Կրթություն, գիտություն 14:36 05/10/2018 Հայաստան
ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել ուսուցչի օրվա առթիվ։ ՀՀ նախագահի պաշտոնական էջում հրապարակված ուղերձում ասված է.
Ձեզ նվիրված այսօրվա տոնը բոլորինս է, տոն, որի մեջ երազանք ու իրականություն կա, երախտագիտություն ու հարգանք, ամփոփված մեկ՝ Ուսուցիչ բառի մեջ:
Ուսուցիչը ոչ միայն հատուկ դեր, այլև առանձնահատուկ տաղանդ ունի՝ իր վրա վերցնել սովորեցնողի, բացահայտողի, դաստիարակողի պատասխանատվությունն ու դառնալ մեր կյանքի կարևորագույն գործող անձերից մեկը:
Ինտերակտիվ գրատախտակները, էլեկտրոնային գրքերը չեն կարող ուսումն ու դպրոցն ավելի գրավիչ դարձնել, եթե չկա այն Ուսուցիչը, ով կարող է հետաքրքրություն առաջացնել աշակերտի մեջ, ով կարող է օգնել նրան՝ ճանաչելու աշխարհը:
Ինչքան էլ արագ փոփոխվի կյանքը, ինչքան էլ զարգանան տեխնոլոգիաները, ցանկացած տարիքում բոլորս Ուսուցչի կարիքն ունենք, այն Ուսուցչի, որի խոսքն ուղղել է մեր միտքը, որի տված գիտելիքը դարձել է առաջնորդող ուժ և մեզ օգնել նույնպես առաջնորդ դառնալ, առաջնորդ՝ մտածելու և գործելու, առաջնորդ՝ աշխատելու և պայքարելու, և իհարկե, առաջնորդ՝ առաջնորդելու առումով:
Այսօրվա Հայաստանում հասարակությունն սպասում է մեծ փոփոխությունների, ինչն արտահայտվում է նաև գաղափարների, ուսման նպատակների, սպասումների մեջ:
Սիրելի՛ մանկավարժներ,
Ձեզ բախտ է վիճակված լինել նոր ժամանակների Ուսուցիչը, ումից ավելի մեծ են ակնկալիքները, ում աշակերտներն ավելի պահանջկոտ են, ում տված գիտելիքն ավելի պահանջարկված է:
Ուսուցիչը որպես կոչում շարունակում է լինել առանձնահատուկ: Այդպիսին էլ պետք է մնա մեր՝ աշակերտներիս վերաբերմունքը ձեր՝ ուսուցիչներիդ հանդեպ:

Education 15:13 05/10/2018 Armenia
President Armen Sarkissian of Armenia has issued a congratulatory message on the occasion of Teacher’s Day marked on 5 October.
The message, released by the presidential office, reads:
“Dear Teachers,
The holiday dedicated to you, is our common holiday; it is a holiday which carries dream and reality, gratitude and respect – all this is contained in one word, the Teacher.
The Teacher not only has a special role but also a unique talent – to assume the responsibility to teach, to discover, to educate and to become one of the most important persons in one’s life.
Interactive blackboards, electronic books cannot make school and learning more appealing without the Teacher who can awake interest in students and help them appreciate the world.
No matter how rapidly the world in changing, no matter how sophisticated technologies become, all of us, in any age need the Teacher, the Teacher whose words spearheaded our mind, whose knowledge given to us becomes our driving force and who helped us become leaders, leaders in thinking and acting, leaders in working and fighting, and, certainly, leaders in leading.
In today’s Armenia, the people are waiting for great changes which is manifested also in ideas, educational goals, and expectations.
Dear Educators,
You are fortunate to be Teachers in modern times, and expectations from you are greater, your students are more demanding, the knowledge you give is in a greater demand.
The Teacher’s mission continues to be special, and it should remain that way – our, students’ attitude towards you – the Teachers.