Եղիսաբեթ թագուհին որոշ ժամանակով ստիպված լքելու է Բուքինհեմյան պալատը
Թագուհի Եղիսաբեթ Երկրորդը 2025 թվականին ստիպված կլինի լքել Բուքինհեմյան պալատը։ Կառույցը խիստ քայքայված է, անհրաժեշտ է ամբողջական վերանորոգում, որը կտևի 10 տարի։ Բի-Բի-Սի-ն գրում է, որ վերանորոգման համար նախնական գնահատմամբ անհրաժեշտ է գրեթե 500 միլիոն դոլար։ Վերանորոգման ընթացքում ամբողջությամբ փոխվելու են էլեկտրալարերը, որոնք ցանկացած պահի կարող են դառնալ հրդեհի աղբյուր, նաև ջեռուցման համակարգը, որի պատճառով կարող է ջուր լցվել պալատ։
Պալատի բարեկարգման աշխատանքները սկսվել են անցած տարվա ապրիլից, բայց երեկ թագուհու ներկայացուցիչները պաշտոնապես հայտարարել են, որ վերանորոգումն ամբողջությամբ կավարտվի 2027 թվականին։ Աշխատանքերն այնպես են տարվելու, որ հնարավորինս քիչ խանգարեն 92-ամյա թագուհուն և նրա ամուսնուն՝ 97-ամյա արքայազն Ֆիլիպին։ Բայց և այնպես, 2025 թվականին նրանք ստիպված կլինեն մի քանի տարով լքել պալատի հյուսիսային թևը։
«Թագուհին չափազանց պրագմատիկ կին է, և նա ցանկանում է հնարավորինս երկար մնալ պալատում։ Նա ինքն է ասել՝ ինձ տեղեկացրեք, երբ ցանկանաք, որ ես գնամ»,- լրագրողներին ասել է բարձրաստիճան պալատականներից մեկը։
Պալատը նախկինի պես բաց է լինելու պաշտոնական այցերի ու ավանդական միջոցառումների համար։ Վերանորոգումը որևէ կերպ չի անդրադառնալու շենքի արտաքին տեսքի վրա։
Առաջիկա վեց ամիսներին շենքից դուրս է հանվելու շուրջ 3000 արվեստի գործ, այդ թվում մահճակալներ, Թագավորական հավաքածուից ժամացույցներ և ջահեր, որոնք զարդարում են 200 սենյակ։
Բուքինհեմյան պալատը կառուցվել է 1703 թվականին որպես մասնավոր նստավայր, իսկ պալատ դարձել է 1761 թվականին, երբ այն ձեռք է բերել Գևորգ 3-րդ թագավորը։

Культура 10:19 06/10/2018 В мире
Королеве Елизавете II в 2025 году придется покинуть свои покои в Букингемском дворце. Здание сильно обветшало, и ему требуется капитальный ремонт, который продлится 10 лет. Об этом пишет BBC.
Стоимость работ предварительно оценивается почти в 500 миллионов долларов. В ходе реновации будет полностью сменена электропроводка, которая в любой момент может стать источником пожара, а также система отопления, грозившая дворцу потопом.
Собственно, работы по благоустройству Букингемского дворца уже начались в апреле прошлого года, однако в пятницу представитель королевы официально объявил о сроках поведения ремонта: его планируется завершить к 2027 году.
Работы будут вестись таким образом, чтобы как можно меньше нарушать сложившийся уклад жизни 92-летней королевы и ее супруга принца Филипа, которому 97 лет. И все же в 2025 году им придется на пару лет покинуть свои апартаменты в северном крыле дворца.
«Королева – чрезвычайно прагматичная женщина, и она хочет как можно дольше оставаться во дворце, - сообщил журналистам на условиях анонимности один из высокопоставленных придворных. – Она сама сказала: дайте мне знать, когда захотите, чтобы я съехала».
К настоящему времени во дворце уже сменили три километра старой электропроводки, и сейчас идут работы по вывозу содержимого знаменитого Восточного крыла.
Именно он является официальным фасадом дворца и там расположен балкон, на котором по торжественным случаям появляется королевская семья.
На будущей неделе сбоку от здания будут возведены временные помещения для 200 подрядчиков.
Впрочем, дворец будет по-прежнему открыт на случай официальных визитов и традиционных мероприятий, и как говорит администратор королевской резиденции Тони Джонстон-Берт, ремонт никак не отразится на внешнем виде здания, поскольку его не будут убирать в леса.
Сам Букингемский дворец был построен в 1703 году как частная резиденция, а дворцом стал лишь в 1761 году, когда его приобрел король Георг III.
Восточное крыло было пристроено к нему во времена правления Виктории, а в 1914 году, при Георге V, дедушке нынешней королевы, фасад был облицован прочным портлендским камнем.