Հասարակություն 12:05 11/10/2018 Հայաստան
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, ելույթ ունենալով ՖՄԿ Երևանի գագաթաժողովին, շնորհակալություն հայտնեց ընդունելության համար ու շնորհավորեց Հայաստանին գագաթաժողովը լավագույնս  կազմակերպելու համար:
«Շատ խորհրդանշական պահ է Ձեր երկրի համար: Դուք գիտեք, թե ինչ բարձր տեղ է գրավում Ձեր երկիրը ֆրանսիացիների սրտերում` Փարիզում, Մարսելում կամ այլուր Հայաստան բառը հնչեցնելով, շատ նուրբ ու հուզիչ զգացմունք է ներշնչվում ֆրանսիացիների հոգուն»,-ասաց նա` դիմելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին:
Ֆրանսիայի համար Հայաստանն ու Ֆրանկոֆոնիան խորհրդանշվում էին մի նաև մի ձայնով` երգի հսկա տաղանդ, ով երգում էր մեր երջանկությունները, դժբախտությունները, մի հատուկ թախիծով, որը հատուկ է պանդխտության մեջ ապրող մարդկանց:
«Բոլորս գիտենք, որ նա հայ էր, նա երգում ու պահպանում էր հայկականությունը, կազմակերպում էր օգնության գործընթացներ ցեղասպանության ժամանակ, խրախուսում քաջությունը: Ամբողջովին ճանաչելով այն մեծ հանցագործությունը, որի զոհն էր նաև ինքը, կցանկանայի հնչեցնել այդ մեծ մարդու անունը` Շառլ Ազնավուր»,-ասաց նա:
Մակրոնն ընդգծեց, որ այսօր Երևանում հավաքվել  է մի ընտանիք, որի անդամները ապրում են տարբեր մայրացամաքներում, նրանց աստվածների անունները նույնը չեն, նրանցից ոմանք չեն հավատում աստծուն, նման չեն նրանց երգերը, պատմությունն էլ չի բխում նույն աղբյուրից:
«Մեր կապն արտահայտվում է ոչ միայն այս լեզվի` ֆրանսերենի միջով, այլև աշխարհին ուղղված մեր տեսլականով, որն ամեն օր թարմացվում է: Բոլոր հույսերը, խաղաղության, եղբայրության ցանկությունները, արդարությունը, սրանք են մեր կազմակերպության հիմնաքարերը»,-ընդգծեց Ֆրանսիայի նախագահը:
Մակրոնը շեշտեց, գագաթաժողովն անցկացվում է այնպիսի ժամանակ, երբ աշխարհում իրավիճակը խաթարված է ստերով, ատելության քարոզներով, այն բոլոր կանոնները, որի շուրջ կարողացել են համախմբել վերջին տարիներին, այլևս չեն գործում:

Политика 12:56 11/10/2018 Армения
Президент Франции Эммануэль Макрон, выступая с речью на 17-м Саммите Франкофонии в Ереване, поблагодарил за прием и поздравил Армению за организацию мероприятий наилучшим образом.
«Это очень символичный момент для Вашей страны. Вы знаете, какое важное место занимает Ваша страна в сердцах французов. В Париже, Марселе и повсюду произношение слова Армения пробуждает в душах французов очень тонкое и волнительное чувство», – сказал Макрон, обратившись к премьер-министру Армении Николу Пашиняну.
В рамках саммита премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян и президент Французской Республики Эммануэль Макрон погасили и выпустили в обращение почтовый блок, посвященный теме «Всемирно известные армяне: Шарль Азнавур».
По словам Макрона, для Франции Армения и Франкофония символизировались также голосом гиганта песни, который пел о нашем счастье и неудачах, с особой ностальгией, которая присуща живущим вдали от Родины людям.
«Все мы знаем, что он был армянином, он пел и сохранял армянскую идентичность, организовывал миссии помощи, поощрял храбрость. Полностью признавая то величайшее преступление, одной из жертв которого был и он, мне хотелось бы озвучить имя этого великого человека – Шарль Азнавур», – сказал Макрон.
Макрон подчеркнул, что сегодня в Ереване, в рамках 17-го Саммита Франкофонии, собралась одна семья, члены которого живут на разных материках, различаются и имена их богов, некоторые из них не верят в Бога, не похожи и их песни, а истории не берут начало из одного источника.
«Однако наша связь выражается не только посредством французского языка, но и адресованным миру нашим видением, которое с каждым днем обновляется. Общие надежды, желание мира, братства, справедливость – вот краеугольные камни нашей организации», – сказал французский лидер.