Օրվա մամուլ 09:19 16/10/2018 Հայաստան
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Մեր աղբյուրների փոխանցմամբ՝ Եվրոպան և հատկապես Վենետիկի հանձնաժողովը դեմ են դեկտեմբերին ընտրություններ անցկացնելուն։
«Անընդունելի է փոխել Ընտրական օրենսգիրքը և դրանից 1 ամիս հետո գնալ ընտրությունների․ սա է Վենետիկի կարծիքը»,- ասացին մեզ։
Ինչ վերաբերում է Ստրասբուրգ մեկնած Լենա Նազարյանին, ապա նա հանդիպել է ԵԽԽՎ նախագահի, աշխատակազմի ղեկավարի հետ, փոխանցել իշխանությունների տեսակետը։
«Նա չունի Վենետիկի հանձնաժողովի հետ բանակցելու լիազորություններ, և այդքան էլ հեշտ չէ վերջիններիս ինչ-որ բան համոզել, իրենց որդեգրած սկզբունքներից հետ կանգնեցնել»,- ասաց մեր աղբյուրը։
Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Բուքիքիոն, սակայն, ասել էր՝ կարող է և արագ ռեժիմ կիրառվել։ «Արագ, բայց ո՛չ 10 օր կամ 1 ամիս»։ Հայտարարությա՞մբ հանդես կգան։ «Ոչ, իրենք գտնում են ասելիքը տեղ հասցնելու ձևը»»:

Пресса дня 11:53 16/10/2018 Армения
«Грапарак»: Неприемлемо менять Избирательный кодекс и через месяц после этого идти на выборы – Венецианская комиссия
Газета «Грапарак» пишет со ссылкой на свои источники, что Европа и особенно Венецианская комиссия против проведения внеочередных парламентских выборов в декабре.
«Неприемлемо менять Избирательный кодекс и через месяц после этого идти на выборы: это – мнение Венецианской комиссии», - передали нам.
Что касается вылетевшей в Страсбург Лены Назарян, то она встретилась с председателем ПАСЕ, руководителем аппарата, передала точку зрения властей.
«У нее нет полномочий для переговоров с Венецианской комиссией и уговорить последних в чем-то или отказаться от своих принципов – не очень-то легко», - сказал наш источник.
Председатель Венецианской комиссии – Джанни Букиккио, однако заявил, что может быть применен также ускоренный режим. «Ускоренный, но не 10 дней или месяц», - отметил наш источник.