Կրթություն, գիտություն 14:36 05/10/2018 Հայաստան
ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել ուսուցչի օրվա առթիվ։ ՀՀ նախագահի պաշտոնական էջում հրապարակված ուղերձում ասված է.
Ձեզ նվիրված այսօրվա տոնը բոլորինս է, տոն, որի մեջ երազանք ու իրականություն կա, երախտագիտություն ու հարգանք, ամփոփված մեկ՝ Ուսուցիչ բառի մեջ:
Ուսուցիչը ոչ միայն հատուկ դեր, այլև առանձնահատուկ տաղանդ ունի՝ իր վրա վերցնել սովորեցնողի, բացահայտողի, դաստիարակողի պատասխանատվությունն ու դառնալ մեր կյանքի կարևորագույն գործող անձերից մեկը:
Ինտերակտիվ գրատախտակները, էլեկտրոնային գրքերը չեն կարող ուսումն ու դպրոցն ավելի գրավիչ դարձնել, եթե չկա այն Ուսուցիչը, ով կարող է հետաքրքրություն առաջացնել աշակերտի մեջ, ով կարող է օգնել նրան՝ ճանաչելու աշխարհը:
Ինչքան էլ արագ փոփոխվի կյանքը, ինչքան էլ զարգանան տեխնոլոգիաները, ցանկացած տարիքում բոլորս Ուսուցչի կարիքն ունենք, այն Ուսուցչի, որի խոսքն ուղղել է մեր միտքը, որի տված գիտելիքը դարձել է առաջնորդող ուժ և մեզ օգնել նույնպես առաջնորդ դառնալ, առաջնորդ՝ մտածելու և գործելու, առաջնորդ՝ աշխատելու և պայքարելու, և իհարկե, առաջնորդ՝ առաջնորդելու առումով:
Այսօրվա Հայաստանում հասարակությունն սպասում է մեծ փոփոխությունների, ինչն արտահայտվում է նաև գաղափարների, ուսման նպատակների, սպասումների մեջ:
Սիրելի՛ մանկավարժներ,
Ձեզ բախտ է վիճակված լինել նոր ժամանակների Ուսուցիչը, ումից ավելի մեծ են ակնկալիքները, ում աշակերտներն ավելի պահանջկոտ են, ում տված գիտելիքն ավելի պահանջարկված է:
Ուսուցիչը որպես կոչում շարունակում է լինել առանձնահատուկ: Այդպիսին էլ պետք է մնա մեր՝ աշակերտներիս վերաբերմունքը ձեր՝ ուսուցիչներիդ հանդեպ:

Общество 17:59 05/10/2018 Армения
Президент Армении: Электронные книги не могут сделать учёбу и школу более привлекательными, если нет Учителя
Президент Армении Армен Саркисян сегодня, 5 октября, направил поздравительное послание по случаю Дня учителя.
Текст послания приводит пресс-служба президента РА:
«Дорогие учителя,
Посвящённый вам сегодняшний день – наш общий. Праздник, в котором есть мечта и реальность, благодарность и уважение, сконцентрированные в одном слове – Учитель.
Учитель имеет не только особую роль, но также особенный талант брать на себя ответственность обучающего, выявляющего, воспитывающего и становиться одним из важнейших действующих лиц нашей жизни.
Интерактивные классные доски, электронные книги не могут сделать учёбу и школу более привлекательными, если нет того Учителя, который может вызвать интерес у учеников, который может помочь им познавать мир.
Сколь бы быстро ни менялась жизнь, как бы ни развивались технологии, в любом возрасте все мы нуждаемся в Учителе, в том Учителе, чьи слова направляли нашу мысль, кто передал знания, ставшие ведущей нас силой и помогавшие нам тоже стать лидерами, лидерами в мыслях и действиях, лидерами в труде и борьбе и, конечно, лидерами в том, чтобы вести за собой других.
В сегодняшней Армении общественность ожидает больших перемен, что выражается также в идеях, целях учёбы, ожиданиях.
Дорогие педагоги,
Вам выпало счастье быть Учителем новых времён, от кого ожидания более велики, чьи ученики более требовательные, кто передаёт более затребованные знания.
Звание Учителя продолжает оставаться особенным. Таким и должно оставаться наше, учеников, отношение к вам, учителям.