Հասարակություն 18:37 03/10/2018 Հայաստան
#Փրկենքքարահունջը, #sos #saveqarahunj։ Նման հեշթեգներով գրառումները, լուսանկարները, տեսանյութերը վերջերս բավականին շատացել են ֆեյսբուքում։ Պատճառը Սյունիքի մարզում գտնվող  Զորաց քարեր հուշարձանի տարածքում  իրականացվող պեղումներն են։
Քարահունջը մշակույթի նախարարության նախաձեռնած պեղումներից փրկելու պահանջով Change.org կայքում մի պետիցիա է հրապարակվել։ Նախաձեռնողը Նանա Հերունին է, գիտնական Պարիս Հերունու դուստրը։ Հենց Պարիս Հերունին էր տարբեր ուսումնասիրությունների, հետազոտությունների արդյունքում հանգել եզրակացության, որ Զորաց քարերը մի քանի հազար տարվա պատմություն ունեցող աստղադիտարան է։
«Այս պահին որոշ սուտ հնագետների գործողություններից կործանման վտանգի առջև  է կանգնած ավելի քան 12-դարյա ազգային և միջազգային պատմամշակութային արժեք ներկայացնող Քարահունջ հուշարձան-աստղադիտարանը։ Դիտարկում ենք այս ամենը որպես դավադրանք և հանցագործություն մեր ազգի հանդեպ»,-ահազանգում է գիտնականի դուստրը։
Նա փաստին հրավիրում է գլխավոր դատախազության ուշադրությունը,  պահանջում անհապաղ դադարեցնել պեղումները, վերականգնել հուշարձանը, դրա պահպանման նպատակով իրականացնել շուրջօրյա պահակային ծառայություն, իսկ մշակույթի նախարարությանն առաջարկում է դիմում ներկայացնել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցուցակում Քարաhունջ համալիրը ընդգրկելու վերաբերյալ:
Կռունկով օդ բարձրացված քարի լուսանկարի առնչությամբ այսօր մշակույթի նախարարությունն արձագանքեց.  «Սոցիալական ցանցում տարածված սույն նկարն արվել է 2011 թվականին, երբ Զորաց քարեր պատմամշակութային արգելոցից 400-500 մետր հեռավորության վրա ստեղծվում էր հնավայրի ՝ չափերով ավելի փոքր մակետը (կրկնօրինակը): Այսինքն, ներկայացված նկարը որևէ առնչություն չունի Զորաց քարեր հուշարձանի հետ: Անզեն աչքով տեսանելի է , որ այդ քարերը բնօրինակը չեն. դրանք կտրվել են, քարերի վրա բացվել են անցքեր, որպեսզի բնօրինակին նման լինեն: Եվս մեկ անգամ հորդորում ենք զերծ մնալ չճշգրտված տեղեկատվություն տարածելուց»։
Ֆեյսբուքյան օգտատերերից Սուսաննա Հարությունյանը վրդովված է փոխնախարար Տիգրան Գալստյանի արձագանքից։ Վերջինը ահազանգերը պրովոկացիա էր որակել ու գրել.  «Փրկենք Քարահունջը պրովոկացիաներից»։
Պեղումների ու դրանց հետ կապված մտահոգությունների, պեղումների հնարավոր արդյունքների վերաբերյալ Panorama.am-ը զրուցեց ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի Հայաստանի վաղ հնագիտության բաժնի գիտաշխատող Բորիս Գասպարյանի հետ, ում հետազոտության ոլորտը Քարի դարի հնագիտության, Մերձավոր Արևելքի քարեդարյան մշակույթների ժամանակագրության և պարբերացման հիմնախնդիրներն են։
Նա համոզված է, եթե պեղումներն իրականացնում է որակավորում ունեցող մասնագետ, ապա մշակութային հուշարձանին վնաս տալ չի կարող։ Քարահունջում պեղումներ կատարող, պրոֆեսոր Աշոտ Փիլիպոսյանին նա փորձառու է համարում, գործին գիտակ, բացի այդ, նրա հետ նաև արտասահմանցի մասնագետներ են աշխատում։
«Պեղումները բարձրացնելու են հուշարձանի գիտական, մշակութային արժեքը, հասկանո՞ւմ եք։ Փիլիպոսյանը որակավորված հնագետ է։ Ամբողջ խնդիրն այն է, որ գալիս են կիսագրագետ մարդիկ, որնք 2-3 գիրք են կարդացել, հնագիտական մոտեցում չունեն և խանգարում են հնագետի աշխատանքը։ Պնդում են, որ Քարահունջը աստղադիտարան է, բայց դա համոզիչ չէ։ Ընդամնեը տեսակետ է, բայց գիտականորեն հիմնավորված չէ։ Հնագետին ասում են՝ աչքդ կհանենք, այստեղ տուրիստ ենք բերում։ Բայց այդպես տուրիզմով չեն զբաղվում»,-ասաց Բորիս Գասպարյանը՝ ավելացնելով, որևէ փաստ չեն գտել, որ իրեն համոզի Քարահունջն աստղադիտարան է եղել։
Նա նշում է, որ Հայաստանում ավելի չքնաղ աստղադիարան կա, որտեղ կարելի է մարդկանց ուղղորդել։ Խոսքը Մեծամորի աստղադիտարանի մասին է, որի վրա նույնիսկ առանցքներ են գծված։
«Դա մեր պատմության հպարտության էջերից կարող է լինել։ Մեծամորը թողել ենք, ասում ենք, Քարահունջը 10 հազար տարեկան է, երբ տասը հազար տարեկան նյութի բեկոր չկա այնտեղ։ Կան հնում արված որոշակի հետախուզական աշխատանքներ, վերգետնյա նյութեր,  այնտեղ ամենավաղ նյութական մշակույթի մնացորդը վերաբերում է Ք. Ա. 2-րդ հազարամյակին, դրանից վաղ այլ բան չի հայտնաբերվել։ Իսկ դուք ո՞նց եք կարծում,  հնարավո՞ր է մարդը գործունեություն ծավալի ու իր հետքը չթողնի, այդպես չի լինում»,-կարծիք հայտնեց հնագետը։
Գասպարյանը կարևորում է  պեղումների անցկացումը, որի արդյունքում պարզ կլինի, թե ինչ հուշարձան է այն։ Աստղադիտարանի վարկածը միգուցե հաստատվո՞ւմ է, իսկ եթե ոչ, այն դիտարժան ու շատ հետաքրքիր հուշարձան է։ Բացի այդ, պետք է պեղվի նաև բնակատեղին, հասկանալու, թե որ դարում են արվել ժայռապատկերները։
«Ես հիշում եմ նույն պատմությունը, աղմուկ  բարձրացրեցին  նացիոնալիստական ուժերը, թե ինչու է Արենիում մարդակերություն եղել։ Դե հիմա եղել է, ոսկորների վրա մարդկանց ատամների հետքերը եղել են, հանիբալիզմը եղել է։ Ես ի՞նչ անեմ, թաքցնե՞մ, դա ամո՞թ է»,-նկատեց մասնագետը։
Անդրադառնալով պեղումների ընթացքում քարերը վնասելու վերաբերյալ մտահոգություններին, Գասպարյանն անհնար բան որակեց։
«Ընդհակառակը, օրինակ վերցնենք Արենիի հուշարձանը։ Եթե այնտեղ պեղումներ չլինեին, այդ հուշարձանը մի քանի տարուց չէր լինի։ Հայտնաբերած կոշիկը մեծ աղմուկ հանեց, որովհետև միջազգային գիտական հանրությունն էլ ասաց՝ այո, դա այդպես է։ Ի վերջո, պեղումները պահպանման միջոց են։ Եթե հուշարձանը չի պեղվում, այն մեռնում է վաղ թե ուշ։ Հնագետն է, որ ապրեցնում է հուշարձանը։ Այլ խնդիր է, նայել, որ հնագիտական միջամտությունը ճիշտ է կամ ճիշտ չէ, ես Քարահունջի վերաբերյալ նման տեղեկատվության չեմ տիրապետում, բայց ես Փիլիպոսյանին երկար տարիներ եմ ճանաչում, դրսից էլ մասնագետներ կան»,-ասաց նա։
Ինստիտուտի գիտաշխատողը հիշեցնում է, ցանկացած պեղումին պետք է հետևեն հուշարձանի վերականգնման աշխատանքներ։
Նա պեղումների ընթացքում չի եղել Քարահունջում, հնագետ գործընկերոջ հետ չի խոսել, տվյալներ չեն փոխանակել, նախատեսում է առաջիկայում Սյունիք գնալիս անպայման այնտեղ էլ լինել։

Общество 20:09 03/10/2018 Армения
Публикации, фотографии, видеоролики с хештегами #Спасемкараундж, #sos #saveqarahunj в последнее время часто стали появляться в соцсети Facebook. Причина – в проводимых на территории древнего каменного комплекса Зорац-Карер, или Караундж раскопках, расположенного в Сюникской области РА.
На сайте Change.org опубликована петиция с требованием спасти Караундж от раскопок, инициированных министерством культуры РА. Инициатор петиции – Нана Геруни – дочь советского ученого Париса Геруни. Именно Парис Геруни в результате различных исследований пришел к выводу, что древний каменный комплекс Зорац-Карер является древнейшей обсерваторией.
«В данный момент из-за действия псевдо-археологов перед угрозой исчезновения стоит представляющая национальную и международную историко-культурную ценность обсерватория Караундж, имеющая свыше 12-вековую историю. Рассматриваем это всё как заговор и преступление в отношении нашего народа», – сообщает Нана Геруни.
Она хочет обратить внимание Генпрокуратуры РА к данному факту, требует немедленно прекратить раскопки, восстановить комплекс, с целью его сохранения проводить круглосуточную охрану, а министерству культуры предлагает представить заявление касательно включения Караунджа в Список Всемирного наследия ЮНЕСКО.
В связи с опубликованной фотографией, на которой изображен поднимающий камень кран, сегодня был дан ответ из министерства. «Распространенная в соцсети данная фотография была сделана в 2011 году, когда на расстоянии около 400-500 метро от Караунджа создавалась копия, небольшой макет древнего поселения. Иными словами, представленная фотография не имеет никакого отношения с комплексом Зорац карер. Невооруженным глазом видно, что данные камни не являются оригиналом, они были нарезаны, на камнях были сделаны отверстия, чтобы они были похожи на оригинал. Вновь призываем воздержаться от распространения непроверенной информации», – говорится в сообщении министерства культуры РА.
Одна из пользователей соцсети Facebook Сусанна Арутюнян возмущена реакцией замминистра Тиграна Галстяна. Последний назвал данные сообщения провокацией и написал: «Спасем Караундж от провокаций».
Корреспондент Panorama.am побеседовал вокруг темы раскопок и связанной с ними обеспокоенности, а также возможных результатов раскопок с научным сотрудником Института археологии и этнографии НАН Армении Борисом Гаспаряном.
Он убежден, если раскопки проводит квалифицированный специалист, то он не сможет нанести вреда памятнику культуры. Он считает профессора Ашота Пилипосяна, который проводит в Караундже раскопки, опытным специалистом, знающим своё дело человеком, кроме этого, вместе с ним раскопки проводят также зарубежные специалисты.
«Раскопки повысят научную и культурную ценность памятника, понимаете? Пилипосян является квалифицированным специалистом. Вся проблема в том, что появляются полуграмотные люди, которые прочли за свою жизнь всего 2-3 книги, не имеют археологического подхода и мешают работе археолога. Утверждают, что Караундж – обсерватория, но это неубедительно. Это всего лишь теория, которой не против, однако она научно не обоснована», – отметил Б. Гаспарян, добавив, не найдено никаких фактов, убеждающих его в том, что Караундж был обсерваторией.
Он отметил, что в Армении есть более красивая обсерватория, куда можно отправлять туристов. Речь идет о Мецаморской обсерватории, на которой даже высверлены отверстия.
«Эта обсерватория может стать одной из страниц гордости нашей истории. Оставив Мецаморскую обсерваторию, мы говорим, мол, Караунджу 10 тысяч лет, когда на самом деле там нет даже осколков, частей, имеющих 10-тысячелетнюю историю. Есть в прошлом проведенные некоторые исследовательские работы, поверхностные материалы, самый ранний след материальной культуры датируется 2 тысячелетием до н.э., раньше этого – ничего не обнаружено. А вы как считаете, возможно ли, чтобы человек проводил определенную деятельность, однако не оставил следов? Так не бывает», – отметил он.
Б. Галстян подчеркивает важность проведения раскопок, в результате чего станет ясным, каким памятником он является на самом деле. Возможно, теория о том, что это обсерватория будет подтверждена, а, если нет, то это очень интересный памятник. Кроме этого, необходимо провести раскопки также древнего поселения, с целью понять, в каком веке были сделаны наскальные рисунки.
«Я припоминаю ту же историю, националистические силы подняли шум, мол, почему в Арени был распространен каннибализм. Ну, вот был и всё, на останках костей были обнаружены следы человеческих зубов, каннибализм был. Мне что скрывать это? Это так постыдно?» – отметил эксперт.
Обратившись к обеспокоенности в связи с повреждением камней во время раскопок, Б. Гаспарян посчитал это невозможным.
«Наоборот, возьмем, к примеру, комплекс Арени. Если бы там не были проведены раскопки, данный памятник через несколько лет просто бы исчез. Найденная древняя обувь вызвала широкий резонанс, поскольку представители международного научного сообщества также сказали, что это так. В конце концов, раскопки являются средством сохранения памятника. Если на территории памятника не проводятся раскопки, он рано или поздно погибает, исчезает. Именно археологи оживляют памятники. Другой вопрос, следить за тем, верно ли проводится археологическое вмешательство или нет. Я не владею подобными сведениями касательно Караунджа, но я долгое время знаю Пилипосяна, также есть зарубежные специалисты», – отметил он.
Научный сотрудник института напоминает, любым раскопкам должны следовать восстановительные работы комплекса.
Научный сотрудник института не был в Караундже во время раскопок, не разговаривал с другом-археологом, они не обменивались данными, планирует в ближайшее время обязательно побывать там по дороге в Сюникскую область РА.