուժ ու միայն խորհրդատվական բնույթ է կրում, կողմ ձայների գերակշիռ լինելու դեպքում, եթե հանրաքվեն կայացած լիներ, խորհրդարանին քաղաքական մանդատ կտար սահմանադրության փոփոխության համար։
Վարչապետ Զաևը ընդդիմադիր ազգայնականներին կոչ է արել աջակցել փոփոխություններին, հակառակ դեպքում սպառնացել է անցկացնել արտահերթ ընտրություններ։

Politics 13:51 01/10/2018 World
Macedonia's vote on changing its name to North Macedonia looks to have fallen far short of the turnout required.
Preliminary results show that just over a third of Macedonians voted in the referendum, with 50% needed, BBC reports.
But with 90% of those who took part in favour of the change, the country's prime minister has urged parliament to "confirm the will of the majority".
The vote aimed to end a long-running dispute with Greece, which has its own region called Macedonia.
Athens had agreed to end its objections to Macedonia's EU and Nato membership bids if the change was passed.
Over 85% of votes have been counted so far, but a campaign by some nationalists - including the country's president - to boycott Sunday's referendum seems to have had an impact, with just 36% of eligible voters taking part.
Prime Minister Zoran Zaev threatened to call early elections if parliament did not support the proposal, made non-binding by the poor turnout.
"If, as we all expect, we truly have a big visible, tangible majority for [voting in favour], out of those who voted, then the future is clear," he said after polls closed on Sunday.
"The vote of the MPs in parliament must resolutely be a vote for a responsible acceleration of the processes towards Nato and the European Union."
Macedonia declared independence during the break-up of Yugoslavia in 1991. But Greece objected to its new neighbour's name.
The dispute harks back to ancient history, because both present-day Macedonia and northern Greece were part of a Roman province called Macedonia. And both claim the heritage of Alexander the Great two centuries earlier.
Greece's objections forced the UN to refer to the new country as "the former Yugoslav Republic of Macedonia".
Athens also vetoed Macedonia's attempt to join Nato in 2008 - and blocked its EU membership ambitions.